Tri tipy, ako si dlhodobo zlepšiť náladu
Ak je choré telo, dostane chrípku a potrebuje ju vyležať. Lenže na chrípku môže ochorieť aj duša. Príznakom je zlá nálada. Potom treba dušu rozveseliť.
Ach, tie depky
Ako z nich von?
Ak však takáto nálada pretrváva a kombinuje sa s podráždenosťou a nervozitou, signál, že niečo nie je v poriadku, je na svete. Zlé je, ak sa vo svojich depresiách začnete dusiť, motať, lebo vlastne nebudete mať silu dostať sa z nich. Stále je to však lepšie ako siahnuť po niečom nebezpečnom, napríklad alkohole, alebo tabletkách, ktoré neboli predpísané vám, ale vám ich podsunul niekto v snahe pomôcť.
Pozitivita lieči – dlhodobo
Výskum ukázal, že od takýchto situácií majú podstatne ďalej tí, čo celý život myslia pozitívne. S druhými sa delia nielen o negatívne informácie, ale aj o pozitívne, v problémoch vidia riešenia a prekážky vnímajú ako výzvy. Vedia takisto o tom, že na konci každého tunela je svetlo. Chcieť si pomôcť je prvý krok k tomu, že to s vami nie je až také zlé.
Čo pomáha?
Sérotonín - ak o sebe viete, že máte k podobným stavom sklony alebo ste ich už riešili v minulosti, zaraďte si do svojho jedálnička banány, ryžu, mlieko, oriešky alebo ananás. Vymenované podporujú tvorbu hormónu šťastia – sérotonínu.
Osemhodinový spánok - k duševnému zdraviu potrebujeme aj spánok, odporúčaná dĺžka je osem hodín.
Pohyb – prispieva k dobrej nálade a duševnému zdraviu. Hýbať sa začnite, aj keď na to nemáte najmenšiu chuť. Prvá hodina v telocvični vás možno "ubije", ak však vytrváte a na cvičení sa stanete závislou, zabudnete, ako depka bolela.
Text: -dz- pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK