Presunúť na hlavný obsah

Sú vychudnuté ženy nepriateľ? Ťažké nájsť ľahkú odpoveď...

Zdravie a relax

Ľudia čím ďalej tým častejšie otvorene hovoria, ako negatívne vnímajú príliš chudé ženy, superštíhlými celebritami počínajúc a modelkami s nízkym BMI končiac.

Odborníci, ktorých citoval spravodajský server BBC, si ale myslia, že podobné správanie problém nerieši, ale naopak zhoršuje. Tento týždeň Izrael prijal zákon zakazujúci účinkovať v reklamách či na módnych prehliadkach modelkám, ktorých body mass index (BMI) je nižší ako 18,5. Týmto krokom chce podporiť zdravie žien všetkých telesných rozmerov a zastaviť glorifikáciu vyziabnutosti. "Krásna neznamená podvyživená," povedala Rachel Adatová, jedna z autoriek zákona.

V posledných rokoch bolo veľa pozornosti venovanej tomu, ako sú ženy zobrazované v oznamovacích prostriedkoch, či už to boli počítačovo vyhladené, zoštíhlené a všeobecne vylepšené fotografie modeliek s neuveriteľne útlymi driekmi, alebo televízne hviezdy a hviezdičky s vystúpenými kľúčnymi kosťami.

V čase, keď sa spoločenstvá stúpenkyň (aj stúpencov) anorexie združujú na sociálnych sieťach, zrejme nikoho neprekvapí, že si zákonodarcovia robia starosti s vnímaním podoby ženského tela.
Samozrejme, zníženie počtu fotiek zobrazujúcich veľmi štíhlych žien je prínosné, povedala Claire Mysková, riaditeľka internetovej stránky Proud2BeMe vytvorenej v spolupráci s americkou Národnou asociáciou pre poruchy príjmu potravy (NEDA), s cieľom propagovať zdravý pohľad na telo.

"Existuje nebezpečenstvo toho, keď je človek neustále vystavený kráse," dodala. "V médiách existuje vážny nedostatok telesnej rozmanitosti. Ľudia nevidia odraz seba samých a svojich tiel."

Izraelský zákon by sa tak mohol stať katalyzátorom, ktorý pomôže zmene. Ale podľa niektorých by naopak mohol veci ešte zhoršiť. Mnohí šéfredaktori časopisov, modelingoví agenti a kastingoví riaditelia tvrdia, že by chceli využívať rozmanitejšie modelky, ale nemôžu kvôli nastaveným "predpokladom" svojho odvetvia - pričom sa navzájom obviňujú, že sú to práve tí druhí, ktorí udávajú tón a nútia ich nasledovať ho.

"Všetci sú chytení do pasce produkovania niečoho, s čím sa jednotlivo nikto z nich nechce zviazať," povedala Amanda Mearsová, autorka knihy Pricing Beauty: The Making of a Fashion Model (Oceňovanie krásy: Stvorenie modelky). "Každý sa cíti bezmocný."

Regulovanie typov modeliek, ktoré môžu byť používané, môže byť dobrým spôsobom, ako systém "šokom" donútiť k zmenám, povedala. Ale rovnako ako mnoho ďalších expertov na poruchy príjmu potravy a vnímanie vlastného tela sa obáva, že zákon má muchy. "Telá majú rôzne tvary a veľkosti a už samotná predstava, že existuje nejaké konkrétne kvalifikačné číslo, je zlá," vyhlásila.

BMI, pomer medzi výškou a váhou, je najlepšie využiteľný na zmeranie priemernej veľkosti skupiny ľudí, ale nie je dobrým indikátorom osobného zdravia, povedala Margo Maineová, klinická psychologička špecializujúca sa na poruchy príjmu potravy. "V minulosti by som podobný zákon uvítala, ale teraz som trochu ostražitá voči tomuto druhu posudzovania správneho typu tela," dodala.

Obmedzovanie typov tiel, ktorým je dovolené slúžiť ako vzor, by sa mohlo vrátiť ako bumerang, povedal Matthew Johnson, riaditeľ vzdelávania v kanadskom mediálnom školiacom programu Media Awareness Network. "Účinnejšie by bolo podporovať širšiu variabilitu tvarov tiel v televízii a v médiách všeobecne."

Inak z prevažujúceho posolstva nevyplýva oslava tiel všetkých tvarov a veľkostí, ale len odmietanie extrémnej chudosti. "Zredukovali sme ženy na ich veľkosť," dodala Maineová, ktorá je autorkou knihy The Body Myth (Mýtus tela). "Zameriavaním sa na ženy, ktoré sú chudé, či už ide o poruchu príjmu potravy alebo prirodzenú štíhlosť, sa sústreďujeme na jednotlivca, namiesto aby sme zmenili celú kultúru, ktorá na tomto stavia."

Chudé ženy to možno majú o niečo ľahšie ako ženy s nadváhou, ale stále sú predmetom útokov okolia kvôli svojej postave. Manželka britského princa Williama je terčom neustálych špekulácií ohľadom svojho zdravia a poznámok kvôli svojej váhe. Vystúpenie herečky Angeliny Jolieovej na odovzdávaní Oscarov minulý mesiac spustilo na internete vlnu kritiky kvôli jej chudej až vyziabnutej postave. "Angelina Jolie vyzerá, ako by sa jej paže mali každú chvíľu prelomiť vo dvoje. Príšerné," napísal jeden užívateľ.

"Ohováranie vychudnutých celebrít môže človeku pripadať ako veľmi uspokojivá facka daným, nerealisticky nastaveným telesným štandardom," povedala Raegan Chastainová. Ako zástankyňa práva na nejaké to kilo navyše často počula, ako ľudia kritizujú príliš chudé ženy. A práve preto apeluje na všetkých, ktorí sa snažia vyrovnať s vlastnou podobou, váhou a veľkosťou, aby rovnaký rešpekt dopriali aj ostatným. "Ak chceme bojovať proti štandardom, nemali by sme sa uchyľovať k napádaniu iných," dodala.

"Sú ľudia, ktorí sú prirodzene štíhli a ľudia, ktorí sú prirodzene silnejší. To, čo potrebujeme, je prijať túto rozmanitosť," súhlasí Claire Mysková. "Toto je naším cieľom. Nie definovať jeden typ tela ako príťažlivý a iný ako nepríťažlivý."

Text: ČTK
Foto: SHUTTERSTOCK