Presunúť na hlavný obsah

Na grilovanie je stále čas. A ktorý druh je najvhodnejší?

Recepty

Ani príchod prvých jesenných dní nie je ešte prekážkou v tom, aby ste s rodinou negrilovali. Ktorý druh grilovania je vhodný? Čítajte.

Priame grilovanie: metóda priameho grilovania je používanejšia a má veľmi blízko k bežnému pečeniu mäsa. Mäso na grilovacom rošte je umiestnené priamo nad zdrojom tepla a je jedno, či ide o plynový gril alebo rozpálené drevené uhlie. Grilované mäso by ste mali aspoň raz približne v polovici grilovacieho času otočiť tak, aby sa rovnomerne prepieklo. Používajte tento postup grilovania na jedlá, ktoré sa upravujú maximálne 25 minút - steaky, hamburgery, kotlety, kuracie alebo hydinové mäso, ale aj zelenina. Pri tomto grilovaní môžete docieliť pri prudkom žiare krásne chrumkavú kôrku na grilovanom mäse. Silnejšie kusy mäsa, steaky a kuracie stehná by mali byť grilované sprudka, aby ste dosiahli chrumkavú kôrku a zároveň šťavnatosť mäsa.

Nepriame grilovanie: postupom nepriameho grilovania upravujeme väčšie kusy mäsa - hydinu, ryby, ale aj zeleninu alebo pečivo. Dosiahnutá teplota je nižšia, pohybuje sa okolo 180 stupňov, prepekanie prebieha nepriamo pomocou horúceho vzduchu, ktorý obieha okolo celého roštu. Grilovací čas tu zvyčajne presahuje 30 minút, a preto je tento postup vhodný pre pečenie silnejších a väčších kusov, pri ktorých by sme zrejme priamou metódou mäso na vrchnej časti pripálili a vnútri by zostalo nedopečené. 

Ako grilovať na drevenom uhlí
Priame grilovanie:
pri priamom grilovaní je potrebné rovnomerne rozprestrieť rozžeravené drevené uhlie alebo brikety pod roštom grilu. Nad rozpálené uhlie položte grilovací rošt a grilované mäso umiestnite doprostred priamo nad zdroj tepla. Následne priklopte veko grilu a odkryte ho, ak chcete mäso otočiť a prepiecť z druhej strany, alebo chcete skontrolovať, či nie je hotové. Veľká žiara (280 - 290 stupňov na rošte) uzavrie póry grilovaného mäsa a ponechá tak všetku šťavu vnútri mäsa. Výsledkom je potom šťavnaté mäsko s množstvom šťavy vnútri s chrumkavou kôrkou okolo. Veko grilu nechajte priklopené, aby sa zabránilo prístupu kyslíka a kvapkajúci tuk nemohol vzplanúť plameňom. Vďaka tomu sa potom mäso nepripáli.

Nepriame grilovanie: bežne používame aj pri mäsách, ktoré potrebujú dlhší čas úpravy ako 30 minút. Žiara z dreveného uhlia alebo rozpálených brikiet nedrží uprostred,  naopak, bokom, pomocou komôr alebo držiaka na drevené uhlie. Doprostred uhlia potom umiestnime hliníkovú misku alebo inú kovovú nádobu, ktorá zabráni kvapkaniu tuku a šťavy z mäsa priamo na rozpálené drevené uhlie. Šťavu a tuk, zachytený z grilovaného mäsa alebo hydiny, potom môžete použiť na omáčku alebo na polievanie grilovanej pochúťky. Do misky je možné priliať aj trochu vody, zabránite tak prípadnému pripáleniu mäsa - odporúčame tento postup pri grilovaní väčších kusov, ktoré sa grilujú dlhší čas a nedôjde tak k ich pripáleniu.  Žiar pri tomto spôsobe grilovania je zvyčajne nižší, dosahuje teplotu okolo 180 stupňov. Teplo potom rotuje vnútri grilu ako v teplovzdušnej rúre a mäso sa prepeká  rovnomerne zo všetkých strán. Mäso zvyčajne nie je potrebné otáčať, kvapkajúca šťava sa zachytáva do spodnej hliníkovej misky, vďaka tomu a nedostatku kyslíka vnútri sa tuk nezapáli.

Ako správne grilovať na plynovom grile
Priame grilovanie:
na plyne prebieha podobne ako pri priamom grilovaní na drevenom uhlí. Tento postup je používaný pri grilovaní mäsa, zeleniny a hydiny, ktoré grilujeme menej ako 30 minút. Mäso umiestnite na rošt grilu a zapáľte všetky horáky. Zatvorte veko a gril nastavte na maximálny možný výkon. Po dosiahnutí teploty, ktorá je odporúčaná pre tú-ktorú grilovanú dobrotu, už plyn viac nepridávajte a udržiavajte stálu teplotu. Mäso v polovici grilovania otočte, veko odklopte len vtedy, ak ho chcete skontrolovať alebo obrátiť. Vysoká teplota okolo 280 stupňov spoľahlivo uzatvára póry v mäse, a to si tak ponechá všetku šťavu vnútri.

Nepriame grilovanie: používame pri grilovacích časoch dlhších ako 30 minút. Prostredné horáky po vyhriatí komory grilu vypneme a mäso umiestnime priamo nad prostredné vypnuté horáky grilu. Dosiahnutá teplota je pri tomto spôsobe grilovania nižšia a pohybuje sa okolo 170 stupňov. Vďaka rotácii horúceho vzduchu vnútri grilu je mäso rovnomerne opekané zo všetkých strán ako v teplovzdušnej rúre. Ak chceme, aby aj väčšie kusy mäsa zostali šťavnaté, začneme najskôr na vyššej teplote, mäso sa krásne zatiahne, šťava zostane vnútri a po zatiahnutí potom môžeme teplotu znížiť a pokračovať v pomalom pečení.

Text: hla pre Pravdu, spracované podľa informácií firmy Weber
Foto: SHUTTERSTOCK