Ako si pomôcť pri bolestivej menštruácii?
Bolestivá menštruácia je veľmi často spojená s únavou a zlou náladou.
Zverte sa svojmu gynekológovi, určite nájde pre vás to najlepšie riešenie, ako sa zbaviť bolestí. Čo môže pomôcť?
Antikoncepčné lieky
Menštruačné bolesti odstraňuje užívanie hormonálnej antikoncepcie. Tá bráni ovulácii, takže sa nevytvoria prostaglandíny (látky, ktoré zvyšujú bolesť) a zabránia tak vzniku kŕčov svalových vlákien maternice. V dnešnej dobe máme vysokokvalitnú hormonálnu antikoncepciu, pri ktorej netreba kontrolovať pečeňové testy, nezvyšuje krvný tlak, nepriberajú po nej ženy na váhe, má pozitívny efekt na pleť, na vlasy, zoslabuje krvácanie a skracuje dobu trvania menštruácie. Tiež majú výborný účinok na liečbu endometriózy, predmenštruáčneho syndrómu, nenarušuje hormonálnu rovnováhu ženy.
Lieky proti bolesti (analgetiká)
Na tlmenie menštruačných bolestí sa používajú analgetiká (lieky, ktoré odstraňujú bolesť), spazmolytiká (uvoľňujú kŕče) a kombinácie týchto liekov. Podľa lekárov ženy často siahajú po tabletkách proti bolesti, dokonca sa ženy s menštruačnými bolesťami objavujú pomerne často aj na pohotovosti. Analgetika a spazmolytika nie sú ideálnym liekom, neliečia totiž príčinu ťažkosti, navyše u nich hrozí, že pri častom používaní je potrebná stále vyššia dávky, čo je dosť nebezpečné, pretože sa stráca účinok a hrozí návyk.
Pohyb a cvičenie
Ženy, ktoré pravidelne športujú, znižujú riziko menštruačných ťažkostí. Aeróbnymi cvičeniami, pri ktorých sa zvýši tepová frekvencia, sa totiž prekrvuje aj panva a to pomáha predchádzať kŕčom. Pozitívne účinky majú aj relaxačné cvičenia na báze jogy. Kľaknite si, oprite sa o päty, čelo položte na zem, ruky si dajte pozdĺž tela a zavrite oči a chvíľu relaxujte. Ideálnym liečebným telocvikom je aj brušný tanec. Až 90 percent žien, ktoré týmto typom tanca začali bojovať s bolesťou, uvádzajú zlepšenie svojich ťažkostí.
Vitamíny a minerály
Zvýšený príjem vápnika, horčíka a železa pomáhajú uľaviť od bolestí a kŕčov. Vápnik navyše pomáha pri odstránení ďalších príznakov spojených s menštruáciou - zmien nálady, nepokoja, nervozity. Horčík udržiava normálny tonus hladkých svalov. Je vhodné dopĺňať železo, ktorého hladina sa v dôsledku niekoľkodňového krvácania znižuje. Pomáha aj vitamín B6 - je dôležitý pre tvorbu červených krviniek, ktorý zabezpečuje normálnu hladinu progesterónu (hormón, ktorý ovplyvňuje činnosť ženských pohlavných orgánov). Zvýšte aj príjem draslíka - pôsobí proti zadržiavaniu vody.
Teplé obklady
Prevažnej väčšine ubolených žien robí dobre každá forma tepla. Na uvoľnenie sťahov maternice pomáha chodenie do sauny, teplý kúpeľ alebo termofor na bruchu. Okrem teplých obkladov so doprajte horúci bylinkový čaj.
Reflexná terapia
Na chodidlách sú akupresúrne body, ktoré sú vnútornými dráhami spojené s orgánmi v panvovej oblasti. Body v priehlbinách na oboch stranách chodidla jemne stlačte palcom a končekmi prstov. Opakujte niekoľko minút. Ak v týchto miestach cítite silnú bolesť, dotýkajte sa akupresurného bodu len zľahka.
Aromaterapia a byliny
Niektoré rastliny, ako napríklad valeriána lekárska, chmeľ, medovka lekárska, ľubovník bodkovaný, majú upokojujúce účinky, zmenšujú nervozitu a zmeny nálad, púpalkový olej s vitamínom E - zmierňuje kŕče a tlak v podbrušku, bolesti v prsiach, nervozitu a napätie, majoránkový, šalviový a levanduľový olej zaháňajú bolesť, ružový, levanduľový a olej zo santalového dreva zase zlepšujú náladu, napätie v maternici uvoľňuje rasca, čaj zo škorice, klinčekov alebo zázvoru. Pomôže aj čaj z harmančeka či lipového kvetu.
Text: Zlatica Beňová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK