Presunúť na hlavný obsah

Bozkávaniu sa oddávajte často a s nadšením

Sex a vzťahy

Bozkávanie je zdravé a odporúčajú ho aj lekári.

Bozkávanie v prvom rade posilňuje imunitný systém. Vďaka výmene vírusov a baktérií pôsobí intenzívne bozkávanie ako očkovanie. V krvi sa mobilizujú ochranné bunky, ktoré zaznamenajú neznáme baktérie. Preto je vnútorná "obrana" organizmu počas bozkávania  nastavená na maximum. Okrem toho bozk vylepšuje aj náladu človeka, duša pookreje a psychická pohoda podporuje aj zdravotný stav.  

Bozkávanie prospieva aj kráse. Pri tejto skvelej činnosti pookreje na tvári až 30 svalov a pokožka tváre sa prekrví. Koža očervenie a vďaka napínaniu svalov sa vyhladzujú jemné vrásky. A bozkávaním spálite aj nejaké kalórie. Dve minúty bozkávania vás oberú o 15 kalórií.

Aj úsmevu prospieva bozkávanie. Vďaka vylučovaniu slín sa na zuboch tvorí menej kazov a ďasná sú intenzívnejšie chránené pred vznikom paradentózy. Bozkávanie zlepšuje krvný obeh, tep stúpa na 110 úderov za minútu a cirkulácia vzduchu v pľúcach sa zlepšuje. Namiesto 20 nádychov sa ich počet zvýši na 60. 

Predovšetkým je však bozkávanie zábava, ktorá zaháňa zlú náladu, zlosť a pocit frustrácie. Počas bozkávania sa do krvi vylučuje inzulín aj adrenalín, stúpa produkcia hormónov šťastia, endorfínov.

Text: nb pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK

- Najčítanejšie -