Dcéra začala písať na počítači v necelých dvoch rokoch
Generácia detí Z vyrastá na Slovensku. Patrí k nej aj 4-ročná Julka.
Je asi zákonité, že mladá generácia pracuje s technikou lepšie a rýchlejšie ako dospelí a starší. Rozdiel je akurát v tom, že tempo pokroku je oveľa rýchlejšie, takže za posledných 10 rokov je pokrok oveľa väčší, ako bol napríklad medzi rokmi 1970 a 1980.
Odkedy bola Julka bábätko mám pocit, že by som sa mala snažiť, aby mala čo najviac "staromódne" detstvo (príroda, knižky, klasické hračky, spoločenské hry), nie "moderné" (počítačové hry, televízor od rána do večera, shopping). Myslím si, že moderná doba rozvíja deti veľmi jednostranne. Iná vec je, či vo svojom živote vôbec ešte budú potrebovať "staromódne" zručnosti.
Julka napríklad ako samozrejmosť berie pózovanie pred fotoaparátom a pozeranie fotiek na počítači či v mobile. Rovnako je pre ňu samozrejmé, že informácie hľadáme na internete, či ide o texty pesničiek, rôzne obrázky alebo maľovanky.
Mobil ako hračku som zo zúfalstva - keďže blikal a hral melódie - začala Julke dávať v aute asi v 6 mesiacoch. Sama si vedela púšťať a prepínať pesničky na hi-fi veži, keď mala necelý rok a pol. Naučila sa kvôli tomu čísla - aby si vedela pustiť presne tú pesničku, ktorú chcela. Na počítači začala písať v necelých dvoch rokoch, keďže poznala písmenká a zabavilo ju to vždy na pol hodiny. Náš starý fotoaparát sme jej dali na hranie, keď mala dva a pol roka.
Na mnohé funkcie moderných prístrojov príde aj sama systémom pokus - omyl. Dotykový displej ovláda intuitívne. Aj tak má však najradšej klasické bábiky, kreslenie a spoločenské hry - zatiaľ. Počítačové hry nehrá, obmedzujem aj pozeranie televízie.
Pokiaľ ide o rozpoznávanie značiek výrobkov, mnohé značky pozná, ale nepotrpí si na ne. Má rada Hello Kitty, ale potešilo by ju, aj keby bol napríklad na tričku obrázok inej mačičky. Keby sa do značiek rátali aj potraviny, tak ich Julka pozná niekoľko desiatok.
Nemáme s tým zatiaľ problém, v škole však podľa mňa začne.
Eliška, 31 rokov
Text: Pravda magazín
Foto: Rado Kostelník