Presunúť na hlavný obsah

Plesne v byte. Vyhnite sa im

Bývanie

Vlhkosť v byte by podľa odborníkov nemala prekročiť viac ako 60%. Ak je vo vašom príbytku vlhkosť vyššia vedzte, že skôr či neskôr v ňom narazíte na pleseň. A tej sa zbavíte len veľmi ťažko.

Plesne v bytoch môžete nájsť v ktorejkoľvek miestnosti. Nevyhýba sa nielen kúpeľniam, ale ani kuchyni, obývačke, na oknách a parapetných doskách či dokonca nábytku a skriniam. O tom, že táto nezvaná návštevníčka môže spôsobiť nejedno ochorenie (a nielen respiračné) niet pochýb. Preto, treba nájsť príčinu, prečo sa vo vašom byte alebo dome pleseň tvorí a treba ju odstrániť. Pozor! Plesne nikdy neodstraňujte drhnutím. Prečo? Plesne sa totiž rozmnožujú spórami čiže výtrusmi a takýmto spôsobom si ich po byte skôr roznesiete ako sa ich zbavíte.

10 tipov ako na plesne:
1. Byt potrebuje dýchať a tak mu to doprajte a čo najčastejšie otvárajte okná. Vetranie minimálne dva krát denne je vynikajúcou prevenciou pred vznikom plesní.
2. Zaobstarajte si vlhkomer a udržujte správnu vlhkosť v byte. Tá by nemala prekročiť 60%.
3. Bielizeň patrí na balkón nie do bytu! Jej sušenie v byte spôsobuje zvyšovanie vlhkosti a následné tvorenie plesní. Ak nemáte balkón a bielizeň nemáte kde sušiť investujte do kvalitného pohlcovača vlhkosti.
4. V kúpeľni si zabezpečte odvetrávanie. Výhodu v boji proti plesniam majú tí majitelia bytov a domov, ktorý majú vo svojich kúpeľniach menšie či väčšie okno a tak môžu vlhkosť vy tejto miestnosti regulovať. Najmä, po kúpeli či sprche je vhodné otvoriť okno a kúpeľňu riadne vyvetrať.
5. Na upratovanie a hygienu používajte prostriedky, ktoré obsahujú zložky proti plesniam.
6. Zateplite byt či dom. Najmä staršie stavby sú náchylné prepúšťať vlhkosť a tak sa vo v rohoch miestností vášho bytu môže objaviť pleseň. Zateplením sa minimalizuje zrážanie teplého vzduchu, ktorý je v byte a studeného a vlhkého vzduchu z vonku, čo spôsobí vznik nechcených plesní.
7. Nábytok neumiestňujte tesne k stene, ale nechajte medzeru 5-7 cm. Stena tak môže dobre "dýchať" a nestane sa živnou pôdou pre plesne.
8. V kuchyni používajte digestor. Ak ho nemáte, pri varení otvorte okno.
9. Investujte do kvalitných plastových či drevených okien.
10. Na plesne nechoďte so škrabkou či hubkou, ale s chémiou. Plesní sa účinne zbavíte i chemickými prípravkami, ktoré dostať napríklad v drogériách (Savo proti plesni, Biostat asanex a iné).

Text: -kk- pre oŽene.sk
Foto: Shutterstock