Alergici, bahniatka si do vázy nedávajte
To, že alergikov ustavične pribúda, nie je nič nové pod slnkom.
Za posledných 30 rokov sa navyše peľová sezóna predĺžila o 10 - 11 dní, stúpa počet pacientov, ktorých ochorenie spôsobuje nie jeden, ale viacero alergénov a zvýšená miera znečistenia ovzdušia spôsobuje väčšiu agresivitu peľu. Svetová zdravotnícka organizácia deklarovala zmiernenie alergických ochorení ako celosvetovú prioritu.
V našich podmienkach rozlišujeme v rámci peľovej sezóny tri hlavné obdobia. Pre prvé obdobie, jarné, ktoré je momentálne aktuálne, je vo vzduchu typický výskyt peľu drevín. Nasleduje peľ tráv v letnom a peľ bylinných burín v jesennom období.
Jedným z najagresívnejších alergénov je peľ brezy. Podľa aktuálneho peľového spravodajstva práve intenzívne kvitnú brezovité prakticky na celom Slovensku okrem jeho východnej časti. Breza sa radí medzi dreviny s najväčšou produkciou peľových alergénov. Na severe Talianska sa stala hitom posledných rokov výsadba brezových alejí a vďaka skorému nástupu jari v Taliansku a vplyvom počasia sa tento peľ veľmi rýchlo roznesie aj do okolitých krajín. Pri južnom prúdení vzduchu majú pacienti citliví na peľ brezy ťažkosti už dva týždne pred zakvitnutím stromov v danej oblasti. Medzi jarných alergikov patrí približne 25 % pacientov so sennou nádchou.
Maximálne množstvo peľu drevín sa vyskytuje v apríli. Napríklad často obviňovaný topoľ je v druhej polovici jari podľa imunoalergologičky MUDr. Táne Novákovej príčinou alergie len u 5 % pacientov, v čase poletovania ,,vaty" z topoľa už súčasne kvitnú trávy (trávových alergikov je u nás najviac - 50 %). Cenné informácie o aktuálnom stave peľu v ovzduší poskytuje peľové spravodajstvo, možno ho nájsť na www.alergia.sk. V každom prípade sa v tomto období vyvarujte dekorovania bytu kvitnúcimi halúzkami bahniatok a iných jarných stromov.
Tradičné druhy alergií sa menia
Poznáme viacero druhov alergií, a to na dreviny, trávy, byliny, roztoče, plesne, potraviny či zvieratá. Postupne dochádza k nárastu pacientov, u ktorých alergiu spúšťa viac ako jeden alergén. V poslednej štúdii vypracovanej spoločnosťou Valovita iba 21 % pacientov uvádza, že ich ochorenie spôsobuje len jeden alergén. Až 39 % pacientov je citlivých na päť a viac alergénov. Okrem toho sa čoraz viac ľudí sťažuje na prejavy alergie pri styku s netradičnými alergénmi - na chlad, spermie, latex, kovy, konzervačné látky a podobne.
Alergická nádcha je úzko prepojená s astmou. Až 80 % astmatikov trpí zároveň alergickou nádchou. Platí to aj naopak, astma sa vyvinie až u tretiny alergikov. Vtedy je podstatou astmy alergia. Astma totiž nemusí byť len alergická, jestvujú aj jej nealergické formy. Astma na podklade alergie, predovšetkým peľová astma, je však najčastejšia. Jej príznaky sa zvýrazňujú počas peľovej sezóny. Úzke prepojenie obidvoch ochorení zdôrazňuje aj doc. MUDr. Martin Brezina, Csc., z Pneumo-Alergo Centra v Bratislave: ,,Dýchacie cesty sú jednotný systém. Ich vzájomné ovplyvňovanie je podstatné pre astmatikov i alergikov. Ak napríklad dominujú v prípade konkrétneho pacienta príznaky astmy, lekár sa často sústredí len na jej liečbu a nos alergika zostane neliečený."
Alergik s astmou, astmatik s alergiou
Neliečená alergická nádcha môže podľa docenta Brezinu zhoršovať kvalitu života a sťažovať aj liečbu astmy. Nos totiž okrem dýchania zabezpečuje aj filtráciu vdychovaného vzduchu (očistenie od prachových častíc, peľov, baktérií, vírusov), ohrievanie vdychovaného vzduchu a jeho zvlhčovanie. Ak človek pre alergickú nádchu či z iných chorobných dôvodov dýcha ústami, priamo do priedušiek sa mu dostáva vzduch s vysokým obsahom dráždivých častíc. Vdychovaný vzduch môže byť navyše príliš suchý, v chladnejšom období dokonca studený, čo môže poškodzovať dolné dýchacie cesty a zhoršovať astmatické príznaky. Pri zápale sliznice nosa dochádza k jej opuchu a k zvýšeniu tvorby sekrétu, prejavuje sa to najmä vodnatou nádchou, sťaženým dýchaním, kýchaním a svrbením slizníc. Priedušková astma sa zas môže prejaviť ako náhle vzniknutá dýchavica spojená s pocitom tlaku na hrudníku, skráteného dychu či piskotmi.
Dôležité poznatky o prepojení astmy a alergie možno čerpať z webstránky www.astmaaalergia.sk, ktorá bola spustená pri príležitosti Slovenského dňa astmy a alergickej nádchy. Súčasťou stránky je aj denník príznakov na stiahnutie, do ktorého si pacienti môžu zaznamenávať svoje priebežné ťažkosti. Niektoré moderné lieky sú účinné proti prejavom astmy aj alergickej nádchy, preto je dôležité upozorniť lekára, ak pacient trpí príznakmi oboch ochorení – uľahčí mu tým výber najvhodnejšej liečby. Len alergik a astmatik bez príznakov je dobre liečený pacient.
Príznaky alergickej nádchy a astmy
Alergická nádcha: záchvaty kýchania, vodnatý výtok z nosa, upchatý nos, svrbenie, sčervenanie a slzenie očí, svrbenie v ústach, hrdle, ušiach, dočasná strata chuti, čuchu, môžu sa vyskytnúť príznaky astmy
Astma: kašeľ (najmä suchý v noci a nadránom), sípavé a piskľavé dýchanie, pocit prekážky pri dýchaní, pocit krátkeho dychu, problém vydýchnuť nahromadený vzduch, tlak a napätie v hrudi, problémy s dýchaním alebo kašeľ po fyzickej námahe, nepokoj, nespavosť
Text: Bianka Stuppacherová pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK