Deti od piatich rokov musia mať vlastný pas
Rodičia si môžu do svojho pasu dať zapísať len deti, ktoré majú menej ako päť rokov.
Staršie deti musia mať pri ceste do zahraničia svoj vlastný pas.
"Iba deti do piatich rokov môžu byť zapísané v cestovnom pase svojho rodiča. Cestovať do zahraničia môžu len s tým rodičom, v ktorého pase sú zapísané," vraví hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Zapísať dieťa do pasu si môžu obaja rodičia. Každý z nich tak môže s dieťaťom do cudziny cestovať samostatne. Postačí však, ak na políciu príde len jeden z rodičov a dá dieťa zapísať do obidvoch pasov.
Polícia zapíše dieťa do pasu na počkanie za poplatok tri eurá. Ak si dávajú dieťa zapísať obaja rodičia, poplatok musí zaplatiť každý z nich.
Napriek tomu, že deti do piatich rokov môžu byť zapísané v pase rodiča, môžu už dostať svoj vlastný pas. Jeho platnosť je dva roky. Poplatok za jeho vydanie pre deti do piatich rokov je osem eur. V prípade, že ho niekto potrebuje vydať súrne do dvoch pracovných dní, musí zaplatiť 32-eurový poplatok.
Všetky deti, ktoré majú viac ako päť rokov, môžu do zahraničia vycestovať len vtedy, ak majú vlastný pas. Jeho platnosť je päť rokov. Keď má dieťa 13 rokov, polícia mu vydá pas až s 10-ročnou platnosťou rovnako ako dospelým. Aj poplatok za jeho vydanie je rovnaký ako v prípade dospelých.
Stratu alebo krádež cestovného pasu je potrebné čo najskôr nahlásiť na polícii. "Ak občan neohlási bezodkladne stratu, odcudzenie, poškodenie alebo zneužitie cestovného pasu, dopustí sa priestupku, za ktorý je možné uložiť pokutu do výšky 331 eur," tvrdí hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Kto cestuje do zahraničia, mal by si skontrolovať platnosť svojho pasu. V prípade, že do konca platnosti zostáva menej ako pol roka, je potrebné vymeniť ho za nový. Môže sa totiž stať, že človeka, ktorému sa končí platnosť pasu, hraničná kontrola nevpustí do krajiny, do ktorej chce cestovať.
Vďaka členstvu v Európskej únii ho však nepotrebujeme pri cestovaní po krajinách únie. Aj v prípade, že cestujeme do krajiny, ktorá nie je v schengenskom priestore, postačí nám na vstup občiansky preukaz. Okrem krajín Európskej únie možno na občiansky preukaz cestovať aj do Chorvátska, na Island, do Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Macedónska a do Srbska. Ak sa však niekto vyberie na dovolenku do Turecka či Egypta, s občianskym preukazom nevystačí.
Text: -pe- pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK