Rúrky s vôňou škorice - pomôžu maternici aj trávenie
Aromatická kôra tropických stromov škoricovníka bola známa ako korenie, aromatická prísada do nápojov a liečivo už 4000 rokov pred naším letopočtom.
Škorica sa lúpe z tenkých výhonkov škoricovníka a po uschnutí sa stočí do typickej dvojitej rúrky. Väčšina rúrok sa potom drví na prášok, ktorý sa v kuchyni ľahšie používa.
Omamná chuť vína
Škorica sa používa najmä do sladkých jedál - koláčov, buchiet, nákypov, cukroviniek, na ochutenie rôznych sirupov, ale aj do mäsitých, ryžových a iných dusených jedál. Poznáme ju aj ako výborné zimné korenie do horúcich nápojov - vareného vína či zimných čajových zmesí.
Liečivá moc škorice
Kôra škoricovníka pôsobí proti kŕčom, podporuje trávenie, posilňuje maternicu a podporuje tvorbu estrogénov. Je to naozaj všestranný liek: podľa vedcov priaznivo pôsobí pri cukrovke a znižuje hladinu krvného cukru a cholesterolu.
Paradajková omáčka s vôňou škorice
Potrebujete:
- veľký paradajkový pretlak
- PL masla
- PL múky
- menšia cibuľa
- 0,5 l vývaru z mäsa
- 2 bobkové listy
- čierne korenie
- soľ
- PL cukru
- kl octu
- kl škorice
Postup:
1. Z masla a múky urobíme zápražku, do ktorej za stáleho miešania pridáme najemno postrúhanú cibuľu.
2. Zalejeme mäsovým vývarom, pridáme bobkový list, korenie, paradajkový pretlak a krátko povaríme. Pred koncom varenia omáčku posolíme, pridáme cukor, ocot, mletú škoricu a dôkladne zamiešame.
3. Podávame s plnenou paprikou a so žemľovou knedľou.
Tip lenivého labužníka
Z piatich gramov škoricovníka a jednej šálky vriacej vody si pripravíme nálev, ktorý necháme 10 minút lúhovať, môžeme pridať aj sušené šípky. Pijeme 3 - 4 šálky denne pri žalúdočných ťažkostiach, nechutenstve a únave.
Text: Varecha, príloha denníka Pravda
Foto: SHUTTERSTOCK