Presunúť na hlavný obsah

Je koenzým Q10 naozaj zázračný?

Móda a krása

Určite ste postrehli, že sa v posledných rokoch čoraz častejšie skloňuje názov koenzým Q10 a možno ani neviete, prečo je pre naše telo taký nesmierne dôležitý.

Najviac si ho možno spájate s kozmetikou, lebo tvorí súčasť rôznych krémov a dokonca ho možno vidieť aj v zubnej paste.

Koenzým Q10 prvý raz izoloval v roku 1957 Prof. Frederik L. Crane z mitochondrií hovädzieho mäsa a v tom istom roku profesor Morton z Anglicka definoval zloženie získané z nedostatku vitamínu A z pečene potkana, pričom to bol rovnaký koenzým Q10. Pomenoval ho ako ubichinón – názov odvodil z latinského slova ubique, čo znamená "všadeprítomný". Ubichinón je prirodzene sa vyskytujúca látka prítomná v každej bunke ľudského tela, konkrétne v mitochondriách, ktoré sú bunkové továrne na energiu.

Koenzým Q10 je látka rozpustná v tukoch a prirodzene sa vyskytuje vo všetkých živých tvoroch. Jeho blahodarné účinky sú známe už mnoho rokov a vedci ešte s výskumom neskončili. Ak vás zaujíma jeho nevyhnutnosť pre organizmus, môžeme ho prirovnať k vzduchu, bez ktorého by sme tiež nevedeli fungovať.

Asi 1/3 celkového množstva koenzýmu Q10 získávame z potravy, zostávajúce 2/3 sa tvoria v organizme, ale vzhľadom na vek toto množstvo klesá. Pokiaľ máte po štyridsiatke, mali by ste si ho dodávať v rámci vitamínového doplnku. Nájsť ho môžete napríklad v bravčovom a hovädzom mäse (samozrejme, s týmito druhmi mäsa opatrne), hydine, vnútornostiach, rybách, zelenine, z ktorej najviac ho obsahuje kukurica, špenát a brokolica, sóji, sójovom oleji, sézamovom oleji a orechoch. Pokiaľ máte normálne zloženie stravy, prijímate denne maximálne 10 mg koenzýmu Q10. Aj keď koenzým Q10 pôsobí bez vedľajších nežiaducich účinkov, neodporúča sa užívať, ak beriete lieky na riedenie krvi, ak ste tehotná a malé deti ho smú len so súhlasom ošetrujúceho lekára. Deficit tohto koenzýmu vyšší než 75 % je prakticky nezlučiteľný so životom.

Základný význam koenzýmu Q10 spočíva v jeho nevyhnutnosti pre tvorbu ATP (adenozínu trifosfátu) - zásobníka pohotovo použiteľnej bunkovej energie a silnej antioxidačnej aktivite, ktorá chráni pevné i tekuté telesné tkanivá pred oxidatívnym stresom. Ak to potrebujte v "ľudskejšej reči", pozrite sa, aké dôležité funkcie vo vašom tele plní:
• posilňuje srdce, cievy, svaly, aktivitu mozgu, spomaľuje starnutie, dodáva energiu, zlepšuje kvalitu života,
• podieľa sa na znížení krvného tlaku, krvného cukru,
• má antioxidačné, protistresové vlastnosti,
• spolu s vitamínom E stabilizuje bunkovú membránu,
• znižuje oxidáciu LDL cholesterolu,
• chráni bielkoviny, DNA (deoxyribonukleová kyselina) pred oxidačným stresom,
• redukuje veľkosť, distribúciu a zhlukovanie trombocytov,
• ak ste po operácii, urýchli rekonvalescenciu
• pozastaví, alebo odstraňuje paradontózu a to aj fajčiarom
• znižuje nežiaduce účinky chemoterapie, ionizačného žiarenia,
• keďže urýchľuje regeneráciu, je výborný pre športovcov

Nedostatok konezýmu Q10 sa prejavuje poruchami telesných funkcií, tiež hypertenziou, najmä však znížením funkčnosti srdca a znížením fyzickej výkonnosti. Teraz si vstúpte do svedomia a zamyslite sa nad svojou stravou a aj tým, či vám náhodou tento koenzým nechýba.

Text: Gabi H. pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK