Presunúť na hlavný obsah

Anketa: Ste za striedavú starostlivosť rodičov?

Rodinné vzťahy

Rozvodov u nás z roka na rok pribúda. Nech je dôvodom neriešiteľných manželských rozporov čokoľvek, v konečnom dôsledku si rozvod svojich rodičov odnesie najviac dieťa.

Od 1.7. 2010 platí § 24 odst. 2 v ktorom sa uvádza: "Ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude striedavá osobná starostlivosť v záujme dieťaťa."

Väčšina rozvedených oteckov jasala nad tým, že sa konečne niečo pohlo a oni môžu tiež vychovávať svoje ratolesti, ktoré doteraz videli iba každý druhý týždeň v mesiaci. I to len za predpokladu, že mamička je rozumná a nebráni deťom stretávať sa s otcom. Naopak, mamičky učiteľky a psychologičky zalomili rukami a okamžite sa vcítili do pocitov dieťaťa, ktoré odteraz nebude mať jeden domov a všetko bude mať dvojmo (dve školy, dve skupiny kamarátov, dve rozdielne výchovy atď.). V prvom rade si však treba uvedomiť, že striedavá starostlivosť oboch rodičov by mala byť v záujme dieťaťa a nemalo by sa argumentovať tým, že aj otecko má právo mať dieťa pri sebe, nech to stojí čokoľvek. V druhom rade, ak sa dvaja rozchádzajú, iba v málo prípadoch je tento proces pokojný, uvedomelý krok na ktorom sa obaja dohodli. Rozvod zvyčajne sprevádza napätie, hádky, osočovanie a boj o dieťa či majetok. A do tejto situácie by sa rodičia mali dohodnúť na striedavej starostlivosti? Nuž, úprimne povedané je to skôr sci- fi.

Čo vy na to?
Táňa Ivanová (34)
Myslím, že každý normálny otec (s výnimkou rôznych asociálov, gamblerov, alkoholikov a podobne) by mal mať pri súde rovnaké šance ako matka dieťaťa. Zverenie dieťaťa do výchovy by sa malo posudzovať individuálne, lebo matka nemusí byť zákonite najvhodnejšia na výchovu. Čo sa však týka striedavej starostlivosti, som jednoznačne proti. Ak by bol totiž vzťah medzi bývalými manželmi korektný, vedia sa dohodnúť i na tom, že otec sa bude stretávať s dieťaťom čo najčastejšie. V prípade, že si exmanželia nevedia prísť na meno, osočujú sa a nevedia spolu komunikovať, nepomôže ani striedavá starostlivosť o dieťa.

Eva Kukiová (29)
Nesúhlasím so striedavou výchovou. Dieťa by malo mať jeden stabilný domov a nie neustále "pendlovať" medzi rodičmi. Skúste sa zamyslieť nad tým, ako by ste sa cítili vy, keby ste si neustále museli zvykať na nové prostredie, posteľ, ľudí okolo seba. Veď aj my dospelí by sme ťažko znášali, každý druhý týždeň meniť svoje bydlisko. Každý z nás má totiž miesto, kde sa cíti dobre a spokojne. A hádam nikto nebude polemizovať s tým, že v prvých rokoch života je matka pre dieťa nenahraditeľná. Samozrejme, aj otec by mal byť súčasťou života dieťaťa, ale nie za cenu straty domova.

Saša Barkolová (32)
Som sa striedavú starostlivosť, ak je to v záujme dieťaťa, čiže dieťa samé ju chce. Nie len preto, že to tak chce jeden z rodičov. A potom to už je len na zdravom rozume rodičov, ako sa budú správať a či nebudú svojim konaním dieťaťu znepríjemňovať život. Striedavá výchova je samozrejme lepšia ako jednostranná (iba u matky či iba u otca). Predstavte si totiž, že chlapec je zverený do výhradnej starostlivosti matky. A čo "chlapské" ho vie matka naučiť? Presne tak to bolo, keď sa rozviedli moji rodičia a brat doteraz nevie pribiť ani klinec.

Text: -maj- pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK