Kapusta. Najoceňovanejší prostriedok v ľudovej medicíne
Kapusta nie je žiadny nováčik v oblasti výživy, Egypťania si ju vážili natoľko, že na jej počesť postavili chrám.
Starí Rimania považovali kapustu za všeliek a dokonca sa vďaka nej zaobišli v šiestom storočí bez lekárov. Známy matematik a filozof Pytagoras odporúčal kapustovú diétu na upokojenie, pokiaľ mal niekto výkyvy nálad. V minulosti bola kapusta považovaná za účinný prieduškový liek pre chudobných.
Surovú kapustu uprednostňovali najmä južné národy, jej kvasenú podobu v Európe objavili Slovania. Prví s konzervovaním kapusty zrejme začali Číňania a pravdepodobne nezávisle na nich naši predkovia.
V dnešnej dobe existuje neuveriteľných štyristo odrôd, ktoré sa navzájom líšia tvarom listov, pevnosťou a farbou hlávky, ktorá môže byť biela, zelená fialová až purpurová. Stačí si len vybrať tú hlávku, ktorá vám bude vyhovovať najviac.
Kapusta obsahuje vitamíny A,B,C a E, ale sú v nej prítomné aj minerály, spomeňme aspoň vápnik, horčík, a jód. Keďže obsahuje železo a chlorofyl, je vhodným prostriedkom na anémiu. Okrem iného kapusta stimuluje imunitný systém, pomáha dobiť energiu, pokiaľ sa cítite vyčerpaní.
Ak jete kapustovú polievku alebo pijete kapustový čaj, je to výborný spôsob na odstránenie infekcií ako nádcha, kašeľ, chrípka. Práve sírnaté zložky kapusty sú základom antiseptických účinkov na respiračný systém a kapusta pomáha zmierňovať aj žalúdočné vredy. Pravidelná konzumácia surovej kapusty chráni pred zápchou, vďaka antioxidantom znižuje riziko rakoviny v hrubom čreve a blahodarne pôsobí na pečeň. Znižuje hladinu cukru v krvi a tým je vhodnou zeleninou pre diabetikov.
Kapusta je vhodná aj na vonkajšie použitie ako obklad a to ak máte popáleniny, rôzne rany, uštipnutie hmyzom, pľuzgiere a dokonca zmierni aj vaše bolesti hlavy. Kapustová šťava je zase účinná na pásový opar, akné a stafylokokové ochorenie kože.
Hoci je kapusta naozaj zázračná zelenina, nie všetci ju znášajú dobre a po jej konzumácii majú problémy s nadúvaním, ale kým ju nevyskúšate, nezistíte ako pôsobí na vás.
Obklad z kapusty si pripravíte tak, že listy bez hrubých častí obaríte vodou, podrvíte valčekom a niekoľko vrstiev si priložíte na postihnuté miesto. Upevnite bandážou a po niekoľkých hodinách vymeňte.
Na kapustový čaj potrebujete:
- 2 PL sušenej kapusty
- vetvičku tymiánu, alebo bazalky
- štipku korenia a ak chcete trochu bio sójovej omáčky
Všetky suroviny dajte do hrnčeka, zalejte vriacou vodou a nechajte postáť, kým kapusta nie je mäkká. Čaj upokojí nervy, pomôže ak ste prechladnutá a ak máte pocity nevoľnosti, alebo nádchu.
Text: Gabi H. pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK