Presunúť na hlavný obsah

Šach: Aj dievčatá túžia po výhre. A plačú, keď prehrajú

Lifestyle

Šachu sa nevenujú len chlapci, ale aj dievčatá. Hoci, podľa slov šachového trénera z Komárňanského šachového klubu Imre Kukela, ide o "vojnovú hru".

Hra dvoch armád

"Proti sebe bojujú dve armády. Samozrejme, nepotečie krv, až na výnimky, kedy sa šachisti pobijú, to sa však deje len zriedkady... Ale o tom, že by sa pobili dievčatá, som ešte nepočul", dodal. Na turnajoch už počas svojej 25 ročnej kariéry zažil hráčov, ktorí sa dvíhali zo stoličiek. Najviac zo všetkého vie totiž šachistov vytočiť nekorektné správanie súpera. Občas sa to pritrafí. K slovenským kuriozitám sa zapísal aj zápas v Komárne, počas ktorého jeden z hráčov prvoplánovo kopol do stola, čím zvalil figúrky. Zámerom bolo postaviť ich na iné, výhodnejšie políčka.

Chlapci verzus dievčatá
Hrajú dievčatá šach inak ako chlapci? Imre Kukel jednoznačne tvrdí, že áno. Na šachovnici sa tiež prejaví ich povaha. "Nevravím, že dievčatá, ktoré hrajú šach, sú mužskejšie. Len sa k tomu inak stavajú," myslí si šachový tréner. Pre chlapcov je vraj typické, že aj v prípade, kedy sa už ukazuje, že prehra je neodvratná, ďalej bojujú, ťahajú figúrky vpred s cieľom nájsť ešte nejaké útočné možnosti. Naopak, dievčatá, akokoľvek dravé, s figúrkami v takomto a podobnom prípade radšej cúvajú. Jednej z Kukelových, dnes mimoriadne úspešných žiačok, napadol súper jazdca. Napriek tomu, že mohla vyraziť útočne dopredu, pre istotu radšej cúvla dozadu. Tréner musí dievčatá  upozorňovať na to, že vyhrať sa dá len z útoku. Z obrany sa vyhrať nedá nikdy, maximálne dosiahnuť remízu. Časom sa táto dievčenská "zmierlivosť" preklopí. Musia však pochopiť, že výsledkom je dostať súperovho kráľa. "U chlapcov to netreba zvlášť vysvetľovať", skonštatoval Kukel.

Hra v kritickom veku
Veľký rozdiel medzi dievčatami a chlapcami nastáva aj okolo kritického veku 16-17 rokov. "Začnú ich zaujímať chlapci a je ťažké rozumne sa s nimi porozprávať. U chlapcov príde k tomuto zlomu tiež, no nie je to také ostré, ako u dievčat, kde to vyslovene vybuchne." Podľa Kukelových slov sa to zvykne o rok, prípadne o dva upokojiť. Niektoré z nich v tomto období skončia so šachom, iné si dajú pauzu, občas aj na desať rokov. Úroveň hry však potom je, pravdaže, iná. Najviac scenárov je takých, že zo šachu vypadnú a zbytok života sa mu venujú už iba rekreačne.

Zmiešaná hra – áno či nie?
Medzi svojimi zverencami Imre Kukel rozdiely nerobí. Je jedno, či sú to dievčatá alebo chlapci. Na majstrovstvách Slovenska majú dievčatá svoje kategórie medzi dievčatami. "Keby to záviselo odo mňa, nechal by som ich hrať zmiešane, škodí to úrovni", myslí si Kukel, no dodáva, že na to sú aj protiargumenty. "Keď sú dievčatá viacmenej vyrovnané, môže nejaká partia chlapcov rozhodnúť o tom, ktorá z nich bude majsterka Slovenska. Majú rovnaký počet bodov, odvíja sa to od toho, s akými súpermi hrala. Na druhej strane však, keď sú vyrovnané, objektívne je jedno, ktorá z nich sa stane majsterkou Slovenska, lebo na medzinárodnej úrovni dosiahnu taký istý výsledok. Z hľadiska ich rastu by však bolo výhodnejšie hrať s chlapcami."

Túžba po výhre
So smiechom ďalej I. Kukel povedal, že občas má chlapec, ktorý hrá proti šikovnému dievčaťu, problém dívať sa na šachovnicu. "Také šestnástky už niečo podobné skúšajú. Oblečú sa tak, aby mal z toho chlapec problém a ony sú automaticky vo výhode (smiech)."
V čom však Kukel rozdiel medzi dievčatami a chlapcami nevidí, je túžba po výhre. "Dievčatá túžia po výhre rovnako ako chlapci a tiež rovnako plačú, ak prehrajú."

Text: Dana Závadová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK