Rybí tuk. Ani za svet?
Je veľmi dôležité, aké tuky konzumujeme. Niekomu už len pri slove tuk naskakuje husia koža, iní slastne privrú oči a predstavia si slaninku s vajíčkom, alebo pečené bravčové mäsko.
Tí, ktorí sú absolútne proti tukom nemajú pravdu a labužníci v druhom prípade tiež nie. Ako to teda je?
Všeobecne rozdeľujeme tuky na nasýtené a nenasýtené. Prvá skupina podporuje prenos eikosanoidov, ktoré spôsobujú zápalové procesy a zrážanie krvi. Naše bunky sú preťažené modernými tukmi, z ktorých vzniká cukrovka, srdcové choroby, rakovina a mnoho ďalších civilizačných ochorení. Myslíte si, že chlebík s rastlinným maslom je výhra, lebo sa to hovorí v reklame? Skúste ísť na to logicky, rastlinné maslo je pôvodne tekuté, takže nejako ho musia dostať do "roztierateľnej podoby" a to bez tvrdej chémie nepôjde.
Ak sa chcete presvedčiť sami, dajte si rastlinné maslo na 2-3 mesiace na balkón a potom akoby ste našli. Skúste to urobiť s reálnym maslom, ktoré bohužiaľ tiež nepatrí medzi najzdravšie tuky, ale aspoň sa pokazí. Ak to teda zhrnieme, ani živočíšne, ani umelo stužené rastlinné tuky nie sú pre vaše telo výhrou.
Do druhej skupiny nenasýtených tukov patria mononenasýtené mastné kyseliny kde je najznámejší olivový olej a polynenasýtené mastné kyseliny omega-3, ktoré sa nachádzajú v morských produktoch a niektorých suchozemských rastlinách. Menia sa na látky, ktoré spôsobujú rozširovanie ciev, znižujú zápalové procesy a mieru poškodenia buniek. Do tejto skupiny patria aj kyseliny omega-6, ktoré sa nachádzajú v sójových bôboch, orechoch ale aj margarínoch.
V našich zemepisných šírkach veľa rýb nejeme, preto dostávame do tela najmä omega-6 kyseliny. Takí Eskimáci majú k dispozícii hlavne ryby a s nimi aj dostatok omega-3 kyselín a preto majú slabý výskyt chronických ochorení. Napríklad ochorenia ciev sa zhoršujú tým viac, čím menej morského tuku človek zje a zvyšuje sa aj riziko infarktu. Niekoľkokrát týždenne by sa mali jesť ryby: lososy, sardinky, makrely, slede a tuniaky.
Len 30 gramov rýb denne môže prispieť k obnoveniu zdravej funkcii buniek a zachrániť množstvo ľudí pred invaliditou. Pozor však na ryby zo sladkých vôd, pretože tie nepatria medzi najzdravšie. Medzi nami aj morské ryby si treba vyberať, pretože nie je more ako more a v dnešnej dobe sú skoro všetky vody znečistené.
Správne ryby sú teda z oceánov, jedzte viac druhov, pretože všetkého veľa škodí, nejedzte kožu z rýb, lebo práve v nej je najviac nečistôt. Ideálne je mať rybu na tanieri 2-3 x týždenne. Samozrejme ryby by sme mali jesť čerstvé, nie naložené v oleji a zakonzervované. Tehotné ženy by nemali jesť ryby z vnútrozemských vôd, mečúne, žraloky a ak im chutia tuniaky, konzumáciu by mali obmedziť 1 x za mesiac.
Prečo by ste rybí tuk jesť mali:
- pretože pri kĺbovom reumatizme – znižuje bolesti v kĺboch
- pomáha znížiť riziko infarktu o 1/3
- udržuje priechodné cievy a tým predchádzate trombóze
- ak máte vysoký krvný tlak – obmedzí spotrebu liekov
- pomáha pri zápalovom ochorení čriev
- znižuje svrbenie a začervenanie pri psoriáze
- pomáha zmenšovať príznaky pri skleróze multiplex
- u niektorých jedincov znižuje počet záchvatov astmy
- ak trpíte migrénami, u niektorých ľudí znižuje intenzitu a frekvenciu bolestí
Ak vás nič nepresvedčí a rybu nezjete, siahnite aspoň po výživových doplnkoch omega-3 kyselín. Výsledok sa určite dostaví.
Text: Gabi Halmová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK