Detská pestúnka. Ako si ju vybrať?
Naše mamy či staré mamy mohli o podobných vymoženostiach iba snívať. Pozor na mladšie deti si zvyčajne dávali sami alebo sa o to postarali staršie deti. Dnes je situácia iná.
Na trhu sú už dlhšiu dobu monitory dychu, ktoré strážia pravidelné dýchanie vášho malého pokladu vo dne i v noci. Ďalším pomocníkom sú takzvané opatrovateľky, ktoré monitorujú zvuk v detskej izbe (detská jednotka). Druhý monitor (tzv. rodičovskú jednotku) má rodič v miestnosti kde sa združuje a tak počuje ak sa dieťa zobudí a zaplače. Toto ocenia najmä rodičia vo väčších bytoch či rodinných domoch.
Chcete si ju i vy zaobstarať? Pred kúpou rozhodne porozmýšľajte o týchto základných parametroch:
Kde budem pestúnku najviac využívať?
Táto otázka patrí k tým najzákladnejším, lebo je rozdiel či ju potrebujete do dvojizbového bytu alebo do rodinného domu s veľkou záhradou (za predpokladu, že sa na nej často zdržiavate). Vysielačky alebo pestúnky totiž majú i rôzny dosah. Vybrať si môžete z takých, ktoré majú dosah približne 150 metrov až po tie s dosahom až 1000 metrov. Preto ak chcete toto zariadenie používať iba v malom byte, stačí vám s menším dosahom. A naopak, ak bývate v rodinnom dome a večer si chcete s priateľmi robiť gril party alebo si poobede s kamarátkami na záhrade pochlipkávať dobrú kávu, kým váš potomok spokojne odpočíva vo svojej postieľke, vyberte si opatrovateľku, ktorá zachytí zvuk i na väčšiu vzdialenosť.
Koľko chcete do vysielačky investovať?
I otázka financií je nezanedbateľná. Lacný detský monitor kúpite už za približne 22 Eur. Samozrejme, nečakajte od tohto produktu zázraky techniky , no i lacnejšia opatrovateľka splní svoj účel a vôbec nemusí ísť o nekvalitný výrobok. Tie najdrahšie kúpite približne za 120-150 Eur. Niekedy však platíte iba za značku či za funkcie, ktoré vôbec nemusíte využiť napríklad snímač teploty v miestnosti.
Pre akú značku sa rozhodnúť?
Nuž, povedzme si úprimne, aj tento parameter je dosť dôležitý. Nie však preto, aby sa rodič mohol hrdiť tým, aký značkový výrobok má doma, ale skôr preto, že niektoré značky sú viac kazové a iné menej. Ak si chcete byť istý, spýtajte sa kamarátok alebo známych ako sú spokojní s elektronickými opatrovateľkami, ktoré majú doma. Výborným pomocníkom sú aj "mamičkovské" diskusné fóra, kde sa z pravej ruky dozviete s ktorými výrobkami sú maminy spokojné a ktoré by si už druhý krát určite nekúpili.
S kamerou či bez?
Niektoré detské pestúnky sú vybavené i displejom a kamerou a tak rodič môže pozorovať čo dieťatko v izbe robí, či sa budí alebo sa nebodaj snaží vyliezť s postieľky. Samozrejme, takíto pomocníci sú cenovo drahší.
Text: -kk- pre oŽene.sk
Foto: Shutterstock