Jednoducho cesnak! Najzdravší na svete?
O účinkoch a kuchynskom použití cesnaku by sa dala napísať priam epopeja. Je to vari najzdravšia zelenina na svete.
Aspoň v skratke: najznámejšie sú antiseptické vlastnosti cesnaku - je považovaný za silné prírodné antibiotikum, čerstvý cesnak pôsobí ako účinná prevencia proti nachladnutiu, virózam a chrípke. Okrem toho reguluje hladinu cholesterolu v krvi, znižuje krvný tlak, zlepšuje peristaltiku a posilňuje obranyschopnosť tela. Už starí Egypťania používali cesnak ako liek na bolesť hlavy, ekzémy či srdcové ťažkosti, proti žalúdočným ťažkostiam a kŕčom. Odporúča sa užívať pri paradentóze, na mokvavé rany, ale aj v klimaktériu.
Všadeprítomné strúčiky
V kuchyni má cesnak bohaté využitie, či už čerstvý, sušený, alebo aj granulovaný. Ochucuje sa ním široká paleta jedál - ryby, šaláty, zelenina, tvaroh, syry, jedlá zo zemiakov a cestovín, všetky druhy mäsa, omáčky a dresingy, a, samozrejme, je nenahraditeľný pri výrobe zabíjačkových lahôdok. Okrem strúčikov cesnaku sa dá zužitkovať aj zvyšok rastliny, nadrobno nasekaná vňať sa používa do nátierok alebo pri nakladaní húb a zeleniny.
Zápach sa dá potlačiť
Pre mnohých ľudí je cesnak postrachom pre charakteristický zápach, ktorý cítiť z dychu. Nemajte však obavy: stačí po jeho konzumácii vypiť pár hltov mlieka a zjesť trochu čerstvej petržlenovej vňate a nepríjemná aróma sa do polhodiny stratí. Dobrým variantom je aj požuť pár lístkov mäty alebo rozhrýzť niekoľko zrniek kávy.
Rýchly recept: Cesnakové maslo
- 250 g masla
- 10 strúčikov cesnaku
- soľ
- čierne korenie
- pažítka
1. Maslo vyberieme hodinu pred samotnou prípravou z chladničky. Prelisovaný cesnak vymiešame so soľou a dôkladne ho zapracujeme do zmäknutého masla.
2. Všetko poriadne premiešame, podľa chuti môžeme pridať nadrobno nakrájanú pažítku. Hotové cesnakové maslo dáme stuhnúť do chladničky.
3. Takto pripravené maslo výborne chutí natreté na sendvičoch, chuťovkách či hriankach.
Dupľovaná úroda
Výnimočnosť cesnaku je spôsobená bohatým obsahom vitamínov A, B a C, selénu, vápnika, jódu a mnohých organických zdraviu prospešných látok. Navyše má cesnak dvojnásobnú periódu úrody: z jesennej výsadby sa plody zberajú začiatkom leta a úroda je bohatšia, jarná výsadba sa zberá na jeseň, úroda je nižšia, ale odolnejšia proti hubovým chorobám a lepšia na skladovanie.
Text: Varecha, príloha denníka Pravda
Foto: SHUTTERSTOCK