Presunúť na hlavný obsah

Trápenie, ktoré vás v tehotenstve môže stretnúť

Zdravie a relax

Tehotenstvo by malo byť najkrajším obdobím v živote ženy. Po prekonaní prvých rannných nevoľností by si už žena mala vychutnávať svoje zaokrúhľujúce sa bruško či rozmaznávanie zo strany rodiny. Nie je tomu vždy tak.

K pocitu pohody rozhodne nepridá tehotenská cukrovka, ktorá sa môže objaviť v druhom trimesti, opuchy noh a rú či nebodaj preeklapsia, ktoré sú zas typické pre posledný trimester tehotenstva.

Sladké trápenie- tehotenská cukrovka
Tehotenská cukrovka sa týka približne 4% tehotných žien. Našťastie, na Sloveksu sa približne v 24 týždni tehotenstva vykonáva glukózový test, ktorý potvrdí alebo vyvráti gestačný diabetes mellitus, čiže tehotenskú cukrovku. Toto ochorenie je nebezpečné pre matku i jej ešte nenarodené dieťa.
Čo vám alebo vášmu bábätku horzí?
Dieťa:
- dieťatko sa narodí s vyššou pôrodnou hmotnosťou (4000g a viac)
- problémy či poranenia pri pôrode
- hypoglykémia dieťaťa
- ťažšia novorodenecká žltačka
Matka:
- problém s vysokým krvným tlakom v tehotenstve
- zvýšený výskyt preeklampsie
- ochorenie pečene
- ochorenia obličiek
- rôzne infekcie (gynekologické, močové, horšie hojenie popôrodných rán a podobne)

Preeklampsia- neskorá gestóza
Toto ochorenie ohrozuje približne 5-10% všetkých tehotných žien. Prejavuje sa najmä vysokým krvným tlakom, bielkovinami v moči a opuchmi dolných a horných končatín. Ak ste i vy na sebe spozorovali, že vám v druhej polovici tehotentsva začali opúchať nohy, neváhajte a navštívte svojho gynekológa. Ten zistí, aký máte krvný tlak, vyšetrí i moč na prítomnosť bielkovín a nezabudne skontrolovať ani vašu hmotnosť. Preeklapsia má niekoľko štádií od slabšej až po veľmi rizikovú. Ani jendu z nich by však váš ošetrujúci lekár nemal podceniť.
Aké sú riziká neliečenej preeklampsie?
- zlá výživa plodu
- HELP syndróm
- eklampsia (svalové kŕče)
- skoré ukončenie tehotenstva pôrodom

Text: -maj- pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK