Viete, ako má vyzerať čerstvé mäso?
Každá dobrá gazdinka by mala rozpoznať, kedy už mäso z pultu nemá brať domov.
Na pultoch obchodov si mäso poriadne prezrite, kým si ho necháte zabaliť. Čo si treba všímať?
Hovädzie mäso je tmavočervené a tučné časti biele. Ak namiesto bielej farby spozorujete na mäse žltkastú farbu, hovädzie mäso je zo starého zvieraťa. Navyše, mäso zo starého zvieraťa je síce červené, ale s nápadne zmavým nádychom, kým mäso z mladého zvieraťa je skôr jasnočervené. Mäso s nádychom do tmavohneda až čierna nekupujte, určite nie je z kvalitného zvieraťa.
Ak máte radšej bravčové mäso, tak na pultoch obchodoch hľadajte také, ktoré má farnu ružovkastú. Výraznejšie tmavočervené bravčové mäso je opäť znakom starého zvieraťa.
Baranie mäso sa oplatí kúpiť vtedy, ak je jemne ružové a tučné miesta sú biele, nie žltkasté. Źltá farba je znakom starého zvieraťa.
Veľký pozor na čerstvosť si treba dávať aj pri nákupe rýb. Ak je mäso ešte tvrdé, žiabre tmavoružové a koža slizká, ryba je naozaj čerstvá. Pozor, ak má ryba kožu do hneda a pod žiabrami bledé škvrny, už ju nekupujte.
Najháklivejšie sú losos a pstruh, dlho čerstvé nezostávajú. Ak má losos na koži hnedé škvrny a pľuzgieriky, už ho nekonzumujte. Čerstvý pstruh má krásne červené žiabre. Pozor, pstruha mny ste mali skonzumovať najneskôr do dvanástich hodín od jeho zabitia.
Text: -bn- pre oŽene.sk
Foto: Shutterstock