Presunúť na hlavný obsah

S paprikou je život dlhší

Recepty

Paprika, táto pôvodom mexická rastlina, si našla v slovenskej kuchyni svoje stabilné miestečko. Hovorí sa o nej ako o zelenine, ktorá môže predĺžiť život.

Vyniká svojou farebnosťou (zelená, červená, žltá, biela, čierna...), rôznymi tvarmi a rozdielnou chuťou. Najviac sa používajú dva typy: sladké papriky a čili papričky. Sladká paprika vyniká v stredomorskej kuchyni, naopak, čili paprička je menšia, veľmi pálivá a používa sa v rôznych kuchyniach celého sveta. Štipľavosť papriky má na svedomí alkaloid kapsaicín, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu a pomáha pri žalúdočných a črevných infekciách. Okrem toho paprika posilňuje srdce, cievy, sliznicu, krvný obeh, mierni bolesti žíl, spevňuje väzivové tkanivo, podporuje chuť do jedla, zlepšuje zrak a je prevenciou migrény. Hodí sa do rôznych zeleninových šalátov a príloh. Hojne sa používa sušená ako korenie a  pridáva sa do syrov, údenín, mäsitých jedál, tvarohov či omáčok. Bohaté je jej využitie v teplej kuchyni.

Kupujme s rozvahou
Pri nákupe paprík si treba dať pozor na nápadné zmäknutie plodu, ktoré predznamenáva hnilobu, a na hnedé škvrny, ktoré môžu byť veľmi nenápadné a úplne sa objavia až po rozkrojení. Plod musí mať stopku. Papriky s vylomeným kalichom sú náchylné rýchlo sa kaziť. Papriku uchovávame maximálne týždeň v chladničke pri teplote, ktorá by nemala klesnúť pod 8 °C. Potom začína vädnúť, vylúčiť nemožno ani napadnutie hnilobou.

Rýchly recept: Papriky s paradajkami a nivou

Suroviny:
- 4 papriky
- 2 cibule
- 4 paradajky
- 2 PL olivového oleja
- 200 g nivy
- 4 vajcia
- soľ
- petržlenová vňať

Postup:
1. Papriky zbavíme semienok a nakrájame na rezance. Na oleji speníme cibuľu, pridáme papriku a sparené, olúpané a pokrájané paradajky.
2. Podusíme, trošku osolíme, pridáme na kocky nakrájaný syr a petržlenovú vňať, vlejeme rozšľahané vajcia, premiešame a necháme stuhnúť.
3. Podávame vychladené s čerstvým pečivom ako chutné predjedlo alebo ako olovrant.

Porazí aj citrón a pomaranč
Paprika je vysoko bohatým zdrojom vitamínu C, B1, B2, E. Ďalej obsahuje kyselinu listovú, draslík, horčík, vápnik, železo, zinok a jód. Červené papriky obsahujú dokonca trikrát viac vitamínu C ako pomaranč či citrón rovnakej hmotnosti. Farbu paprikám poskytuje karotén (provitamín A), ktorý chráni sliznicu a podporuje dobrý zrak. V čase červenania obsahuje paprika dvakrát viac karoténu ako mrkva. Poskytuje aj lykopén, ktorý chráni organizmus pred rozvojom zhubných nádorov. Pre ľudský organizmus je najlepšie konzumovať papriku v čerstvom stave.

Tip lenivého labužníka
Papriky nakrájame na rezance, cibuľu na kolieska. Na oleji osmažíme zeleninu domäkka, osolíme, prilejeme sójovú omáčku, ocot a dochutíme cukrom. Zahustíme solamylom rozmiešaným v troške vody a podávame napríklad s ryžou.

Text: Varecha, príloha denníka Pravda
Foto: SHUTTERSTOCK