Pomočuje sa vaše dieťa? S liečbou neotáľajte
Treťou najčastejšou príčinou stresu pre deti vo veku od osem do dvanásť rokov je po rozvode rodičov a vážnych sporoch v rodine nočné pomočovanie.
Nedávna štúdia v susednom Česku preukázala, že úspešná liečba nielenže odstráni "mokré príhody" a pocity menejcennosti týchto detí, ale zlepší tiež ich intelektuálny výkon. Uviedol to urológ Zdeněk Dítě. Nočné pomočovanie postihuje 15 až 20 percent päťročných, desať percent sedemročných a tri percentá dvanásťročných detí. Väčšina sa pomočuje preto, že kapacita ich močového mechúra nestačí na množstvo moču vytvorené počas spánku. V prípade, že má dieťa problémy s prebudením, signál plného močového mechúra ho nezobudí.
Urológ Dítě je zástancom neodkladnej liečby nočného pomočovania. Pomočovanie by sa podľa neho malo začať riešiť čo naskôr, už po piatom roku života, zložitejšie formy poruchy ešte skôr. Čím dlhšie totiž táto porucha trvá, tým hlbšie zasahuje do sebavedomia enuretika. "Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že rodičia malého enuretika to nemajú ľahké. Keby som sama nebola lekárka, hanbila by som sa o synovom probléme hovoriť. Enuretik potrebuje citlivý prístup, maximálne pochopenie a obrovskú trpezlivosť rodičov. To ale enurézu nevylieči, len zmierni neblahé psychické následky," priznala matka osemročného chlapca, ktorý sa vďaka liečbe pomočovania celkom zbavil.
Pokiaľ sa dieťa pomočuje len v spánku a nemá iné problémy, návšteva lekára je podľa lekárov nutná v piatich rokoch veku. Do tej doby je možné pomočovaniu predchádzať správnym režimom príjmu tekutín a močenia. Aby pomočovanie počas spánku bolo považované za lekársku diagnózu, musí sa týkať dieťaťa staršiejo ako päť rokov s mokrou nocou minimálne raz mesačne. Väčšinou, v 75 percentách prípadov, ide o vývojovo podmienenú poruchu, ktorá vznikla pomalším dozrievaním mechanizmov regulujúcich tvorbu a vylučovanie moču.
Prvým krokom v liečbe je úprava príjmu tekutín a močenie spolu s podávaním liekov znižujúcich nočnú tvorbu moču. Dôležité je vyviesť pacienta zo sociálnej izolácie, zvýšenie sebaúcty a pozitívna motivácia. Lieky s takmer okamžitým účinkom sú úspešne používané v liečbe enurézy už takmer dvadsať rokov. Podávajú sa tesne pred spaním vo forme zabliet rozpustných pod jazykom. Účinný a bezpečný liek na nočné pomočovanie môže predpísať detský lekár, detský nefrológ alebo urológ.
Text: ČTK
Foto: SHUTTERSTOCK