Presunúť na hlavný obsah

Dovolenka ako z nočnej mory. Poznáte to?

Lifestyle

Nad výberom dovolenky človek strávi nemálo času. Voľba miesta, vhodného času či ideálneho hotela, to všetko sú premenné, ktoré majú moc vytvoriť z dovolenky aspoň na týždeň-dva malé nebo na zemi.

Niekedy však stačí, že jedna z nich zlyhá a pohoda je nenávratne preč...

Každé leto médiá prinášajú správy o dovolenkároch, ktorých cesta dopadla celkom inak, ako si predstavovali. Raz plány zničia nečakané záplavy v Thajsku, potom nekvalitný hotel v Turecku či sklamanie z dávno vysnívanej pamiatky. Zaúradovať môžu aj celkom obyčajné nehody, ktoré sa môžu prihodiť takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Dosť často si však za problémy môžu aj samotní cestovatelia. Piť vodu z vodovodu v záujme šetrenia nemusí byť dobrý nápad.

"Pred niekoľkými rokmi sme boli v Turecku. Cestovali sme v poslednej chvíli, a tak sme sa vôbec nestarali o nejaké pokyny, ako sa v krajine správať. Boli sme ešte študenti a platiť za vodu v predraženom bufete pri hoteli sme nechceli. Netrvalo dlho a výsledok sa dostavil. Naše potreby boli také urgentné, že zatiaľ čo priateľ sedel na toalete v izbe, ja som musela zbehnúť na tú dole na recepcii," spomína cestovateľka Klára.

Najčastejšie sú sťažnosti na cestovné kancelárie, ktoré podľa cestovateľov neodviedli dobrú prácu. Viceprezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr (SACKA) Stanislav Macko však tvrdí, že podľa jeho informácií sťažností nie je až tak veľa. "Sledovaniu sťažností sa podrobnejšie venujeme od roku 2005. Počty sťažností v konkrétnom roku kolíšu okolo čísla 200, čo je pri 600-tisíc spotrebiteľoch takmer nezaujímavé číslo. Záleží nám však na tom, aby nebolo nespokojných spotrebiteľov, čo sa našim členom nie vždy darí." V minulosti sa podľa Stanislava Macka sťažnosti týkali skôr základných služieb ako ubytovanie a stravovanie. Dnes dovolenku vedia pokaziť problémy s leteckou dopravou, službami delegátov a nepresnými informáciami o ubytovaní.

Hoci vedenie cestovnej kancelárie kontroluje hotel pred zaradením do svojho portfólia približne s ročným predstihom, následná kontrola pred sezónou už nemusí byť pravidlom. "Stretávame sa aj so sťažnosťami  na nepresné informácie v propagačných materiáloch, najmä v katalógoch - či už v ich textovej alebo obrázkovej časti," hovorí Stanislav Macko a dodáva, že cestovateľ by mal hneď na mieste riešiť svoj problém s delegátom.

"Úloha delegátov je jasná! Sú predĺženou rukou cestovnej kancelárie a ich povinnosťou je starať sa o klientov. Majú to robiť s príkladnou starostlivosťou. Ale nie sú tam pre každého a 24 hodín! To musia ľudia pochopiť. Mali by však byť dostupní a o to sa musí postarať cestovná kancelária alebo jej zahraničný partner," vysvetľuje Macko. Ak sa delegátovi nepodarí nedostatok odstrániť, mal by sťažovateľ spísať protokol o reklamácií za asistencie delegáta. Po návrate treba podať sťažnosť v cestovnej kancelárii s doloženou dokumentáciou najneskôr do troch mesiacov. Podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie sa počet oprávnených či opodstatnených sťažností pohybuje pod 50 percentami.

Univerzálne pravidlá pre výber dovolenky vždy závisia od konkrétneho človeka. Podstatné však je uvedomiť si, čo od chvíľ voľna vlastne očakávate a poriadne čítať informácie o zájazde.  "Veľa spotrebiteľov tiež nevenuje dostatočnú pozornosť informáciám o mieste svojej dovolenky a podmienkam ubytovania a stravovania a na mieste sú prekvapení skutočnosťou. Preto vždy odporúčam dovolenkárom, aby sa doma dôkladne venovali výberu dovolenky a zistili si všetky dostupné informácie, či už priamo v cestovnej kancelárií, alebo využijúc informačné technológie. Dôležité je tiež vybrať si spoľahlivú a odporúčanú cestovnú kanceláriu či cestovnú agentúru," vysvetľuje viceprezident SACKA. Základom však podľa neho je, aby si cestovateľ najprv sám ujasnil kde, kedy a za koľko chce dovolenkovať.

Text: Katarína Sedláková pre Pravda magazín
Foto: SHUTTERSTOCK