Presunúť na hlavný obsah

České ikony na stole - vyskúšať tvarožky či šunku skrátka musíte

Recepty

Kuchyňa našich západných susedov má stáročnú tradíciu. Bola ovplyvňovaná národnými kuchyňami rakúskeho mocnárstva, predovšetkým kuchyňou rakúskou a maďarskou, ale aj nemeckou.

Traduje sa, že česká kuchyňa nie je príliš zdravá, jej dominantou je mäso, napríklad v klasickej podobe "vepřo – knedlo – zelo", ale modernejšie pochutiny dbajú viac na  zdravú výživu. Česi však majú viacero iných poznávacích znamení v oblasti stolovania a pitia, z ktorých sme vybrali niekoľko. 

Pražská šunka
Medzi pochúťkami by dozaista nemala chýbať pražská šunka. V roku 1857 pražskému mäsiarovi Františkovi Zverinovi napadlo nechať v náleve odležať celé stehno aj s kosťou, potom ho vyúdiť a mierne povariť. Pražská šunka je typickým mäsovým výrobkom, ktorý Čechov pod čarovným názvom Prague Ham preslávil ďaleko za hranicami. Šťavnatá, svetlá šunka pokrytá slabou vrstvou jemného tuku si získala veľmi rýchlo konzumentov a obdivovateľov.

Olomoucké tvarôžky
Tvarôžky (v origináli  olomoucké syrečky) sú druh mäkkého zrejúceho syra. Vyrábajú sa v Lošticiach v Olomouckom kraji a vyznačujú sa silnou vôňou až zápachom a žltou farbou. Syrečky sú jediným českým syrom s výraznou, prenikavou chuťou, ktorá je závislá od stupňa zrelosti a môže sa pohybovať v rozmedzí od jemnej až po zreteľne výraznú. Tvoria neodmysliteľnú časť českej kuchyne. Vyrábajú sa z kyslého tvarohu a okrem soli sa nepoužívajú nijaké konzervačné látky.

Pardubický perník
Výroba perníka sa v Pardubiciach traduje už od 15. storočia, ale sláva pardubického perníka je vlastne novodobá záležitosť. Príprava dnes známych obľúbených pochúťok vo veľkom sa traduje z prelomu 19. a 20. storočia, keď boli založené továrne a výrobne perníka. Pardubický perník je definovaný ako sladké pečivo tmavohnedej farby. Jeho pôvodná receptúra sa skladala z medu, múky a korenia. A paradoxne práve od korenia pochádza názov perník (pôvodne peprník).

Pivo
Pivo je v Česku najobľúbenejším alkoholickým nápojom a jeho výroba má storočiami preverenú tradíciu a predovšetkým kvalitu. Po celej krajine je veľa malých aj veľkých pivovarov, ktoré produkujú unikátny "český ležiak" (pivo vznikajúce spodným kvasením). Najznámejšími českými pivami sú Pilsner Urquell a Budvar. České pivo je kapitola sama osebe. Dôkazom je to, že Česi ročne vypijú najviac tohto kvaseného moku na celom svete. Česi sú skrátka pivný národ.

Moravské víno
Na čo netreba zabudnúť? Predsa na moravské vína. Nechajte sa pozvať do moravskej vínnej pivnice, kde vám majiteľ vinohradu natiahne skleneným heverom (pipetou) dobré vínko zo suda. Pivnice sú vstavané do krajiny tak, že sa dá vidieť len vchod. Vnútri je potom za krátku chvíľu dobrá nálada, skúša sa víno, návštevníci sa bavia a spievajú sa ľudové piesne - pozor však, keď sa opäť vrátite na povrch! Zvykom je, že návštevník  zanechá v pivnici  na jej vlhkej stene mincu na pamiatku.

Becherovka
Presláveným nápojom Čechov je bylinný alkoholický nápoj nazvaný podľa lekárnika Bechera. Obsahuje karlovarskú vodu, kvalitný lieh, prírodný cukor a špecifickú horkastú zmes asi 32 byliniek a korenia. Becherovka bola uvedená na trh v roku 1807. V súčasnosti sú v karlovarskom závode iba dvaja ľudia, ktorí poznajú celé tajomstvo jej výroby. Títo dvaja vyvolení sú jediní, ktorí môžu vojsť do miestnosti zvanej Drogikamr a ktorí raz týždenne pripravia tajnú zmes bylín a korenia.

Text: Bohuš Lenický pre Magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK