Keď v močovej rúre režú žiletky...
Nepríjemné rezanie pri močení, ako keď močovou rúrou prechádzajú nasekané žiletky, je jedným z veľmi výrazných príznakov infekcie močových ciest.
Medzi ďalšie patria bolesti v podbrušku, časté odbiehanie na toaletu či pocit, že sa nemôžete úplne vymočiť. Ide o typicky ženské ochorenie, navyše druhú najčastejšiu bakteriálnu infekciu na svete. Hovorí sa síce, že moč má svoju moc, ale ak človeka zrádza mechúr, volá skôr o pomoc.
Pod pojem močové cesty patrí močová rúra, močový mechúr, močovody a obličky. Prvé dva sú súčasťou dolných močových ciest. Obličky s močovodmi sú položené vyššie, preto sú známe ako horné močové cesty. V súvislosti s infekciami močových ciest má však väčšina ľudí na mysli predovšetkým zápal močového mechúra, tzv. cystitídu.
Podľa odhadu odborníkov malo takýto zápal aspoň raz v živote asi 50 % všetkých žien a 10 - 20 % naň trpí dokonca opakovane. Prečo ženy? Dôvodom je ich kratšia močová rúra, ktorá má len 3 - 4 cm oproti 15 cm dlhej mužskej močovej rúre. Baktérie teda v prípade žien majú do močového mechúra kratšiu cestu a zostane im tak ešte dostatok síl na spôsobenie zápalu.
"Okrem protilátok je navyše v organizme najvýznamnejšou imunologickou bariérou práve bariéra kontaktná, a tou je výstelka močovej rúry. Nuž, tá mužská poskytuje svojim majiteľom lepšiu ochranu práve pre svoju dĺžku," dodáva doc. MUDr. Peter Bujdák, CSc., z Urologickej kliniky FnsP akademika Dérera v Bratislave. To však neznamená, že problémy s močovým traktom nemávajú aj muži. U nich však ide častejšie o zápaly predkožky, prostaty či zápaly v oblasti semenníkov.
Nevyhýbajú sa ani deťom
Zápal močových ciest, bohužiaľ, nie je nijakou výnimočnou diagnózou ani u detí. Deti do troch rokov totiž nedokážu naraz vymočiť všetok objem moču a časť vždy zostáva v močovom mechúre. Hovorí sa mu zvyškový moč a ten je dokonalým prostredím pre množiace sa baktérie.
Dôvodom infekcií močových ciest môžu byť dokonca aj plienky. Menšie deti do plienok robia malú aj veľkú potrebu a baktérie zo stolice tak majú do močového traktu doslova vydláždenú cestu. V často používaných jednorazových plienkach je navyše teplo, čím vzniká ideálne prostredie na rozmnožovanie choroboplodných zárodkov.
"Odporúčam s dieťaťom okamžite vyhľadať lekára a absolvovať vyšetrenie moču vtedy, ak má teplotu nad 38 stupňov Celzia a nejaví príznaky žiadneho iného ochorenia, t. j. nemá sopeľ, kašeľ, hnačku, nevracia..." hovorí v rozhovore pre mesačník Dieťa MUDr. Andrea Černianska z 1. detskej kliniky DFNsP v Bratislave. "Ak nemočilo viac ako 4 hodiny alebo močí len po kvapkách, má neustále nutkanie, ale nemočí, prípadne moč má zmenenú farbu či zapácha. Okrem toho na infekciu tohto druhu treba myslieť aj vtedy, ak má dieťa bolesti brucha, chrbta, boku či priamo bolesti pri močení."
Odborníčka odporúča, aby mal každý rodič malého dieťaťa doma špeciálne nalepovacie vrecúško na odber stredného prúdu moču (vrecúško, v ktorom je skúmavka), aby k lekárovi mohol prísť už rovno so vzorkou odobratého moču. Naberanie moču u malých detí je totiž v samotnej ambulancii často problematické a rýchla diagnostika z vyšetreného moču znamená aj včasné nasadenie správnej liečby.
Tyčinky v mechúri
Zápal močových ciest až v 85 percentách spôsobuje tyčinkovitá baktéria Escherichia coli, skrátene E-coli. Patrí do veľkej skupiny črevných baktérií žijúcich v hrubom čreve alebo v okolí konečníka. Ak sa odtiaľ dostanú do močovej rúry, čo v prípade ženskej anatómie vôbec nie je ďaleká cesta a podarí sa im dostatočne sa rozmnožiť, spôsobia nepríjemné príznaky. Infikujú moč, dráždia steny mechúra a vyvolávajú zápal jeho sliznice. K vzniku a rozvoju ochorenia nepochybne vplýva aj stres či znížená obranyschopnosť. Ďalej už závisí od kondície a imunity konkrétnej osoby, či zápal zostane len na dolných močových cestách, alebo sa nebodaj rozšíri aj viac nahor.
"Ak sa ochorenie podcení, hrozia dokonca zápaly obličiek, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné," upozorňuje v Bedekri zdravia MUDr. Peter Brenišin z Ambulancie gynekologickej urológie v Poprade.
Začínajúci, resp. nekomplikovaný akútny zápal močových ciest je možné preliečiť v priebehu niekoľkých dní. Dôležité je teplo a dostatočný príjem tekutín. Treba doslova piť ako o život!
Dostatok tekutín a s tým súvisiace časté močenie totiž vyplavuje nežiaducich votrelcov von z tela. Pacienti sa však celkom prirodzene snažia vyhnúť nepríjemnému rezaniu a bolesti pri močení tým, že obmedzia tekutiny, aby nemuseli chodiť na toaletu. Koncentrovaný moč je však nielen omnoho dráždivejší pre zapálené tkanivo, ale E-coli získajú aj ideálne podmienky na to, aby sa mohli rozmnožovať. Ak sa mechúr dlho nevyprázdni, zhromaždí sa v ňom väčšie množstvo baktérií. Escherichia coli je schopná zdvojnásobiť svoj počet už za 20 minút! Čím viac baktérií, tým náročnejší priebeh ochorenia a nepríjemnejšie príznaky.
U chroničiek opakované kultivácie
Nesladený urologický čaj, čistá voda, odvar z petržlenovej vňate - to je nápojový lístok pacientov s infekciami močových ciest. Nie sú vhodné dráždivé nápoje ako káva, alkohol, ale ani "bublinky" v sýtených limonádach.
Keďže ide o bakteriálnu infekciu, z liekov sa užívajú antibiotiká. Pri náhodnej infekcii ich lekár väčšinou predpíše "naslepo". "Pri pacientkach opakovane trpiacich týmto problémom je však dôležité opakovane robiť kultiváciu moču," zdôrazňoval už v minulosti pre Pravdu doc. Bujdák.
"Ak mám do roka trebárs dvanásť výsledkov z kultivácií a viem, že osem z nich bolo pozitívnych na E-coli, nemusím pri najbližšej infekcii nasadzovať širokospektrálne antibiotiká naslepo, ale s predpokladom, že ide o toho istého vyvolávateľa, nasadím presnú, cielenú liečbu. Tým skrátim dĺžku terapie, cenovú náročnosť, znížim množstvo nežiaducich účinkov a klesne aj pravdepodobnosť, že sa baktérie stanú proti antibiotikám odolnými. Pravidelné kultivácie vidím ako jedinú cestu úspechu u chronických pacientov. Samozrejme, treba vylúčiť aj druhotnú príčinu infekcií, ktorou môže byť napr. nejaká anatomická odchýlka v močových cestách, močové kamene."
Pre "chroničky" sú k dispozícii aj imunologické preparáty s obsahom častí inaktivovaných mikroorganizmov podieľajúcich sa na vzniku urologických infekcií - jestvujú voľnopredajné aj na lekársky predpis.
Pomôže aj teplý kúpeľ, termofor, zmierniť zápal či bolesť pri močení môže ibuprofén alebo acylpyrín. Niektorí odborníci hovoria aj o užívaní probiotík – tie infekciu močových ciest neovplyvnia, ale môžu mať svoj význam na obsah "dobrých" baktérií v stolici, ktoré následne vytláčajú patogénne baktérie. A samozrejmosťou je ich užívanie počas či po antibiotickej liečbe.
Extrakty z brusníc
V súvislosti s močovými infekciami sa používajú aj extrakty z brusníc. Mechanizmus účinku spočíva v znížení schopnosti baktérií prichytiť sa na výstelku močovej rúry. Brusnicový extrakt spomaľuje rozklad vylúčeného moču a zabraňuje tak vzniku nežiaduceho zápachu (čo je vhodné napr. pri úniku moču). Tieto drobné červené plody sú okrem toho aj silným antioxidantom. Brusnicové extrakty by sa však mali používať najmä ako prevencia a doplnková liečba, prípadne terapia u pacientok, ktoré z osobnej skúsenosti vedia rozpoznať začínajúci zápal močových ciest.
Predávajú sa vo forme sirupu, tabliet, toboliek i prášku na prípravu horúceho nápoja, dokonca v kombinácii so spomínanými probiotikami. Nie všetci urológovia sa však za ne prihovárajú, pretože nejde o liečivá, ktoré musia porovnávajúcimi štúdiami na veľkom množstve pacientov dokázať svoj účinok.
Text: Bianka Stuppacherová pre Pravda magazín
Foto: SHUTTERSTOCK