Presunúť na hlavný obsah

Ako odstrániť kliešťa

Zdravie a relax

Kliešť je parazit radiaci sa medzi roztoče, ktoré sa živia cicaním krvi. Má ploché telo s tvrdým povrchom. Veľkosť kliešťov sa pohybuje od 2 mm do 1 cm. Poznáme až 650 druhov kliešťov.

Kde sa nachádzajú?

Kliešte sa vyskytujú v zeleni, približne 0,5 – 1 m nad zemou. K svojmu prežitiu potrebujú dostatočnú vlhkosť. K ich prirodzenému prostrediu patria najmä listnaté a zmiešané lesy. Taktiež sa vyskytujú aj v mestských parkoch a lesoparkoch. Ihličnaté lesy bez trávy a bažin nie sú vhodné pre život kliešťa.

Správanie kliešťa

Samce aj samice sa živia krvou svojho hostiteľa. Nájdu si ho pomocou takzvaného Hallersovho orgánu. Ten sa nachádza na poslednom článku predných nôh. Týmto orgánom dokážu zachytiť a rozpoznať amoniak, kysličník uhličitý, kyselinu mliečnu a kyselinu maslovú. Tieto látky vylučuje hostiteľ dychom a aj potom. Vďaka vibráciám spozorujú blížiaceho sa hostiteľa a následne sa na neho zavesia. Potom preliezajú telo, kým nenájdu vhodné miesto na prisatie. U človeka sa najčastejšie prisávajú za uši, na zákolenie, slabiny a podobne. Vyhľadávajú mierne vlhkú, teplú a dobre prekrvenú pokožku.

Prisatie

Kliešť si vytvorí potrebný otvor na koži. Potom sa prisaje pomocou Hypostomu. To je bodový orgán, ktorý ale obsahuje aj protiháčiky, kvôli ktorým je kliešť pripojený ku koži.

Po prichytení kliešť vylučuje do rany sekrét, ktorý obsahuje tieto látky:

1. Antigoagulant – táto látka zabraňuje upchatiu rany a zabezpečuje prúd krvi

2. Lepidlo – upevňuje klepietka do rany

3. Umŕtvovací prostriedok – zabezpečuje kliešťovi nenápadnosť tým, že znecitlivie miesto bodnutia

4. Protizápalová látka – napáda imunitný systém hostiteľa tak, aby nedokázal reagovať na vniknutie kliešťa.

Choroby a prevencia

Kliešte sú významnými prenášačmi niektorých chorôb. Patria k nim škvrnitá horúčka Skalnatých vrchov, horúčka Sao Paulo, mediteránna škvrnitá horúčka, lymská borelióza, kliešťová encefalitída a ešte asi ďalších 50 chorôb. Prevencia pred týmito chorobami je včasné odstránenie kliešťa. Do hostiteľa sa môžu dostať od 8 – 24 hodín od prisatia kliešťa. Taktiež kliešť môže spôsobiť silné alergické reakcie ktoré môžu viesť až k smrti. Hlavne ak je kliešť prichytený na zadnej časti hlavy v blízkosti chrbtice. Prevencia Najúčinnejšou ochranou proti kliešťom je používanie repelentných prípravkov alebo kozmetických insekticídov. Tie kliešte nielen odpudzujú ale aj zabíjajú. Je ich vhodné používať nielen na oblečenie ale aj obuv. Pri pohybe v miestach s vyšším výskytom kliešťov, odporúčame používať čo najbledší odev s dlhými rukávmi a dlhé nohavice, vysoké topánky, prípadne podkolienky. Po návrate domov je treba pozrieť kritické miesta. Čím skôr je kliešť odstránený, tým je riziko nákazy nižšie. Pokiaľ sa často pohybujete po takýchto miestach, zvážte možnosť očkovania proti kliešťovej encefalitíde.

Očkovanie

Očkovanie funguje na princípe "spoznania nepriateľa". Pri infekcií si organizmus začne vytvárať obranné látky a takto podobne to funguje aj pri očkovaní. Rozdiel je v tom, že pri infekcií dochádza k rozmnožovaniu vírusov. Pri očkovaní k rozmnožovaniu nedochádza, lebo vírusy sú oslabené. Týmto si telo vytvorí protilátky a dokáže sa dostatočne brániť.

Očkovanie sa dáva v 3. dávkach:

1. dávka je najlepšie aplikovať v chladných mesiacoch (október - apríl)

2. dávku 1 až 3 mesiace po prvej dávke. Organizmus si vytvorí dostatočnú imunitu na sezónu

3. dávku 9 až 12 mesiacov po druhej dávke. Toto zabezpečí spoľahlivú úplnú ochranu proti tomuto ochoreniu na ďalšie 2 sezóny.

Odstránenie kliešťa

Kliešťa treba čo najskôr odstrániť. Najjednoduchšie to ide v prvých hodinách po prisatí alebo pred samovoľným uvoľnením (keď je nasatý krvou). Čím skôr je odstránený, tým je nižšie riziko z nákazy. Existujú 3 metódy ako odstrániť kliešťa:

1. Dezinfekcia miesta (Jodisolom alebo Jodonalom B), uchopenie kliešťa pinzetou a jeho odstránenie kývavými pohybmi. Nie je vhodné kliešťa vytláčať alebo na neho liať olej, či masť, začne sa dusiť a do rany začne vypúšťať veľké množstvo sekrétu. To zvyšuje možnosť nákazy. Tiež nie je kliešťa vhodné rozpučiť, pretože nákaza sa môže šíriť cez kožné otvory a spojivky.

2. Uchopenie kliešťa a jeho následné vytrhnutie. Háčiky totiž netvoria závit a kliešť sa nedá „vyskrutkovať“. Následne dezinfekcia miesta.

3. Najbezpečnejším spôsobom je špeciálna pinzeta