Darovať kostnú dreň? Veľa ľudí sa rozhodne pomôcť v okolí
MUDr. Sabina Šufliarska, PhD., lekárka detskej transplantačnej jednotky kostnej drene v DFNsP hovorí aj o tom, ako sa ľudia stanú darcami kostnej drene.
Kto nesie chorobu ťažšie – pacienti či ich príbuzní?
Dosť závisí od veku pacienta. Miška, ktorá ochorela v 15 rokoch, si chorobu a hrozby dosť dobre uvedomovala. Dvojročné deti prídu o svoju slobodu, ale chorobu a čo je za ňou, si veľmi neuvedomujú. A príbuzní, tí reagujú podľa závažnosti stavu pacienta.
Kde sa hľadajú darcovia kostnej drene?
Len málo pacientov nájde vhodného darcu v rodine. Asi dve tretiny transplantácií kostnej drene sú od nepríbuzných darcov.
Ako sa ľudia stanú darcami kostnej drene?
Veľa ľudí sa stalo darcami tak, že niekto v ich okolí ochorel a z registra darcov kostnej drene prišla výzva, aby sa preňho prihlásili ako potenciálni darcovia. Register urobí veľkú kampaň, do dediny príde autobus alebo ľudí zavolajú do školy, kde urobia odbery krvi na základné vyšetrenia. Veľmi dobre to majú zorganizované v Nemecku a Anglicku. V Anglicku do súkromného registra prichádza týždenne sedemsto vzoriek od nových darcov. U nás na Slovensku sa zatiaľ nerobila veľká kampaň, pretože bol problém s financovaním drahých vyšetrení. Po základnom vyšetrení transplantačných znakov sa darca zaradí do registra. Keď sa nájde zhoda so žiadanými znakmi pacienta, potenciálny darca sa vyšetruje v niekoľkých krokoch ďalej. Až keď sa definitívne potvrdí ako vhodný, potom príde k samotnému odberu kostnej drene. Predtým však ešte absolvuje odbery kvôli infekčným ochoreniam a dostane možnosť, či chce darovať kostnú dreň alebo periférne kmeňové bunky.
Darca sa môže rozhodnúť?
Jeho želanie je prioritné, ak nechce absolvovať dvesto vpichov do panvovej kosti v celkovom znecitlivení pri odbere kostnej drene (darca sa uspí, lebo odber je veľmi bolestivý), môže sa rozhodnúť pre odber periférnych kmeňových buniek. Tie sa dostanú do cirkulácie periférnej krvi po päťdňovom podávaní podkožných injekcií a ich odber zo žily je takmer nebolestivý zákrok, pri ktorom darcu netreba uspávať.
Je dosť ochotných darcov?
V Nemecku ich je veľa. U nás by ich mohlo byť viac. Už sa nám stalo, že podľa transplantačných znakov sme našli vhodného darcu, ale darca si to nakoniec rozmyslel a nechcel darovať nič. To musíme rešpektovať aj bez odôvodnenia. Ak však už pacient dostal informáciu, že sme našli darcu, je preňho neskoršie odmietnutie veľké sklamanie. Anonymita je potrebná aj preto, aby v takomto prípade na potenciálneho darcu nikto nevyvíjal nátlak, že musí darovať.
Ako sa má prípadný záujemca o darcovstvo prihlásiť?
Cez webstránku Národného registra darcov kostnej drene Slovenskej republiky (http://www.registerdarcovkostnejdrene.sk/), tam už sú inštrukcie. Hematologické odberové centrá sú vo väčších mestách ako Banská Bystrica, Martin či Košice, odkiaľ sa odobraté vzorky doručia do Bratislavy a vyšetrujú sa ďalej centrálne v Národnom registri darcov kostnej drene SR.
Text: kse pre Pravda magazín
Foto: archív S.Š