Presunúť na hlavný obsah

Televízny tip: Stanislav Motl odhaľuje tajomstvá histórie

Lifestyle

Archívy sú plné príbehov, o ktorých sa dodnes veľa nevie. Známi i neznámi hrdinovia zažívali dramatické osudy, ktoré mali neraz zostať pred verejnosťou utajené.

Mali, ale nezostali. Práve ich odhaľovaniu sa totiž venuje cyklus Stopy, fakty, tajomstvá, ktorý nadväzuje na úspešný autorský rozhlasový program reportéra Stanislava Motla v Českom rozhlase 2.

Ambíciou Stanislava Motla je podľa jeho vlastných slov prinášať ľuďom nové informácie, príbehy, súvislosti a vzdelávať ich. Pri príprave programu čerpá z domácich aj zahraničných archívov a celú udalosť rekonštruuje priamo na "mieste činu". Divákom tak ponúka až detektívne pátranie, na ktorého konci sa často skrýva prekvapenie. Vo svojich pátraniach má pritom široký záber - venuje sa tak vojensko-politickým, špionážnym, kriminálnym, ako aj mysterióznym zápletkám.

"Prvotný impulz k tomuto programu vznikol už pred mnohými rokmi. V archívoch sa pohybujem už od detstva a uvedomoval som si, že je v nich nepreberné množstvo úžasných dokumentov a príbehov. Keď sa v nich človek vie orientovať, dokáže vytiahnuť doslova perly," hovorí Stanislav Motl, ktorý za svoju vášeň pre históriu vďačí nielen rodine, ale aj učiteľom. "Pamätám si ako dnes, keď nás zobral učiteľ ako desať-, jedenásťročných na exkurziu do archívu. To prostredie ma veľmi zaujalo a začal som tam chodiť s jedným kamarátom aj vo voľnom čase pomáhať pánovi archivárovi."

Hoci v živote zažil mnoho dobrodružstiev, nakoniec si uvedomil, že tie najvzrušujúcejšie ho čakajú práve medzi policami plnými zaprášených dokumentov. Pátranie si vyžaduje veľa trpezlivosti, pretože niektoré záhady odkrývajú svoje tajomstvá postupne celé roky či dokonca desaťročia. Históriu pritom považuje Motl za základ úplne všetkého. "Keď históriu zvládnete, dokážete odhadnúť budúcnosť, pretože história sa opakuje v špirálach. Preto nemám vôbec problém odhadnúť, ako dopadnú voľby," vysvetľuje Motl.

V predchádzajúcich dieloch sa autori zamerali napríklad na prípad Márie Fikáčovej, najmasovejšej vrahyne v dejinách Česka a Československa, na úlohu okultizmu v druhej svetovej vojne či na pátranie po Hitlerovom poklade. Diel, ktorý divákov ešte len čaká, bude venovaný osudom členov Jednoty bratskej. Po bitke na Bielej hore boli jej členovia utláčaní a mnohí utiekli do exilu. Niektorí sa nezastavili na svojich cestách v Európe, ale pokračovali ako odvážni misionári ďalej do sveta. Ako sa žilo tým, ktorí sa dostali medzi Eskimákov do Grónska, odhaľuje nová časť cyklu Stopy, fakty a tajomstvá.

Text: el pre Pravda magazín
Foto: Česká televize