Last minute baby - Dieťatko v poslednej chvíli
Ľudský vek sa stále predlžuje, takže na jednej strane sa zdá byť celkom logické, že deti sa rodia čoraz starším matkám.
Na druhej strane: nie je to voči deťom sebecké a nezodpovedné? Je správne mať dieťa, pre ktoré z budúcnosti rodičov zostal už len kúsok?
Niektoré ženy sa spamätajú až pred posledným zvonením, alebo aj po ňom: Odrazu chcú dieťa a päťdesiatka na krku! Vraj slávna maďarská herečka Zsa Zsa Gabor, ktorá má vyše deväťdesiat, si v apríli zmyslela, že svojmu manželovi venuje dieťatko. Vynosila by ho cudzia žena, dieťa by bolo z cudzieho vajíčka, ale narodilo by sa Zsa-Zsiným vedomím a pričinením. Jej manžel má 67 rokov a keby Zsa Zsa zomrela, aspoň by niekoho mal.
V máji však herečku hospitalizovali, upadla do kómy a pomaly sa lúči so životom. Tak sa v tejto problematike dnes miešajú veci biologické a etické, racionálne a citové.
Pred posledným zvonením
Za posledných sto rokov sa totiž celkom zmenila situácia v oplodňovaní: kým kedysi mladé ženy očakávali menštruáciu s napätím a modlili sa, aby prišla (lebo nebolo nič ľahšie, ako otehotnieť), dnes sú mnohé zúfalé, že ju zasa dostali. Problémy s plodnosťou má čoraz viac ľudí a na pomoc prichádza umelé oplodnenie, výdobytok civilizácie, akési odškodnenie za neplodnosť spôsobenú tiež civilizačnými faktormi.
Niekedy je však žena plodná, a predsa s deťmi otáľa. Buď si nenašla toho správneho partnera, nemala podmienky na počatie dieťaťa, alebo sa venovala práci. Ale zrazu sa jej život zmenil, má muža, lásku a chýba už len potomok. A ochota organizmu počať. Obaja v páre však cítia silu, majú pekný byt a chcú odovzdať svoje gény. Prečo by nemali právo na to, čo iní dostali od života bez problémov. Len preto, že išli podľa prekonaného a zastaraného "fárplánu"?
Keďže už by nemala platiť veková diskriminácia, každý je slobodný a láske nerozkážeš, neraz sa stáva, že vo dvojici je muž od ženy mladší. V tomto prípade by vzťah mohol ohroziť fakt, že partnerka mu nemôže dať dieťa prirodzenou cestou. Prečo by nepomohla medicína, keď jeden z partnerov je navyše vo vekovej norme?
Všetci zaľúbenci túžia splodiť ideálne dieťa, ktoré by nieslo ďalej ich perfektné gény, ktoré by bolo kombináciou toho najlepšieho z neho aj z nej, dieťa, ktoré by zdedilo ich vlastnosti aj črty a znamenalo by novú krásnu ľudskú tvár. Vyzerá to sebecky, pyšne, ale ľudia takto vlastne snívajú o tom, ako by vylepšili svet, ako by k ľudstvu pridali úžasnú osobnosť, talent, génia, neopakovateľnú bytosť. Je to pekný sen. Nedá s nikomu zazlievať.
Materstvo je chytľavé
Ľudský vek sa predlžuje, všetko sa posúva a vďaka tomu sa mení harmonogram života, ten "fárplán". Už dojčatá sa vraj rodia vyspelejšie ako v minulosti, deti sú dospelejšie, zvládajú toho viac ako kedysi. Podstatne sa však mení obdobie mladosti - predlžuje sa a je výkonnejšie. Na prahu dospelosti sa dnes ľuďom otvára svet, ponúkajú sa im rôzne možnosti, dá sa cestovať, dá sa študovať, dá sa uplatniť v atraktívnych zamestnaniach, prípadne žiť nezáväzne a dobrodružne. Rodina, svadba, deti, to sú plány, ktoré sa odsúvajú až na neskoršie obdobie. Čas z mladosti neuberá ani povinná vojenská služba.
Ešte v polovici minulého storočia to bolo inak - sen o svadbe a peknej sektorovej domácnosti snívali mnohé mladé ženy. V páre sa ľahšie dalo dopracovať aj k trabantu, pôžičkám alebo družstevnému bytu. Tieto istoty sa páčili aj vojačikom v kasárňach, boli sentimentálni v cudzích krajoch, kde slúžili, a mnohí padli do manželského chomúta už na tamojších dedinských zábavách.
Materstvo a rodičovstvo bolo skrátka tradičným a dostupným ideálom, ktorý by sa možno dal nazvať - v politických súvislostiach - aj útekom do rodiny. A bolo to dosť chytľavé: keď v ročníku na vysokej škole otehotnela jedna, hneď sa o to pokúšali aj ďalšie - spolužiačkino bábätko bolo také rozkošné! Aj v obyčajných dupačkách a čipkovaných perinkách, ktoré sa dnes už nepoužívajú, ale boli to pekné lákadlá.
Po tejto stránke je materstvo chytľavé aj dnes. Reklamy šťastných rodiniek s rozkošnými detičkami robia svoje. Victoria Beckhamová už bude mať štvrté! Aké má krásne materské šaty! Ako dobre vyzerá! Aké zvláštne mená dáva... To všetko vzbudzuje chuť rodiť aj u starších žien.
Nepoškvrnené počatie
Žijeme dobu, v ktorej panuje kult malého dieťaťa, a tak sa niet čo čudovať, že tomuto trendu podľahnú aj staršie páry, prípadne jednotlivci, lebo k dieťaťu sa dá napokon dopracovať aj bez partnera, prípadne bez ženy.
Napríklad šesťdesiatštyriročný spevák Elton John má syna Zacharyhoso svojím manželom Davidom Furnishom, ktorý je o pätnásť rokov mladší. Vynosila im ho náhradná matka z Kalifornie. Podobných prípadov je viac - ľudia, ktorí vytvorili pár, chcú mať neraz za každú cenu dieťa, ktorému by odovzdali nielen svoje gény, majetok, ale aj skúsenosti a názory, v ktorom by sa premiesili ich osobnosti.
Konzervatívnci sa chytajú za hlavu, hromžia a varujú pred pomstou prírody. Na to je jediná odpoveď: veď príroda to umožňuje! Keby príroda nechcela, nerodili by sa takéto deti. A biblia? Nepoškvrnené počatie - nenaznačuje to niečo?
Život bez staroby
Speváčka Bára Basiková sa teší na prahu päťdesiatky zo svojho malého synčeka. Je plno anonymných šťastlivcov, ktorí sa v tichosti tešia z úspechu umelého oplodnenia. Napokon - aj predtým ženy rodili do staroby: Niektoré mali možno aj sedemnásť detí a rodenie im vyplnilo celý stredný vek - prirodzene počínali až do päťdesiatky a nad päťdesiatku. Príroda nedávala stop. A koľko chodí po svete ľudí, ktorých považovali za začiatok prechodu!
Je fakt, že novodobé postupy oplodňovania zbavujú maternicu tajomnosti, ale to sa deje so všetkým, s celým pozemským životom, s celým svetom. Čím viac toho človek dokáže, tým menej magického mu zostáva, vždy, keď niečo získa, niečo aj stratí. Už v dnešnej dobe chýbajú napríklad klasické staré matky, obetavé ženičky, ktoré dobre varili, štopkali, nosili celý deň šatku a nemali iné nároky, ako odovzdať svoju energiu a lásku najmladšej generácii. Robili svet útulnejším a bezpečnejším. Tieto ženy boli v spoločnosti nášho typu glorifikované, uctievané a milované. Babičky ešte aj dnes vystupujú v literárnych útvaroch, vo filmoch, v rozprávaniach ako dobré a múdre víly. Móda, kozmetika, celkový spôsob života ich však zo scény vytláčajú.
Namiesto klasických starých mám pribúdajú nestarnúce "mladice", ktoré namiesto vnúčat môžu kočíkovať vlastné deti. Keď ich ešte trocha pribudne, zmení sa celkový vzhľad sveta. Zmiznú šedivé vlasy, zmiznú vráskavé tváre. Môže to vyzerať dobre, optimisticky, ale zo života sa spolu s vonkajším vzhľadom vytratí celá jedna životná fáza - staroba. Fáza zrelosti, fáza vyhradená na meditáciu a sumarizovanie. Bude sa len žiť, nebude kedy rozmýšľať o živote.
Núka sa slogan: Z tenisových kurtov rovno do krematória! Prípadne Z pôrodnice do krematória. Veď aj matky, ktoré vzbudili v poslednom čase pozornosť tým, že porodili vo vysokom veku (nad šesťdesiat), onedlho zomreli - Indka Rajo Devi Lohanová, Španielka María del Carmen Bousady. Upozornili však na seba a ich deti budú celý život raritou. V dnešnom svete je aj to vklad.
Zákony sa však obyčajne nezaoberajú extrémami. Ani český zákon o predĺžení "veku plodnosti" nechce byť senzáciou, ale riešiť jav, ktorý priniesol život a ktorý si vyžadujú mimoriadnu citlivosť.
Text: Helena Dvořáková pre Magazín Pravdy
Foto: PROFIMEDIA