Cumlík pre dieťa – áno či nie?
Nedá sa jednoznačne povedať, čo je lepšie. Nepoužívať cumlík vôbec alebo ho používať neustále? Pomáha? Ubližuje?
Cumlík pre bábätko má okrem nevýhod, ktorých je viac, aj svoje výhody. Ale jeho používanie má svoje striktné pravidlá.
Plusy
- Ak bábo bez prestania plače a nedá sa utíšiť, cumlík je pre mamu, ale aj pre dieťa častokrát vykúpením.
- Pomáha aj v celkom praktických situáciách. Dieťa by chcelo mliečko, búcha lyžicou, čím si pýta nervózne svoj obed alebo je jednoducho nervózne, no vy ešte potrebujete k dobru nejaké tie minúty. Vtedy príde na pomoc cumlík. Dieťa sa zamestná a na chvíľu utíši.
- Lekári upozorňujú mamky, ktoré sú zo svojich "cumlíkových bábätiek" nešťastné, že cumľať cumlík je vždy lepšie ako cumľať si prst. Ten sa odložiť ani schovať nedá. Nedá sa naň dokonca ani zabudnúť.
- Existuje pravidlo, ako dlho sa má, resp. môže cumlík používať. Prvýkrát ho dieťa má / smie zacítiť vo svojich ústach, keď je staršie ako mesačné a ukončiť kamarátstvo s ním približne ako ročné.
- Zaujímavosť: výskum potvrdil, že používanie cumlíka znižuje riziko náhleho úmrtia novorodenca z udusenia.
Mínusy
- Cumeľ môže narušiť rytmus dojčenia. Vysvetľuje sa to neustálym saním, ktoré môže bábätko vysiliť, čo spôsobí, že ak sa mu priloží k ústam bradavka, potiahne podstatne menej mlieka, ako "bezdudlíkové" dieťa.
- Odvykanie od cumlíka je ťažké. Dieťaťu začne táto zmena negatívne ovplyvňovať napríklad spánok.
- Ročné deti by už cumlík mali skutočne odstaviť. Inak hrozí častejšie ako u bezdudlíkových detí zápal stredného ucha, nehovoriac o zuboch, ktoré sa majú správne vyvíjať.
- Núkať dieťaťu cumlík zakaždým, keď len naznačí, že sa mu niečo nepáči, je nesprávne. Ono chce možno svojim plačom či nešťastným úšklebkom matke povedať niečo dôležité. Som hladné, mama, chýbaš mi, prečo sa so mnou nehráš, treba ma prebaliť! Cumlík ho zamestná a na svoju potrebu pozabudne.
Text: dz pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK