Presunúť na hlavný obsah

Aj oko môže dostať infarkt

Zdravie a relax

Následky nesprávneho životného štýlu sa môžu odraziť aj na vašich očiach.

Ak máte ťažkosti s nadváhou, cukrovkou alebo vysokým krvným tlakom, hrozí vám nielen srdcový či mozgový infarkt, ale aj očný. Upchatie cievy v oku totiž môže spôsobiť aj slepotu.

"Infarkt oka si treba predstaviť ako upchatie niektorej z prívodných ciev, ktoré sa zúčastňujú na výžive sietnice a vnútorných štruktúr oka," vysvetľuje princíp infarktu oka MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej kliniky Neovízia. "Rozsah infarktu alebo poškodenia závisí od toho, v akej úrovni vetvenia týchto ciev dôjde k uzáveru prekrvenia. Cievy sa postupne vetvia z hlavného kmeňa až na drobné vetvičky a ak dôjde k upchatiu najväčšej prívodnej cievy, tak poškodenie je vo väčšom rozsahu. Následne je celá oblasť, ktorú vyživovala, nedostatočne prekrvená a nedostatkom výživy aj kyslíka postupne odumiera." 

Najskôr drobné krvácania do sietnice
Prvotný prejav nedostatočnej výživy sú podľa primára drobné krvácania do sietnice, potom presakovanie tekutiny z ciev do tkaniva (prejavuje sa to výrazným opuchom), čo neskôr môže viesť k úplnému zničeniu tkaniva, zániku štruktúry aj funkcie sietnice. Jednoducho povedané, hrozí strata videnia v postihnutej oblasti. Krvácanie do sietnice nie je viditeľné, nachádza sa vo vnútri oka. Postihnutý horšie vidí a stupeň zhoršeného videnia je závislý od rozsahu poškodenia. Prejavy sú matné videnie, pocit šera pred okom, výpadok v zornom poli...

Príznaky sú akútne, náhle a bezbolestné
Infarkt oka, podobne ako pri srdci, vzniká náhle, akútne, ale bezbolestne, bez pálenia, slzenia a začervenania oka. Pacient sa môže ráno zobudiť a vidí horšie. Všetky príznaky sú pre pacienta v konečnom dôsledku len náhla jednostranná strata videnia. "Pri vyšetrení očného pozadia, zistíme presne, kde k upchatiu cievy došlo," dodáva MUDr. Piovarči.

Niekedy stačia lieky, inokedy treba operovať
Liečba infarktu oka prebieha niekoľkými fázami. "Vždy sa rozhodujeme podľa rozsahu poškodenia a miesta poškodenia sietnice," hovorí oftalmológ. Ak došlo len k veľmi miernemu poškodeniu a mimo miesta najostrejšieho videnia, tak vtedy stačí pacienta sledovať ďalšími kontrolnými vyšetreniami, či sa nález nezhoršuje, prípadne mu odporučiť lieky, ktoré zrieďujú hustotu krvi (zlepšujú prietok krvi). 

Ide o rovnaké lieky, ktoré používajú pacienti s ochorením srdca a ciev. V opačnom prípade nasleduje kombinovaná liečba v tabletkovej a infúznej forme, v prípade zhoršenia stavu nasleduje operácia. Operácia oka patrí medzi mikrochirurgické zákroky. Trvá približne hodinu a väčšinou sa robí v lokálnej anestézii, takže pacient môže komunikovať s lekármi. Po operácii dochádza veľmi rýchlo k zlepšeniu stavu.

Infarkt oka si vyžaduje aj vyšetrenia a liečbu internistu
Tabletková liečba trvá asi mesiac, pacient príde na kontrolu, ak došlo k zlepšeniu, môžu sa znížiť dávky liekov. V opačnom prípade sa v liečbe pokračuje naďalej. Ak pacient nemal žiadne výrazne ťažkosti, mal by si dať urobiť kompletné interné vyšetrenie. Môže tam byť aj iný problém, najčastejšie sa zistí hypertenzia, obezita, fajčenie, cholesterol, ateroskleróza, cukrovka - všetky súčasne civilizačné ochorenia. "Celá prevencia infarktu oka závisí od internistu, my vieme riešiť len ten lokálny príznak, čo je slabé videnie, aj keď je spôsobené zlým životným štýlom," dodáva Piovarči.

Text: Zlatica Beňová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK