Presunúť na hlavný obsah

Chlór – príčina vzniku astmy i rakoviny?

Bývanie

Pozor na koncentrované čistiace prostriedky s obsahom tohto najznámejšieho dezinfekčného prostriedku v domácnostiach s deťmi a zvieratami.

"Spomínam si, ako na oddelení šestonedelia každé ráno prišla do našej izby upratovačka a poumývala podlahu a časti stien páchnucim chlórovým prípravkom," hovorí čerstvá matka Alena Vaňová z Bratislavy. "V izbe pritom ležali dvoj-, trojdňové novorodeniatka. Viem, že v nemocnici a najmä na takomto oddelení, musia prísne dbať na hygienu, veď mnohé nemocničné baktérie sú rezistentné na antibiotiká. Cítiac ten dráždivý zápach som si však vždy pomyslela, či azda nejestvuje prípravok ničiaci baktérie, vírusy i plesne ktorý by zároveň neuvoľňoval chlór."

Chlór ľudia poznajú od roku 1774, ale súčasné pomenovanie dostal až začiatkom 19. storočia. Voľný chlór je prudký jed. V prvej svetovej vojne použili Nemci chlór a jeho ďalšie zlúčeniny (napr. fosgén či yperit) ako zbraň hromadného ničenia. Chlórové vápno je bieliaci a dezinfekčný prostriedok, chloristany sa používajú do pyrotechnických zmesí, chlorečnan sodný je jedovatý pre rastliny atď.

"Chlór má silné dráždivé účinky, ohrozuje najmä oči, pokožku a dýchacie cesty. Výsledkom sú bolesti hlavy, nepríjemné podráždenia kože či dokonca alergie," upozorňuje praktická lekárka pre dospelých MUDr. Alena Horsáková. Jedným dychom však dodáva: "Samozrejme, všetky čistiace prostriedky vrátane tých s obsahom chlóru, musia spĺňať európske normy."

Účinnú látku obsahujú aj lieky
Známe chlórové čistiace prostriedky, ktoré sa používajú v domácnosti, obsahujú obyčajne tzv. chlórnan sodný a na etikete upozorňujú, že sa pri ich používaní môžu uvoľňovať nebezpečné plyny (chlór) a mali by sa používať len v dobre vetraných priestoroch.
Aj čistiace prostriedky bez obsahu chlóru sa však považujú za dráždivé, pri umývaní sa odporúča mať rukavice a nevdychovať aerosól. V súčasnosti sa totiž mnohé čistiace prostriedky vyrábajú s rozprašovačom, čo je síce pohodlné, avšak rizikové napríklad pre astmatikov. Oblak z drobných kvapôčok je o to jednoduchšie vdýchnuť a môže to byť dokonca spúšťačom astmatického záchvatu. Bezpečnejšie je naniesť prípravok priamo na handričku, alebo si namiesto spreja pootočením uzáveru nastaviť vytváranie peny (v angličtine foam). Umožňujú to napríklad bezchlórové čistiace prípravky na báze benzalkónium chloridu (neuvoľňuje chlór). Táto látka má antiseptické účinky a obsahujú ju napríklad aj lieky, hoci pastilky proti bolesti v hrdle, očné kvapky či vaginálne kapsuly. Samozrejme, v trochu inej koncentrácii v porovnaní s čistiacim prostriedkom.

Príčina vzniku astmy
Vráťme sa však k problematike chlóru. Svoje o ňom vie aj imunoalergologička MUDr. Klára Kossárová. "Prvé skúsenosti som mala s aktívnymi plavcami, vodnými pólistami či akvabelami, ktorí trpeli chronickými nádchami," hovorí. "Naše bazény sú totiž čistené chlórom, ten sa dostáva na povrch vody a pri hladine vody môže mať  niekoľkonásobne vyššiu koncentráciu, ako je priemyselná norma v ovzduší. Vieme navyše, že plavárne nie sú dobre vetrané. Plavec, akvabela či pólista sa vynoria z vody a tesne nad hladinou sa zhlboka nadýchnu. Následkom zvýšenej koncentrácie chlóru ovzduší môže dôjsť ku stiahnutiu bronchiálneho svalstva, astmatickým ťažkostiam, ale aj prejavom nádchy ako opuch nosa, výtok, svrbenie a podobne. Ušetrení týchto zdravotných problémov nie sú ani tréneri či plavčíci, ktorí strávia denne osem hodín v prostredí bazénov. Preto je potrebné lepšie vetrať plavárne a častejšie merať koncentráciu chlóru v bazéne. So špeciálnym zreteľom na detské bazény, veď plávanie dojčiat je dnes také populárne."

Výskumníci z katolíckej univerzity v Bruseli napríklad publikovali štúdiu, podľa ktorej chlór môže reagovať s potom a močom a vzniknú tak škodlivé výpary, ktoré poškodzujú pľúca. Deti sa podľa belgických vedcov stávajú po inhalácii týchto výparov citlivejšie na alergény, ktoré sú zas príčinou vzniku astmy. Belgickí výskumníci sledovali u malých plavcov hladinu proteínov, ktoré poškodzujú bunky pľúc a zistili, že sa u nich vyskytujú vo veľkom množstve. Navyše u detí, ktoré pravidelne navštevujú krytú plaváreň, sa tieto proteíny v tele hromadia, čím sa u nich zvyšuje riziko ochorenia na astmu.

Upratovanie bez chlóru
Zdravotnými problémami, ktoré spúšťa chlór, však trpia aj upratovačky. Preto aj mnohé upratovacie firmy čoraz častejšie uprednostňujú používanie bezchlórových prípravkov. "Silne koncentrované čistiace prostriedky s obsahom chlóru môžu zanechať biele škvrny na nábytku, dokonca aj farebná sanita môže po čistení chlórom zostať fľakatá," hovorí Jana Šindelárová z upratovacej spoločnosti Domestica. A Eva Mrázová z portálu domelia.sk zameraného okrem iného aj na ponuku a vyhľadávanie upratovacích služieb, dodáva: "Najmä v domácnostiach s malými deťmi a zvieratami rozhodne odporúčam používať bezchlórové prípravky. Sama si spomínam, ako to smrdelo v sprchách, kam som chodila na kurz plávania s deťmi, kde chlórom dezinfikovali aj hračky do vody. Dnes nás už neprekvapuje, ak do inzercie viacerí naši zákazníci zadajú požiadavku, aby upratovačka nepoužívala prípravky s chlórom."

"Chlór je asi najznámejší chemický prvok, s ktorým sa stretávame denne. Tečie nám totiž priamo z vodovodných kohútikov," píše Lucia Tomišová, riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, na svojom blogu. "Je to všeobecne uznávaný a prakticky celosvetovo používaný prostriedok, ktorým vodárenské spoločnosti čistia a dezinfikujú vodu skôr, ako sa dostane do našich vodovodných potrubí. Existujú však aj veľmi zaujímavé a odborne podložené štúdie, ktoré takéto štedré a časté používanie chlóru už dávno kritizujú a upozorňujú na riziká, ktoré sú s tým spojené."

Chlór. Na jednej strane nepostrádateľný, na druhej vzbudzujúci čoraz väčšie podozrenie zo vzniku rôznych zdravotných problémov, najnovšie dokonca rakoviny. Ak sa môžeme kontaktu s ním vyhnúť, urobme tak. Napríklad počas veľkonočného upratovania.

Text: Bianka Stuppacherová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK