Presunúť na hlavný obsah

Na gastropotulkách u susedov: Osvedčené moravské dobroty

Recepty

Aj keď niektoré jedlá typickej moravskej a sliezskej kuchyne bývajú ťažšie na trávenie, ide o skvelé a spolu s moravskými nápojmi časom preverené lokálne špeciality.

A to aj napriek tomu, že súčasnú moravsko-sliezsku kuchyňu ovplyvnilo najmä bývalé rakúsko-uhorské impérium. Tu je niekoľko pochutín.

Olomoucké tvarôžky
Keď sa povie Olomouc, vybavia sa každému tvarôžky - odtučnený mäkký, zrejúci syr z netučného kyslého tvarohu, ktorého história siaha do 16. storočia. Prívlastok olomoucké im dali obchodníci z olomouckých trhov, kde sa výrobok najviac predával. Vyrábali sa však v okolitých obciach.

Valašský frgál
Jednou z typických kulinárskych špecialít Valašska je valašský frgál. Sladký koláč z kysnutého cesta s priemerom 30 - 32 cm a hmotnosťou 600 – 700 g. V minulosti sa mu tiež hovorilo vdolek, pecák alebo lopaťák. Existuje viac ako desiatka tradičných druhov náplní, z ktorých najstaršia je plnka z hruškového lekváru.

Prostějovská starorežná
Tradičný výrobok, ktorého prvovýroba má korene v stredoveku. Lúhovaním a destiláciou bylín a korenín sa získa základ tohto nápoja. Z jedenástich použitých bylín prevažuje aníz. Nápoj neobsahuje žiadny cukor. Výrobku sa priznávajú priaznivé účinky na zažívanie a najmä na horné dýchacie cesty.

Povidla
Slivkové zlato - lekvár je na rozdiel od džemov a marmelád rozvareným ovocím, ktoré sa zahustí odparením vody bez prídavku cukru. Najlepší lekvár je zo zrelých až prezretých plodov. Najmä v Zlínskom kraji je slivka azda najobľúbenejším ovocným stromom, špecifickú chuť lekváru objavíte v mnohých tunajších pokrmoch.

Valašská kyselica
Kapusta a zemiaky sa na moravskom stole objavovali so železnou pravidelnosťou, a tak niet divu, že sa pripravovali v toľkých regionálnych variantoch. Platí to aj o polievkach. Tá, ktorej sa niekde hovorí kapustnica, inde "zelnica", je na Valašsku známa ako kyselica. Pridáva sa do nej aj klobáska a kyslá smotana.

Vařónka
Ide o pálenku, ktorá sa varí prevažne vo východnej polovici Moravsko-sliezskeho kraja. Tu ju tradične pripravujú zmiešaním karamelového cukru, vody, prísad (šťava z citróna, med) a korenia (škorica, klinčeky). Po prevarení sa do nápoja opatrne prileje lieh. Podáva sa horúca a pôvodne ju "mastili" slaninou.

Text: magazín Varecha
Foto: SHUTTERSTOCK