Vysoké IQ je dvojsečná zbraň
Organizácia Mensa združuje ľudí s IQ nad 130. Vznikla v roku 1946 v Oxforde a dnes pracuje v asi sto krajinách sveta.
Na Slovensku má momentálne zhruba 250 členov. Jej hlavnou činnosťou je vzdelávanie vo všetkých oblastiach, rozvíjanie a využívanie inteligencie v prospech ľudstva. Členom Mensy sa môže stať každý nad 14 rokov, keď absolvuje vstupné testy s výsledkom IQ 130 a viac. Tieto podmienky spĺňajú asi 2 percentá populácie, IQ nad 140 má už len 0,2 percenta ľudí. Podpredsedníčkou Mensy Slovensko je novinárka a podnikateľka Hana Dojčanová (50).
Myslíte si, že aj slovenské ženy by boli ochotné - ak by sa to dalo - znížiť si IQ výmenou za vyššiu atraktivitu?
Pre každého je atraktívne niečo iné. Pre niekoho môže byť atraktívne u ženy práve vysoké IQ. Pre nadviazanie vzťahu však nie je presný koeficient IQ dôležitý. Dievčina, ktorá by chcela "ohlúpnuť", aby bola krajšia, už teraz asi veľmi múdra nie je. Alebo bude patologicky škaredá, čo - uznávam - je pre ženy tragédiou. Mladé dievčatá sú asi všade rovnaké, ovplyvňované šoubiznisom, a tak všeličo vymýšľajú, aby boli atraktívnejšie. Aj dnes však existujú muži, ktorým sa páči prirodzená krása. Pomôcť môže aj mejkap, netreba hneď siahať po botoxe. Na Slovensku sú predsa najkrajšie dievčatá, nemali by zatracovať ani svoju inteligenciu.
Uľahčuje alebo sťažuje vysoké IQ život?
Vysoké IQ je dvojsečná zbraň. Niekedy oveľa skôr pochopíte súvislosti alebo situáciu a preskočíte z bodu 1 rovno do bodu 5. Okolie vás však má za chmuľa. Často sa stáva, že čím menej niekto chápe, tým viac sa nad vami vyvyšuje a každého má za hlupáka. Vysoké IQ nepomôže ani pri hľadaní zamestnania, zamestnávatelia totiž potrebujú hlavne ľudí, ktorí ich budú poslúchať a nie nad niečím uvažovať. Vyššie IQ pomôže pri učení nových vecí, rozvíjaní kreativity a umožňuje venovať sa rôznorodým záujmom. Ale nie všetci vysoko inteligentní majú v škole dobré výsledky, najmä na základnej a strednej.
Prečo?
Môže za tým byť netvorivé až nudné vyučovanie, založené na memorovaní bez logiky, alebo jednoducho človeka niektoré predmety nebavia. Najdôležitejší je prístup učiteľa k žiakovi. Naša spoločnosť je stále dosť patriarchálna. Najviac som to pociťovala, keď som bola mladá, nie zle vyzerajúca blondína. Keď som ako rozhlasová redaktorka niekam prišla nahrávať, tak väčšinou "skúsení" muži na mňa pozerali, čo tu táto babuľka chce, čo tá môže vedieť. Moje IQ ani vzdelanie na mne na prvý pohľad nevideli. Mnohým nič nehovorí ani Mensa. Vo svete, najmä v USA, patrí medzi vysoko prestížne organizácie, jej členov si spoločnosť váži. Keď u nás poviem, že idem do Mensy, často si myslia si, že idem do jedálne. Ale určite je lepšie byť inteligentný, zdravý, bohatý a krásny ako naopak.
Býva vysoké IQ v súlade s výzorom, pripadne ako často?
Už starí Gréci uctievali kalokagatiu, súlad ducha a tela. Ale aj pojem krásy je veľmi premenlivý. V minulosti bol ideál krásnej ženy bacuľka, dnes nám podsúvajú anorektičky. Keď je nie príliš pekné dievča múdre, každý si to na nej všimne, pretože je to jej devíza. Keď je múdre pekné dievča niekedy zapôsobí len svojím zjavom a jej obdivovateľ sa už o viac nezaujíma, takže sa jej inteligencia schováva pod "fasádu". Aj keď nedobrovoľne.
Prečo ľudia automaticky uvažujú, že kto ma vysoké IQ, nie je pekný?
Pekní ľudia sú rovnako zastúpení medzi viac i menej inteligentnými, inteligentní sú aj pekní, aj menej pekní. Ale inteligentný výraz pridáva na kráse. Nerozumiem, prečo niekedy modelky nútia do prázdnemu pohľadu. Možno potom vyzerá inteligentnejšie produkt, ktorý propagujú. Fáma, že inteligentní ľudia sú väčšinou škaredí, sa podobá klišé o vedcovi v špinavom plášti, otrhanom a strapatom so šialeným výrazom. Rovnako falošná je predstava, že poctiví ľudia musia byť chudobní.
Čo je zlé na tom, chcieť vyzerať dobre?
Práve naopak, k našej kultúre patrí, že človek by sa mal starať aj o svoj zovňajšok. Otázka však je, čo je to: vyzerať dobre? Niektoré ženy si myslia, že bez zásahu plastického chirurga to nejde. Nemusíte mať obe časti tváre zrkadlovo rovnaké, ani 1 cm hore dole na bokoch vás neskrášli. Dobre vyzeráte, keď je vaša osobnosť v symbióze so sebou samou i okolím. Z mojich skúsenosti ženy, ktoré sa stále podrobujú umelým zásahom, nie sú vôbec šťastnejšie, práve naopak.
Dá sa IQ vylepšiť nejako umelo podobne ako telesná krása?
Inteligencia sa určite dá trénovať. Britskí vedci nedávno zistili, že mozog tínedžerov sa správnou stimuláciou určitých činností môže dostať do výkonu až o 20 "čísiel" na stupnici IQ vyššie. Každá kreatívna činnosť, pri ktorej musí človek rozmýšľať a rýchlo reagovať, podporuje vaše IQ. A naopak, monotónna práca či nezáujem vaše IQ "nenakŕmi". Alzheimerova choroba človeku IQ zoberie úplne. A to je smutnejšie, ako keď vám zvráskavie tvár.
Ako sa teda dá bystrosť a IQ cvičiť?
Rôzne: robením rôznych testov, skladaním zložitejších puzzle alebo pexesa, lúštením hlavolamov či sudoku. My na každoročnom celoslovenskom stretnutí mensanov riešime zložité šifrovacie hry, s ktorými by mal problém aj agent 007 a pripravuje ich náš predseda Miro Macko. Každá životná situácia, ktorá si vyžaduje rýchle rozhodnutie, analytický rozbor prijímaných informácií, logickú postupnosť a hľadanie správneho riešenia, trénuje bystrosť. Dôležité je byť stále rozumovo aktívny.
Text: Katarína Sedláková pre magazín Pravdy
Foto: Robert Hüttner pre Pravdu