Koľko minerálky denne je už priveľa?
Pitný režim nezanedbávajte, ale dávajte si pozor, po akej vode siahnete.
Pitný režim je podľa kardiológa Ivana Majerčáka v horúcich dňoch základom zdravia. Príjem tekutín stúpa, ale nie všetky si človek môže dopriať bez obmedzenia. Vyradiť by mal alkohol a takisto z ponuky vôd by si mal vybrať tú najvhodnejšiu. Dôležité je čítať na vodách a minerálkach etikety, pomocníkom môže byť tkz. vodná pyramída. Je založená na rovnakých princípoch ako známejšia potravinová pyramída.
Lekár pripomenul, že bez jedla človek vydrží týždeň niekedy aj dlhšie, ale bez vody len pár dní. Vo všeobecnosti sa rozlišujú dva druhy vôd - z vodovodu a balená pitná voda, čo je voda pramenitá, minerálna aj liečivá prírodná. Teklutiny na prízemí vodnej pyramídy by mal človek piť najčastejšie. Smerom k vrcholu pyramídy sa príjem vôd znižuje a mali by sa stať doplnkom správneho pitného režimu, v žiadnom prípade však nie jeho základom. Tým má byť voda z vodovodu a čistá pramenitá voda s nízkou mineralizáciou, ktorá má na etikete napísané 150 až 400 miligramov na liter, čo je celkové množstvo rozpustených látok.
Vody s vyšším obsahom minerálov by chronicky chorí ľudia mali piť až po konzultácii s lekárom. "Minerálky bohaté na minerály obsahujú vyše tisíc miligramov soli v jednom litri, čo z nich robí soľné roztoty," upozornil lekár. Za najvhodnejšie považuje pre pravidelný pitný režim nízkomineralizované vody.
Ľudia trpiaci opuchmi a ochoreniami srdca a ciev by vody s vyššou mineralizáciou nemali piť vôbec. Ľudia s vysokým krvným tlakom a chorým srdcom by mali dať prednosť vodám s nízkym obsahom minerálov. Na etikete by sa mali zamerať na obsah sodíka. Voda na každodenné pitie by nemala obsahovať viac než 200 miligramov sodíka na liter. Ak je obsah sodíka vyšší, Ivan Majerčák radí piť minerálne vody v obmedzenom množstve.
Text: ČTK
Foto: Shutterstock