Presunúť na hlavný obsah

Aká má byť podlaha v kuchyni, v obývačke či spálni?

Bývanie

Požiadavky na podlahovú krytinu v rôznych miestnostiach v byte či v dome by mali zohľadňovať nielen cenu, ale aj štýl interiéru.

Podlaha v kuchyni musí byť odolná najmä proti vode a poškodeniu, v obývačke by mala byť príjemná pre pocit komfortu, v spálňach rodičov a detí zasa teplá. Netreba zabúdať, že podlaha v detskej izbe by mala byť farebne a dizajnovo živá. Výnimkou v slovenských interiéroch však nie je ani dlažba alebo kameň v obývačke, či kúpeľňa obložená drevom. Výber podlahovej krytiny treba zvážiť aj vzhľadom na podlahové vykurovanie v miestnosti.

Najpredávanejšími podlahovými krytinami u nás sú podľa plávajúce podlahy. Vyznačujú sa jednoduchou inštaláciou a v prípade realizácie podlahy so systémom spájania bez lepidla (tzv. click) ich možno okamžite úplne zaťažiť. Vďaka nižšej cene vyhrávajú v slovenských domácnostiach najmä laminátové plávajúce podlahy. "Ľudia, žiaľ, často iné materiály ako laminát a keramickú dlažbu ani nepoznajú. Zákazníkov sa vždy snažíme informovať, že existujú aj iné alternatívy, ktoré sú často vhodnejšie z hľadiska estetiky, údržby či komfortu. Odporúčame rozlišovať podlahové krytiny v jednotlivých miestnostiach podľa odlišných nárokov na podlahu," poznamenal realizátor podláh Tibor Pásztor zo spoločnosti PriMAT.

"Plávajúcu podlahu, či už drevenú alebo laminátovú, si zručnejší človek dokáže inštalovať sám. Základom je vyhovujúci podklad vo všetkých ukazovateľoch, dobrý návod na montáž a vhodné pomôcky," hovorí Jaroslav Lalák, realizátor podláh zo spoločnosti Bozin.

Je to veľmi dôležitá pripomienka, pretože výrobcovia materiálov pre realizáciu podláh poskytujú záruku na svoje výrobky iba v prípade, že podklad svojou rovinnosťou, pevnosťou, celistvosťou a vlhkosťou zodpovedá nimi stanoveným požiadavkám. V prípade, že technické podmienky nie sú splnené, reklamáciu vám neuznajú.

"Profesionálny realizátor podláh má výhodu v bohatých skúsenostiach i vo všeobecnom prehľade o trhu s materiálmi. V konečnom dôsledku poskytuje na kvalitu svojej práce garanciu, a tak je možnosť na neho sa obrátiť aj v budúcnosti," dodáva Tibor Pásztor.

Podlahovú krytinu treba vyberať v dostatočnom časovom predstihu, aby bol priestor na oboznámenie sa s nárokmi rôznych druhov podláh na podklady. "Je veľkou chybou, keď si klient vyberá parkety, až keď sú podklady pod ne hotové. Môže sa mu stať, že na dodatočnú úpravu podkladov vynaloží finančné prostriedky, ktoré by mohol investovať do efektu a kvality samotnej podlahovej krytiny," konštatuje Ján Urban.

O kvalite podlahárskej práce rozhoduje najmä úroveň vedomostí o technických požiadavkách na podklad (rovinnosť, vlhkosť a pevnosť podkladu, znečistenie povrchu podkladu napr. olejom, voskom, zvyškami farieb, teplota podkladu a interiéru atď.). Montáži parkiet musí predchádzať niekoľko konkrétnych meraní, ktoré vyhodnotia vlastnosti podkladu. Potom sa určuje ďalší technologický postup.

"V prípade, že sa príprava podkladu zanedbá, môže to mať nepriaznivý vplyv na užívanie podlahy. V niektorých prípadoch sa môže zdeformovať a úplne znehodnotiť," vysvetľuje realizátor podláh Jozef Mokrý zo spoločnosti K & M hygienacentrum.

Nástrahám však musia čeliť aj profesionáli. Najmä pri novostavbách vzniká problém so sklzom stavebných prác. "Stavebník od podlahára často vyžaduje realizáciu podláh aj v prípade, keď podklady nie sú pripravené na kladenie – podklad nie je dostatočne suchý. Takýto prístup môže priniesť len problémy," upozorňuje Ján Urban zo spoločnosti Urban Art Intars Parkett.

Text: Jana Véghová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK