Presunúť na hlavný obsah

Chystáte sa na brigádu za hranice? Pozor na sprostredkovateľov!

Kariéra

Počas letných mesiacov vzrastá záujem o sezónne práce v zahraničí. Každý rok sa však vyskytne aj niekoľko prípadov podvodov.

"Odporúčame preto záujemcom, aby si agentúru predtým, ako využijú jej služby, preverili," zdôraznil hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher.

 
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny na svojej webovej stránke www.upsvar.sk uvádza zoznam sprostredkovateľov práce, ktorí sú zaregistrovaní na ministerstve a ich činnosť je preverená.
 
V minulosti sa vyskytli podvodné ponuky šíriace sa prostredníctvom internetu. Išlo napríklad o prácu na ropných plošinách v Jakarte či rôzne podvodné firmy v Malajzii. Rezort diplomacie pripomína, že ak sa občania SR stanú obeťami takýchto nelegálnych aktivít, tak nápravu môžu požadovať iba súdnou cestou. Zastupiteľské úrady (ZÚ) pomôžu pri návrate zo zahraničia, ale nie pri refundácii spôsobených škôd.
 
"Žiadateľom o prácu odporúčame nechať si pri sebe rezervu finančných prostriedkov na spiatočný cestovný lístok do SR a pre každý prípad aj kópiu cestovného dokladu, teda pasu alebo občianskeho preukazu," upozornil Schwarzbacher. Známe sú totiž prípady, keď zamestnávatelia zadržiavali cestovné doklady sezónnych brigádnikov, aby im tak znemožnili prípadný útek z miesta výkonu sezónnych prác.
 
Na škodu určite nie je ani vyplnenie registračného formulára pred odchodom, hlavne ak brigádnik nie je jednoznačne presvedčený o solídnosti sprostredkovateľa práce. Pokiaľ zamestnávateľ porušuje podmienky pracovnej zmluvy, treba sa obrátiť na sprostredkovateľskú agentúru, u ktorej si zohnal prácu, resp. podpisoval pracovnú zmluvu. ZÚ v tejto veci nevykoná nápravu, keďže nemá právne nástroje na to, aby zabezpečil plnenie zmluvných podmienok zo strany zamestnávateľa.
 
Ministerstvo eviduje najväčší záujem o letné sezónne práce v Španielsku, Grécku, Taliansku, na Cypre, ale aj v Poľsku a Slovinsku.

Text: TASR
Foto: SHUTTERSTOCK