Pár tipov pre ľahšie zaspávanie
Tri hodiny pred odchodom do postele by ste už nemali pracovať.
Čo robiť, ak spánok nie a nie prísť? Pravidlom číslo jeden je, že človek má ísť do postele až potom, čo sa cíti unavený a má chuť ľahnúť si spať. Ak ani po dvadsiatich minútach spánok neprichádza, je dobré z postele vyliesť a na chvíľu sa venovať upokojujúcej činnosti. Napríklad si čítať knihu a telo dostať do príjemného pokoja.
Kto je zvyknutý dať si na noc nejaký ten pohárik na lepší spánok, robí chybu. Oveľa lepšie je uvariť si upokojujúci bylinkový čaj a počúvať nejakú príjemnú tlmenú hudbu. Ale nie v posteli, lepšie to je na pohovke v obývačke. Podvedomie si tak posteľ v spálni spojí s rýchlym zapávaním.
Už tri hodiny pred odchodom do postele by ste mali svoje telo zbaviť psychického napätia, čo býva pre pracovne vyťažených ľudí dosť veĺkým problémom. Prácu alebo učenie treba ukončiť v tomto časovom limite pred zaspávaním, inak bude spánok nekvalitný. Pred spánkom sa nedoporučuje ani cvičiť, pretože do tela sa dostane veľa hormónov, organizmus je nabudený a spánok tak skoro nepríde. V priamom dohľade by ste nemali mať ani hodiny či budík, pri každom pohľade by ste sa zbytočne vystresovali, že noc plynie a vy stále nespíte.
K dobrému spánku patrí aj ráno. Po prebudení čo najskôr pustite do spálne denné svetlo. To pre vnútorné hodiny organizmu znamená "štart" a telo začne byť aktívne. Potulovanie po tmavom byte vám tento prirodzený štart organizmu oddaľuje. Podobne, ako tma pre telo v noci znamená pokoj a minimálnu aktivitu.
Text: -bn- pre oŽene.sk
Foto: Shutterstock