Presunúť na hlavný obsah

V čom sa varí a čím sa zdobí guláš

Recepty

Maďarská špecialita známa takmer na celom svete.

Od kotlíka k hrncu

Gulášu od jeho vzniku netrvalo dlho a presťahoval sa z kotlíkov do hrncov bohatších mešťanov a jeho sláva sa na konci 19. storočia šírila za hranice Maďarska. Známa maďarská hrdosť urobila z tohto prostého jedla takmer módnu záležitosť. Varil sa v najbohatších domoch, kde sa servíroval na honosne prestreté stoly, všetci ním boli nadšení a právom je to národný pokrm Maďarov.

Chutný i pekný
Guláš je predsa len guláš a neradno neprimerane experimentovať, napríklad podávať ho posypaný surovou cibuľou, či nedajbože s volským okom alebo posypaný syrom (okrem mexického). Ale nezaškodí, keď je ozdobený vejárikom uhorky alebo kôpkou šľahačky. Najčastejšie sa však servíruje ozdobený klasicky: čerstvou petržlenovou vňaťou.

5 vecí, ktoré budeme potrebovať
Mäso
Najčastejšie sa na prípravu guláša používa hovädzie, a to najmä glejovka. Populárne sú tiež guláše bravčové a hydinové. Gurmáni volia aj divinu, ryby či iné mäso.

Doska na krájanie
Mäso do guláša väčšinou krájame na kocky. A na to potrebujeme, samozrejme, dosku. Dobré gazdinky vedia, že dosku na mäso nepoužívame na iné druhy potravín.

Cibuľa
Nie úplne správne je často používané gulášové prikázanie "koľko mäsa, toľko cibule".  Znalci odporúčajú pri pravom guláši orientačný pomer 3:2 v prospech mäsa v hmotnostnom vyjadrení.

Mletá paprika
Guláš nemusí byť nutne ostrý. Na jeho prípravu sa používa predovšetkým sladká paprika. V Maďarsku je zvykom, že si milovníci pikantnejších jedál dochucujú pokrm až na svojom tanieri.

Majorán
K základným surovinám patrí okrem majoránu aj cesnak a čierne korenie. V našich končinách zvykneme pridávať aj rascu, ale rodený Maďar by nás hnal kadeľahšie.

Text: magazín Varecha
Foto: SHUTTERSTOCK