Presunúť na hlavný obsah

Toto ste vedeli? Štyri zaujímavosti o spánku

Zdravie a relax

Viete, ktoré pohlavie potrebuje viac spánku? A kedy spia menej vaše ratolesti?

Kto potrebuje viac spánku? Ženy. A to priemerne o 20 minút viac ako muži.Ženský mozog je viac počas dňa aj pri zaspávaní zaneprázdnený ako ten mužský. Profesor Jim Horne, riaditeľ Centra pre výskum spánku na Univerzite v Loughborough, tvrdí, že: "Ženy dokážu v hlave riešiť a aj robiť viac vecí súčasne, preto mozog vyťažujú viac ako muž, a teda potrebujú aj viac spánku.

Ako zistíte, či máte dostatok spánku? Nie je na tom nič ťažké: nesmiete sa počas dňa cítiť ospalo.

Prečo sú niektorí tínedžeri ospalí? Magazín  Science Daily tvrdí, že ospalosť počas dňa u tínedžerov súvisí so zvýšenou chuťou na sladké. Štúdiu zverejnila Združená spoločnosť zameraná na výskum spánku v Mineapolise. Výskumu sa zúčastnilo 262 tínedžerov vo veku približne 17 rokov. Vedci testovali mieru ich dennej ospalosti, depresie a chuti na sladké. Výskum priniesol fakt, že čím viac boli testovaní ospalí, tým viac mali chuť na sladké a tým viac aj vzrastalo riziko depresie.

Kedy deti menej spia? Výsledky výskumu zverejnené v časopise Sleep ukázali, že ak tehotná žena pije alkohol a porodí dieťa s podváhou, tak mu hrozí riziko porúch spánku. Podľa Katri Räikkönenovej z Helsinskej univerzity má aj minimálne množstvo alkoholu počas tehotenstva nepriaznivý vplyv na kvalitu a kvantitu spánku u detí.

Text: zh pre Magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe