Kúpiť či nekúpiť darček šéfovi? To je otázka...
Mali by ste kúpiť svojmu nadriadenému vianočný darček? Aký dojem to urobí, keď ho kúpite (alebo nekúpite)?
A akých darčekov by ste sa mali rozhodne vyvarovať? To sú otázky, na ktoré sa pokúsil nájsť odpoveď austrálsky denník Sydney Morning Herald.
Podľa toho, aký je váš vzťah so šéfom, sa výber darčeka môže stať skôr komplikovaným taktickým manévrom než láskyplným prejavom uznania. Zvlášť ak si robíte obavy o súvislosti spojené s darčekom, alebo s jeho samotným faktom venovania. Hodí sa to vôbec, kúpiť niečo nadriadenému? Budete vyzerať, ako keď chcete získať nejaké body k dobru, alebo (ešte horšie), ako keď mu pochlebujete?
Je tiež dôležité vzbudiť ten správny dojem. Chcete venovať niečo, čo je premyslené a osobné, a pritom neprekročiť hranicu profesionálneho vzťahu. Chcete prejaviť úctu venovaním niečoho výberového, ale zároveň nevzbudiť dojem, že ste dosť bohatá, takže nepotrebujete budúci rok pridať. A tiež chcete dať najavo, že ste vďační za svoju prácu, a pritom nevyzerať, ako že chcete niečo na oplátku.
Ako teda minimalizovať stres z rozhodovania, čo kúpiť svojmu šéfovi či šéfke? V prvom rade sa rozhodnite, či vôbec chcete niečo kupovať. Podľa Iana Crossinga, riaditeľa austrálskej poradenskej skupiny Inspirational Workplaces to záleží od pracovného prostredia. "Na to neexistuje paušálna odpoveď," povedal. "Využite svoje vedomosti o hodnotách na pracovisku a kultúre na posúdenie, ako by bol darček prijatý."
Štylistka Anne Stringerová verí, že ak má človek s nadriadeným dobré vzťahy, potom sa to rozhodne vyplatí. "Ak ich máte rada, potom sa to, že si na nich spomeniete, počíta."
Ďalší faktor, ktorý je hodné zvážiť, je vlastná motivácia pre dávanie darčeka, dodal Crossing. "Je to skutočne darček od srdca, alebo dúfate v nejaký druh obchodu 'niečo za niečo'? Pri premýšľaní o tom, či kúpiť alebo nekúpiť darček, a aký by mal byť, popremýšľajte o tom, ako by to váš šéf mohol vnímať, a či mu to bude príjemné."
Pokiaľ ide o citlivú otázku toho, koľko za prípadný darček minúť, zodpovedá Stringerová s ľahkou iróniou: "To záleží buď na tom, ako veľmi máte nadriadených radi, alebo na tom, ako vysoko sa po kariérnom rebríčku chcete vyšplhať!" So všetkou vážnosťou potom radí neprekročiť sumu 200 austrálskych dolárov (asi 110 eur). Alebo ako alternatívu sa uchýliť k troche ručnej tvorby. "Buďte kreatívni a niečo vyrobte."
Pre túto možnosť hlasuje tiež Crossing. "Vyrobiť niečo vlastnoručne - hoci je to potrebné upečené pečivo - je vrelé a dokladá záujem," povedal. Znižuje tiež riziko, že váš darček bude nesprávne vyložený. "Akonáhle ide o nejakú peňažnú hodnotu, zosilňuje sa riziko vnímanie nutnosti reciprocity," dodal.
Pokiaľ ide o darčeky, ktorým sa rozhodne vyhnúť, stavia Crossing na prvé priečky alkohol a peniaze. Stringerová naopak varuje pred umeleckými predmetmi. "Tie sú subjektívne a vnímanie krásy je veľmi individuálne. A tiež žiadne romantické úlety alebo sexuálnej hračky!"
Ak sa obzeráte po darčekoch, ktoré sú stávkou na istotu, potom Crossing znovu navrhuje čokoľvek vlastnoručne vyrobeného a odporúča darčeky, o ktoré je možné sa na pracovisku podeliť. Stringerová by sa naopak nevyhýbala ani riskantnejším darčekom, avšak len v prípade, že máte so šéfom dobré vzťahy. "Pero alebo fľaša sú dobré, ale je to nudné. Popustite uzdu fantázii a vymyslite nejaké dobrodružstvo, na ktoré nezabudnú ... zoskok padákom alebo napríklad premenu u štylistu!"
Text: ČTK
Foto: SHUTTERSTOCK