Čím nás láka hydina
Chutí a jednoducho sa pripravuje.
Deväť morčacích chutí
O morke sa všeobecne tvrdí, že má deväť druhov mäsa a zároveň aj deväť chutí, hoci bežný spotrebiteľ pozná z obchodov väčšinou len dva druhy - prsia a stehná. Znalci však objavili aj ďalšie lahôdky, napríklad morčací krk. Kedysi sa dával len do polievky alebo ho oberali do rizota. Dnes sa kupuje krk na varenie, ale aj na pečenie.
Lokša s husacinou. Mňam!
Lokše sú pečené placky z cesta z varených zemiakov, vajíčka a múky. Konzumujú sa aj na sladko, ale hlavne na slano, najlepšie s husacími špecialitami. Tenké placky majú vláčnu štruktúru, ktorá priam prosí o nejakú šťavnatú mäsovú náplň.
Náš tip
Aj takto chutí pečeň
Plátky kačacej pečene stačí opiecť z oboch strán na panvici, odložiť, uvariť tagliatelle, šťavu vypečenú z kačacej pečene rozriediť polovicou pohára vína, osoliť a okoreniť, pridať pár bobuliek hrozna a na záver položiť plátky pečene na cestovinu, poliať omáčkou a ozdobiť vetvičkou rozmarínu.
5 vecí, ktoré budeme pri príprave hydiny potrebovať
Hydina
Hydinové mäsové tkanivo je jemné, krehké, ľahko stráviteľné a možno ho dobre kombinovať s ďalšími potravinami. V obľúbenosti dosahuje vrcholné priečky.
Nožnice na hydinu
Uľahčujú porciovanie veľkej i drobnej hydiny, či už pred upečením, alebo po ňom. Pre bezpečné uchovávanie je dobré zaistiť ich bezpečnostnou poistkou.
Víno
Či už biele, červené, dezertné, ba dokonca i šampanské má pri príprave niektorých hydinových receptov dôležitú úlohu a hydinu správne ochutí.
Maslo
Tradičná kuchyňa sa bez neho nezaobíde, hydinové mäso na ňom môžeme opiecť pekne do ružova, aby bolo nielen chutné, ale aj lákavé.
Med
Popri masle hrá aj med významnú rolu. Keď ním potrieme hydinu pár minút pred koncom tepelnej úpravy, bude koža krásne chrumkavá a ešte aj aromatická.
Text: magazín Varecha
Foto: SHUTTERSTOCK