Presunúť na hlavný obsah

Chrápete? Máme riešenie - navštívte spánkové laboratórium

Zdravie a relax

Z témy na vtipkovanie a zábavu sa môžu vyvinúť veľmi závažné zdravotné problémy.

Chrápajúcemu sa uzatvárajú dýchacie cesty, na chvíľu prestáva dýchať, dochádza k poklesu hladiny kyslíka. Výsledkom môže byť aj infarkt.

Chrápanie sa vyskytuje častejšie u mužov, až 7- až 9-krát viac ako u žien, pritom sa nedá presne zistiť prečo je to tak. Niektorí si nemusia byť vedomí toho, že chrápu, no vyrušujú svoje okolie, najmä partnera, prípadne kolegu na služobnej ceste. "Každú noc je to rovnaké, musím ísť spať skôr ako môj manžel, no aj tak sa po niekoľkých hodinách zobudím na jeho chrápanie," hovorí o problémoch s manželovým chrápaním pani Anna. "Skúšala som aj štuple do uší, ale nie sú pohodlné a nepomáhajú mi. Niekedy je pre mňa jednoduchšie ísť spať do vedľajšej izby, ale na gauči sa nevyspím veľmi dobre."

Na Slovensku chrápe až 35 % populácie
Jednoduché a tiché chrápanie nemusíme považovať za chorobný stav. Intenzívne, hlasité a prerušované chrápanie s nadmernou dennou spavosťou je už prejavom závažného ochorenia – spánkového apnoického syndrómu. Je charakteristický tým, že u postihnutého dochádza k uzatvoreniu dýchacích ciest, človek nedýcha, dôsledkom tohto dochádza k poklesu hladiny kyslíka a následne k ďalším ťažkostiam, akými môžu byť kardiovaskulárne komplikácie a tým aj infarkt myokardu. Počas jednej noci môže mať človek aj niekoľko prestávok dýchania. Keď sa to opakuje niekoľko mesiacov či niekoľko rokov, dochádza k závažnejším stavom: pacient má zmeny v psychike, v dôsledku nevyspatia zaspáva pri riadení motorového vozidla, v práci. Klasickým prípadom je zaspávanie večer pri televízii, čo si mnohí vysvetľujú únavou či pracovným vyťažením. Neskôr sa to môže vystupňovať, pacient zaspí nielen večer, ale môže to byť pri bežných aktivitách, ako aj napríklad pri chôdzi. Vystrnadením partnera do vedľajšej izby nemusí byť preto tým najlepším riešením. Takéto problémy si už vyžadujú návštevu odborníka a liečbu.

Chrápanie sa vyskytuje u ľudí:
- s nadváhou
- vysokým krvným tlakom
- problémami, ako sú krivá nosová prepážka, prekážky horných dýchacích ciest
- so zväčšeným mäkkým podnebím a mandľami (nosnými, krčnými)
- s väčším koreňom jazyka
- s poruchami štítnej žľazy
- s anomáliami tváre (kratšia a menšia sánka, širší podsaditý krk)

Riešením môže byť spánkové laboratórium
"Ak muž alebo jeho partnerka opakovane zistia, že počas noci chrápe a objavujú sa u neho prestávky dýchania, môže sa hlásiť priamo v spánkových laboratóriách v Košiciach, Martine a Bratislave," vysvetľuje MUDr. Imrich Mucska, pneumoftizeológ. Vyšetrenie spočíva v tom, že pacient tam strávi noc, pričom sa sníma viacero parametrov: aktivita mozgu, očí, svalstva brady, chrápanie, okysličovanie, poloha tela, aktivita srdca. Výsledky sledovaní sa vyhodnocujú každých tridsať sekúnd spánku. Potom sa stanoví liečebný postup. V prvom rade sa indikuje nemedikamentózna liečba: pacient by mal schudnúť, dodržiavať správnu životosprávu, pravidelný spánkový rytmus. Nemal by večer fajčiť, požívať alkohol, lieky na spanie. Odporúča sa späť s vyššie položenou hlavou. Po konzultácii s ORL-lekárom je pri ľahších formách možná aj operácia, ktorá upraví dutiny nosohltanu. Ďalšími možnosťami sú prístroje CPAT, pomocou ktorých pacient počas spánku dýcha, prostredníctvom nosovej masky sa vháňa vzduch do dýchacích ciest. Používajú sa len u ľudí s veľmi vážnymi poruchami dýchania počas spánku.

Text: Zlatica Beňová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK