Sociálne siete spájajú aj rozvádzajú
Facebook alebo Twitter síce pomohli mnohým ľuďom objaviť starých priateľov, ale množstvo z nich aj rozdelili.
V USA totiž zverejnili zaujímavú štatistiku týkajúcu sa rozvodovosti. Tá tvrdí, že za každý piaty rozvod v krajine môžu sociálne siete.
Každé piate manželstvo v USA sa rozpadá pre Facebook alebo inú sociálnu sieť. Upozornila na to Americká asociácia rozvodových právnikov. A pre mnohých vyplašených užívateľov je práve toto dôvodom, prečo prestať používať Facebook či Twitter. Štatistiky síce uvádzajú, že mnohých sociálne siete už nudia, a preto ich už nevyužívajú, pravda však je, že nezanedbateľné množstvo ľudí sa ich aj z rôznych dôvodov bojí. A strach z rozvodu či rozchodu a nevery patrí medzi najsilnejšie.
To, že flirtovať a podvádzať cez siete sa neoplatí len bežným užívateľom, dokazuje aj nedávny rozvod hviezdy seriálu Zúfalé manželky Evy Longorie, ktorá neveru manžela basketbalistu Tonyho Parkera objavila práve cez Facebook.
Ľahká možnosť nevery
Zdá, že nezmazané esemesky od milenky, ktoré manželka, amatérska detektívka, objavila v manželovom mobile, rúž na košeli či cudzie vlasy na saku už nie sú v kurze. Facebook a ďalšie sociálne siete ako dôvod k rozvodu sa totiž objavujú čoraz častejšie. Až osemdesiat percent amerických rozvodových právnikov potvrdilo ich zvýšený výskyt. Najčastejšími dôvodmi na rozvod sú najmä fotografie a flirtovanie cez siete. Hlavným vinníkom je najmä Facebook, ktorý tvorí šesťdesiatšesť percent prípadov, MySpace s pätnástimi percentami a Twitter s piatimi. Okrem počtu rozvodov pre sociálne siete však rastie aj počet prípadov nevery, za ktorú môže Facebook aj iné siete.
Na sieťach čoraz viac ľudí zverejňuje koketné správy a fotografie priamo pred očami partnera. A práve oni sú v žiadostiach o rozvod uvádzané ako dôvody, prečo sa chce žiadateľ rozviesť. Považujú ich za dôkaz neprimeraného správania. Rozvodoví právnici hlásia počet prípadov, pri ktorých na súde citujú dôkazy získané zo sociálnych sietí. Tento trend sa neprestajne zvyšuje v posledných piatich rokoch a dokonale sa zhoduje s vývojom sociálnych médií.
Stará láska je nebezpečná
Mnoho rozvodových prípadov sa krúti okolo znovuobjavených starých lások cez sociálne siete. Bývalý frajer alebo frajerka, s ktorou začnete po rokoch cez sieť komunikovať, teda môže, ako vyplýva zo štatistík, parádne v lepšom prípade ohroziť a v horšom zničiť vzťah. Podobný prieskum ako z USA prišiel aj z Veľkej Británie. Britská advokátska kancelária uviedla, že k dvadsiatim percentám rozvodov v krajine napomohol Facebook a ďalšie siete. "Najčastejším dôvodom je četovanie s nevhodným sexuálnym obsahom, pri ktorom prichytíte partnera," povedal rozvodový právnik Mark Keenan pre britské médiá.
Podľa Marlene Eskind Mosesovej, predsedníčky Americkej asociácie rozvodových právnikov, spôsobujú sociálne siete rozvody najmä preto, že oproti minulosti má človek partnera viac pod kontrolou. "Každý status alebo fotografia môžu byť na súde dôkazom nevery a súd manželstvo rozvedie," hovorí. Ľudia na sociálnych sieťach odhaľujú svoje súkromie do posledného detailu a nerátajú s tým, že niektoré veci možno interpretovať aj inak, ako sú myslené.
Nové možnosti
Facebook sám seba nikdy neprezentoval ako zoznamku, v mnohých prípadoch však zoznámeniam dopomohol. Poskytuje totiž všetky možnosti na tradičné četovanie pripojených ľudí a žiadosť o priateľstvo môžete tiež poslať komukoľvek. Facebook však skôr pomáha združovaniu "starých" priateľov a objaviť na sieti lásku zo strednej školy môže znamenať pre každého niečo iné.
"Objaviť frajerku z maturitného ročníka, s ktorou ste neboli roky v kontakte, je pre niekoho potešujúce, iného milé a pre niekoho dôvodom na rozvod," upozorňuje právnička. Skutočnosť, že ste toho človeka poznali a boli naňho citovo nadviazaní, pôsobí na každého inak. Steven Kimmons, klinický psychológ z Loyola University Medical Center v Maywoode v americkom Illinois, uviedol: "Ponárame sa do toho čoraz viac. Jeden z manželov sa pripojí a četuje s niekým, koho poznal zo strednej školy. Človek je citovo k dispozícii a začnú často komunikovať. V krátkom čase spoločné dennodenné vymieňanie si zážitkov vedie k prehĺbeniu pocitov intimity a fyzický kontakt na seba nenechá dlho čakať. Často sa takí ľudia stretnú len zo zvedavosti, čo však nezmenšuje riziko prípadnej nevery.
Facebook za to nemôže
V každom prípade si treba uvedomiť, že je iba nástrojom na sociálnu komunikáciu a až užívatelia by mali posúdiť a zvážiť, ako ho využiť. Fenomén Facebook je však nebezpečný v tom, že ponúka možnosti, ktoré človek v minulosti nemal. Rýchlemu pripojeniu a možnosti nájsť cez sieť takmer kohokoľvek a komunikovať kedykoľvek je naozaj ťažké odolať. Vplyv Facebooku je natoľko silný, že virtuálne romániky ničia skutočné vzťahy. Ľudia však zase nemôžu vzťahové problémy hádzať len na sociálne siete. Tie sú dôvodom rozvodu, ale keby bolo vo vzťahu všetku v poriadku, zrejme by manželstvo ohroziť nemohli.
Text: Zuzana Hlavačková pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK