V lete vždy neplatí, kam nesmie slnko, chodí lekár
Známe príslovie o slnku neplatí v čase veľkých letných horúčav. Slnečné lúče sú skôr na oštaru, prehriaty organizmus môže spôsobiť veľké problémy.
V lete potrebujeme byt skôr tieniť a ochladzovať. Tento problém sa dá riešiť viacerými spôsobmi. Slnečné lúče môžeme mierne korigovať zatienením, a pokiaľ to nestačí, prichádza na rad klimatizácia.
Najjednoduchším a najrozšírenejším spôsobom regulácie slnečných lúčov sú záclony a závesy. Preč sú časy ťažkých tmavých závesov, ktoré jedným ťahom menili izbu na márnicu. Vystriedali ich ľahké materiály rôznych farieb a vzorov. "Čoraz obľúbenejšie sú zatemňovacie látky s potlačou a vtkávaným dekorom. Tieto materiály je možné prispôsobiť želaniu zákazníka, napríklad prekopírovaním vzoru z tapety do 3D obrazu," hovorí Peter Galan, riaditeľ predajne Nábytok Galan. Rovnako sa dá upraviť aj priehľadnosť látky.
Napriek tomu, že závesy pomáhajú vertikálne zatieňovať priestor, nedokážu úplne zabrániť intenzívnemu sálajúcemu teplu zvonka. Preto sa často kombinujú s roletami alebo žalúziami, ktoré vytvárajú lepšie podmienky na výrazné zníženie nakumulovaného tepla. "Ich kvalitu určuje miera priepustnosti slnečných lúčov, nočná zatemnenosť, antireflexná povrchová úprava, ktorá odráža slnečné žiarenie, a tiež antialergická ochrana," vysvetľuje P. Galan.
Kruh, polkruh, trojuholník, lichobežník, strecha - v súčasnosti neexistuje pre výrobcov tvar a miesto okna, na ktoré by nezhotovili presné zastieranie. "Na zatienenie strešných okien slúžia zatemňujúce rolety a žalúzie zo stálofarebného polyesteru s termoreflexnou vrstvou. Použité materiály výrazne regulujú teplotu v miestnosti nielen v lete, ale i v zime. Do strešných okien sa montujú špeciálne lišty, ktoré zabraňujú prepadnutiu rolety do priestoru," poznamenáva Galan. "Šikmé podkrovné okno alebo svetlík efektne ozdobia krátke závesy, ktoré sú v spodnej časti prichytené o stenu konzolami a šnúrkou."
Okrem jednoduchých rolovacích roliet a závesov sú in aj rímske rolety, ktoré tvarom pripomínajú harmoniku. Pod názvom plisé sa skrýva látkové skladané tienenie, ktoré však interiér skôr zdobí ako zatieňuje. Vyhľadávané sú aj samolepiace okenné dekorácie, ktorých primárnou úlohou je dekoratívnosť.
Obľúbenou novinkou na trhu sú japonské steny. Používajú sa najmä na predelenie a zatienenie okna alebo ľubovoľného priestoru v byte alebo dome, preto je ich využitie multifunkčné. Hodia sa do obývačky, kuchyne, kúpeľne i detskej izby. "Väčšinou sú japonské steny vyhotovené z roletoviny s antistatickou povrchovou úpravou. Ich výroba podlieha aj estetickým kritériám, čo mnohí zákazníci kladú na prvé miesto a japonské steny vnímajú ako náhradu za obraz alebo umelecký objekt," dodáva P. Galan.
Text: Jana Véghová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK