Presunúť na hlavný obsah

Rozvodová poradňa - časť2.: Manžel chce vyplatiť, nezvládnem to finančne

Sex a vzťahy

Rozvod nie je príjemná záležitosť. Navyše so sebou prináša aj množstvo právnych úkonov spojených s delením majetku, ktoré musíme vyriešiť. Prinášame druhh časť právnej poradne.

Ako sa postupuje, ak počas rozvodového konania jeden z manželov zomrie. BSM nebolo zatiaľ vyrovnané. Konanie o rozvode sa tým automaticky skončí a v dedičskom konaní sa BSM vyrovná?

Áno, v dedičskom konaní sa vyrovná bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Ide o dohodu pozostalého manžela s ostatnými dedičmi.

S manželom máme dvojizbový byt, svoju polovicu chce prepísať na syna z jeho prvého manželstva, ktorý žije u nás. Syn bude mať dvadsať rokov. Spolu máme ešte maloletú dcéru. Byt sme kupovali spolu ako manželia. Nebude dcéra ukrátená?
Ak ste byt nadobudli počas trvania manželstva, je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, čo znamená, že podiely manželov nie sú určené. Na liste vlastníctva v katastri nehnuteľností sú ako vlastníci uvedení obaja manželia spoločne. To znamená, že váš manžel nemôže darovať ideálnu polovicu svojmu synovi. Mohli by ste tak urobiť jedine spoločne - obaja manželia, čím by ste sa stali podielovými spoluvlastníkmi so synom z prvého manželstva, ktorý by vlastnil ideálnu polovicu, a vy manželia by ste boli bezpodielovými spoluvlastníkmi druhej polovice.

Pred sobášom sme s manželom kúpili byt, ktorý je zapísaný na liste vlastníctva len na jeho meno. Ako mám dosiahnuť, aby na liste vlastníctva bolo aj moje meno?
Z právneho hľadiska je váš manžel výlučným vlastníkom bytu, ktorý nadobudol pred uzavretím manželstva, a preto nie je predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ako výlučný vlastník vám môže darovať ideálnu polovicu nadobudnutého bytu, čím sa stanete podielovými (nie bezpodielovými) spoluvlastníkmi bytu.

Vlani sme sa s manželom rozviedli. Stále bývame v spoločnom byte. Rozprávali sme sa o vyrovnaní BSM, ale zatiaľ sme sa nedohodli, máme dve školopovinné deti, ja som bývalému manželovi navrhla, že ho z bytu vyplatím sumou 39 832 eur, s čím nesúhlasí a trvá na tom, aby som mu vyplatila 1/2 trhovej hodnoty bytu. To vzhľadom na moje finančné možnosti nie je možné, mám ešte v starostlivosti dve deti. Vyhráža sa mi, že ak mu polovicu trhovej hodnoty nevyplatím, po troch rokoch od rozvodu svoju polovicu bytu predá. Byt je 3-izbový. Je vôbec právne možné, aby predal svoju polovicu bytu cudzej osobe, keď ja budem s deťmi bývať vo svojej polovici bytu. Ako je to, keby sme išli na súd, môže ma súd zaviazať k tomu, aby som mu vyplatila 1/2 trhovej hodnoty bytu, keď na to nemám príjem?
Je pravda, že po rozvode manželstva zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo a má sa vykonať jeho vyrovnanie. Podľa zákona pri vyrovnaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. PriFoto: určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
Zákon uprednostňuje, aby sa manželia medzi sebou vyrovnali dohodou a v takomto prípade sú povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyrovnali. Ak sa nedohodnú, vykoná vyrovnanie na návrh niektorého z nich súd. Uzavretie dohody, ako aj podanie návrhu na súd je potrebné uskutočniť v trojročnej lehote, ktorá plynie odo dňa právoplatnosti rozsudku súdu o rozvode manželstva. Ide o tzv. hmotnoprávnu a prekluzívnu lehotu, čo znamená, že návrh na vyrovnanie musí byť v tejto lehote podaný súdu (teda nestačí aby do jej uplynutia bol podaný na pošte). Po uplynutí tejto lehoty (ak sa manželia nedohodli alebo nebol podaný návrh na súd) platí nevyvrátiteľná právna domnienka, a to pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyrovnali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné. Preto je právne možné, aby po uplynutí trojročnej lehoty váš bývalý manžel previedol svoj podiel (1/2) na nehnuteľnosti. Samozrejme, za predpokladu, že niekto kúpi takúto 1/2 bytu obývaného rodinou s deťmi.
Ak sa s manželom nedohodnete, odporúčam vám, aby ste sa s návrhom na vyrovnanie bezpodielového spoluvlastníctva obrátili na súd. Nezabudnite na trojročnú lehotu. V prípade, že sa obrátite na súd, máte istotu, že súd vyrovnanie vykonáva vždy podľa zákonných zásad uvedených v Občianskom zákonníku, čo môže byť pre vás priaznivé najmä preto, že máte v starostlivosti deti. V prípade uzavretia dohody je možné sa od týchto zásad odchýliť a váš bývalý manžel takúto snahu prejavuje. Čo sa týka ceny bytu, súdy pri jej určení vychádzajú z tzv. všeobecnej ceny, t. j. ceny obvyklej v danom mieste v čase rozhodovania súdu, ktorá vyjadruje aktuálnu trhovú hodnotu nehnuteľnosti a je bežne označovaná ako trhová cena, zodpovedajúca dopytu a ponuke v danom mieste a čase.

Text spracovala: Helena Kokolová pre Pravdu
Odpovedala: notárka JUDr. Dagmar Hudecová
 SHUTTERSTOCK