Presunúť na hlavný obsah

Matky budú mať po návrate do práce vyššiu mzdu

Kariéra

Na zvýšenú ochranu majú aj naďalej nárok ženy a muži, ktorí vychovávajú deti.

Podľa novely Zákonníka práce budú mať od apríla nárok "na pracovné podmienky, ktoré im umožňujú vykonávať spoločenskú funkciu pri výchove detí a pri starostlivosti o ne“. Prikazuje to nielen smernica Európskej únie, ale aj Zákonník práce v malej novele, ktorú nedávno schválil parlament a ktorá od apríla nadobudne účinnosť.

"Prijatá bola po tom, čo nám Európska komisia vyčítala, že naša úprava zásady rovnakého zaobchádzania nie je dostatočná. Doplnili sa tak do nej aj ďalšie ustanovenia," vraví Slavomíra Sélešová, hovorkyňa ministerstva práce. "Tehotným ženám, ale aj matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode aj dojčiacim ženám musia zamestnávatelia vytvoriť také podmienky, aby sa nenarušil ich osobitný vzťah s dieťaťom po jeho narodení. Na vhodné pracovné podmienky majú nárok ženy, ale aj muži, ktorí sa starajú o deti, a to bez ohľadu na vek týchto detí."

Rovnaké pracovné podmienky
Matky po čerpaní materskej alebo rodičovskej dovolenky boli zákonníkom chránené aj doteraz. Od apríla však budú mať po novom podľa právničky Inšpektorátu práce Danice Bedlovičovej právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by na materskú dovolenku nenastúpili.

Pre zamestnávateľov to znamená aj to, že ak sa matka po materskej alebo rodičovskej dovolenke vráti na svoje pôvodné miesto, budú jej musieť zmenou pracovnej zmluvy upraviť plat, ak za tú istú prácu dostávala plat vyšší zamestnankyňa, ktorá ju počas materskej zastupovala. Rovnako aj ak sa vrátia do pôvodnej práce a medzitým sa v zamestnaní platy zvýšili. "Aj v takom prípade budú mať aj ony nárok na zvýšenie platu alebo mzdy," upozorňuje Bedlovičová.

Rovnosť v odmeňovaní
Zákonník práce zaručuje aj rovnosť v odmeňovaní mužov a žien za tú istú prácu. "Nemôžu byť u toho istého zamestnávateľa rozdiely v odmeňovaní muža a ženy na tom istom pracovnom mieste," vraví Bedlovičová. Aj to by sa podľa nej mohlo už posudzovať ako diskriminácia. Napriek tomu, že sa zamestnanci v zmluvách zaviazali, že sa nebudú vzájomne informovať o svojich platových pomeroch, majú právo na informáciu o tom, aké zamestnávateľ platí mzdy za rovnakú prácu, teda za prácu na tom istom pracovnom poste.

"Neplatí to len v našich podnikoch, ale aj v nadnárodných spoločnostiach, ak u nás a inde v únii alebo v Európskom hospodárskom priestore majú viac ako 150 ľudí v každom z najmenej dvoch členských štátov. Ich zamestnanci majú nárok na nadnárodné informácie. Nemôžu byť diskriminovaní ani v odmeňovaní,“ tvrdí Bedlovičová. Majú právo napríklad vedieť, či sú v iných štátoch zamestnanci spoločnosti odmeňovaní na tom istom poste lepšie. Informácie sa prerokujú v európskej zamestnaneckej rade alebo sa inak dostanú k zamestnancom spoločnosti. Zástupca zamestnancov má byť ustanovený za každý štát, kde má spoločnosť najmenej 150 zamestnancov.

Rozdiely v platoch sú niekoľkonásobné
Muži zarábajú na rovnakej pracovnej pozícii o jedenásť percent viac ako ženy, na niektorých pozíciách až o tretinu menej. Vyplýva to z platového prieskumu Platy.sk, podľa ktorého platy na rovnakých pozíciách sa líšia aj o desiatky eur. Zo sledovaných kritérií má najväčší vplyv vek zamestnancov, ale platové rozdiely ovplyvňuje aj vzdelanie mužov a žien. U začiatočníkov, keď muži a ženy nastupujú na pracovný trh, teda u 17- až 24-ročných je priemerný rozdiel medzi platmi 8 percent v prospech mužov. Rozdiely sa zväčšujú so stúpajúcim vekom až do 44 rokov. Najväčší je vo vekovej kategórii od 35 do 44 rokov, keď muži zarobia na rovnakej pozícii ako ženy až o 17 percent viac. "Jedným z vysvetlení môže byť skutočnosť, že v tomto veku sa do pracovného procesu vracajú často ženy po materskej alebo rodičovskej dovolenke, počas ktorej ich plat stagnoval," povedal projektový manažér prieskumu Platy.sk Miroslav Dravecký.

Text: Helena Kokolová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK