Keď sa ďasná červenajú krvou... Pozor na paradentózu!
Zápalom ďasien trpí až 80% ľudí po tridsiatom roku života a ohrozuje nielen chrup, ale aj vnútorné orgány.
Parodontitída predstavuje zápalové ochorenie ďasien a závesného aparátu, ktoré nás zo stomatologického hľadiska po zubnom kaze trápi najfrekventovanejšie. "Toto ochorenie vzniká ako dôsledok pôsobenia baktérií, ktoré sa usádzajú na zuboch či pod povrchom ďasien a uvoľňujú toxíny. Tie majú za následok vznik zápalu, ktorý sa najskôr usadí na ďasnách, neskôr však i na systéme, ktorý plní funkciu pevného ukotvenia zubov," vysvetľuje priebeh ochorenia stomatologička, MUDr. Jana Bárová.
Príčinou ochorenia je podľa nej nesprávna ústna hygiena, nezdravý životný štýl a stravovacie návyky, porucha zažívania a látkovej výmeny, stres oslabujúci imunitný systém či neliečený zubný kaz a zanedbaný zubný kameň. Ochorenie, ktoré sa vyvíja v troch štádiách nemusí mnoho rokov vôbec bolieť a preto býva dlhdobo neliečený u mnohých pacientov.
"Prvé štádium paradentózy sa prejavuje miernym opuchom a začervenaním, ktoré sprevádza často i príležitostné krvácanie už pri drobnej námahe týchto partií. Nezriedka sa objavuje i nepríjemný zápach z ústnej dutiny, ktoré spôsobuje sírovodík vyprodukovaný baktériami," vysvetľuje odborníčka.
"Zápal v druhom štádiu sa rozvíja a spôsobuje bolesť, pocit tlaku a brnenia. Medzi zubom a ďasnom sa vytvárajú jamky alebo takzvané kapsy v ktorých sa obvykle ukladá hnis. Kŕčky zubov sa odhaľujú, zuby sa najskôr rozostupujú a strácajú pevnosť ukotvenia. Baktérie totiž napádajú väzivá a kostné lôžko. Krvácanie je stále častejšie. Za tretie štádium považujeme stratu chrupu a ústup čelustnej kosti. Paradentóza však môže napadnúť jeden, viacej alebo hneď všetky zuby naraz," pokračuje stomatologička.
Na základe komplexného vyšetrenia, ktoré výskyt paradentózy potvrdí, vám stomatológ stanoví potrebnú liečbu, ktorá môže byť konzervatívna alebo chirurgická.
Ak sa paradentóza vylúči, patríte medzi šťastnejších. Zápal totiž ohrozuje celé telo. Baktérie a choroboplodné zárodky podieľajúce sa na tvorbe zápalu v ústach sa totiž dostávajú priamo do krvného riečišťa alebo dýchaním do pľúc. Zápalové látky sa taktiež dostávajú do celého tela a ohrozujú v prvom rade imunitný systém. "Najviac ohrozené z orgánov bývajú ľadviny," dodáva MUDr.Bárová.
Podľa rakúskych vedcov však môže mať toto ochorenie súvislosť s pľúcnymi chorobami, chorobami krvného obehu, predčasným pôrodom, ale aj vznikom arteosklerózy. Podľa štatistík majú pacienti s parodontitídou dvojnásobne väčšie riziko ochorenia srdca a štvornásobné nebezpečenstvo srdcového infarktu. Experti odhadujú, že zápaly ďasien by mohli byť zodpovedné za 18,2% všetkých predčasných pôrodov. Naopak, správna liečba paradentózy, podľa štúdie, zvyšuje pružnosť a funkčnosť krvných ciest. Je teda lepšie navštíviť lekára už pri prvom podozrení na parodontitídu.
Obzvlášť ohrození sú, podľa odborníkov, pacienti so srdcovými ochoreniami, cukrovkou, osteoporózou alebo pľúcnymi ochoreniami. Lekára však kvôli mikrobiologickému vyšetreniu navštívte, aj ak pozorujete niektorý z príznakov ochorenia, plánujete otehotnieť, trápi vás bolesť v ústnej dutine viac ako dva týždne alebo chcete stratené zuby nahradiť implantátmi.
Ako na paradontitídu?
1. Pri tomto ochorení platí, že prevencia je lepšia ako liečba. Postačí iba jednoduchý krok, ktorým je správna zubná hygiena. „Chrup je potrebné čistiť minimálne dvakrát denne, najlepšie ale po každom jedle.
2. Zubný plak musíme odstraňovať i v ťažko dostupných zónach, pomocou dentálnej nite alebo medzizubných kefiek. Čistíme i jazyk a ďasná jemnou masážou. Kefku vymieňame najmenej raz za štvrť roka. Po ochorení na chrípku alebo angínu, okamžite. Ak už problémy vznikli, používame strednú tvrdosť alebo ideálne mäkkú podobu kefky a špeciálne zubné pasty určené pre zuby s parodontitídou.
3. Po vyčistení zubov , ale aj počas dňa je dobré používať ústne vody, ktoré dočisťujú, pomáhajú prekrveniu ďasien, zvyšujú ich odolnosť a dodajú svieži dych.
4. Úlohu čiastočného prečistenia zohráva i žuvanie žuvačiek bez obsahu cukru, nie je to však adekvátna náhrada umývania zubov.
5. Určite nezabúdajte ani na medzizubné kefky a dentálnu niť, ktoré vám pomôžu dočistiť kontaktné zóny medzi zubami, ku ktorým sa bežná kefka nedostane. Ich používanie však žiada cvik.
6. Ak trpíte paradentózou vynechajte z jedálnička rafinované cukry, vyvarujte sa fajčeniu a alkoholu a naopak začnite vo väčšej miere konzumovať celozrnné výrobky, ovocie a zeleninu. Pozor aj na nesýtené a sladké nápoje, ktoré zostávajú na zuboch a môžu byť príčinou vašej najbližšej návštevy zubára.
7. Ako prevenciu alebo liečbu paradentózy vyskúšajte ústnu vodu s obsahom múdrej huby (pythium oligandrum). Tento špeciálny prípravok napomáha oslabovať mikrobiálne i chemické faktory, ktoré podmieňujú vznik paradentózy ale aj áft, zápalov, bolestí ďasien.
Text spracoval: zg pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK