Presunúť na hlavný obsah

Staňte sa fair-play rodičmi

Rodinné vzťahy

Neberte deťom ich sny, hovorte s nimi o tom, čo ich napĺňa.

Malé deti a špičkoví športovci majú niečo spoločné –  veľkosť predstavy, keďže je odlišná od "bežného" človeka. Tam, kde si iní postavia v hlave limit, oni vytvoria nový rekord.

"Si ešte malý, toto radšej neskúšaj, mohol by si si ublížiť" - podobné vety počúvame na ihriskách. Ale ak by to deti neskúšali, neposúvali svoje limity, asi by sa ani nenaučili liezť, chodiť. Veď koľko úsilia, testovania, pádov stojí každé dieťa jeho nová schopnosť. Ale ani jedno zdravé dieťa to nevzdá, kým nebehá tak, že nás na ihrisku ľahko predbehne. Ak by sme sa takto správali my v živote, naše výsledky by boli iné.

Ako dieťa rastie, jeho sny a predstavy sa stávajú väčšími, odvážnejšími. A tu už začína počúvať od rodičov – "Ty to nedokážeš, nie je reálne, aby si sa stal kozmonautom." "Kdeže by si ty mohol mať taký veľký dom, u nás je to vylúčené!" "Len rob, čo som ti povedala a nevymýšľaj!"

V dobrom úmysle pomôcť im, ochrániť ich, im často berieme sny a učíme ich, čo je "reálne". Ale ako my môžeme vedieť, čo bude o 20 rokov, keď nám deti vyrastú? Ako rodičia ich môžeme len učiť zvládať zmeny, byť dostatočne silným a vedieť ustáť čokoľvek, čo sa udeje. A najmä im veriť, že sú dostatočne schopní, majú potenciál zvládnuť život a nájdu si také riešenia, ktoré im vyhovujú. To je základný princíp aj v koučingu – ak by som ako kouč neverila potenciálu mojich klientov, neverila ich schopnosti nájsť si svoje riešenia, asi by som im iba radila a držala ich v hraniciach, kde dnes ukazujú svoju schopnosť zvládnuť situáciu. Princípom koučingu je však pomôcť klientovi urobiť si jasno vo veciach, získať nadhľad a z tohto poznania realizovať iné, odvážnejšie riešenia, ktoré ich privedú k viac naplňujúcim cieľom.

Ak tento prístup uplatníme v športe, budeme zvedaví na ich pocity, názory a zároveň im budeme pomáhať budovať ich sny tam, kde cítime ich energiu. Nie je podstatné, či sa stanú alebo nestanú olympionikmi, pretože aj tu platí, že ak mierite na hviezdy, to najhoršie, čo sa vám môže stať je, že prídete na mesiac. Naše deti sa tak naučia, ako si napĺňať nielen športové sny, ale aj sny v celom ich živote.

Dosahovať úspech a zároveň ostať rodičom

Druhá zásadná vec pri výchove malých športovcoch je vnímanie dvoch stránok úspechu – nielen medaily a trofeje, ale aj rozvoj vzťahu rodiča a dieťaťa. Práve náročné situácie nám dávajú možnosť upevniť svoje spojenie, zvýšiť kvalitu nášho vzťahu a podporiť svoje dieťa. Šport totiž dáva ideálnu možnosť ako pestovať disciplínu, vytrvalosť, zameranie na cieľ, uvedomovanie si vlastnej mentálnej sily - teda všetko to, čo potrebujeme aj v dennodennom živote.

Cez vnímanie tela k rozvoju osobnosti

V Co-active koučingu sa ľudia učia ešte jednu dôležitú vec – začať cítiť, počúvať svoje telo a využívať jeho signály pre lepšie spoznanie toho, kde sa nachádzam a čo sa so mnou deje. Naša kultúra je veľmi racionálna a preto strácame schopnosť spoznávať svet aj cez iné typy vnímania. Práve cez telo sa prejavujú naše pocity, hovoríme napríklad, že nevieme niečo stráviť, keď sa nevieme vyrovnať s určitou situáciou v živote. Ak sme si vedomí, čo sa deje v našom tele, vieme lepšie pracovať s emóciami. A emócie nám dávajú „šťavu“ do života. Náš výkon je úplne iný, ak robíme niečo s láskou, nadšením, alebo len preto, že je to potrebné. Vďaka športu a práci s telom môžu deti precítiť rôzne emócie a spracovať ich. Stanú sa emočne vyspelejšími a práve emocionálna inteligencia je jedným z predpokladov naplneného a šťastného života.

Fair – Play rodičia

Program pre rodičov ako podporovať svoje deti v dosahovaní športových úspechov a zároveň rozvíjať s nimi láskavý, pevný vzťah. Viac o programe nájdete na www.chatcoaching.sk

Text: -bn- v spolupráci s chatcoaching.sk
Foto: Shutterstock