Prvý dojem je dôležitý, urobí to za vás životopis
Predstavte si sami seba v úlohe zamestnávateľa a zamyslite sa nad tým, na čo zamestnávateľ pri čítaní vášho životopisu upriami svoju pozornosť.
Prečítajte si pozorne niekoľkokrát požiadavky na nového zamestnanca uverejnené v pracovnej ponuke a majte ich na pamäti pri písaní životopisu. Zapamätajte si, že stručná a výstižná formulácia viet robí životopis príťažlivým. Vo väčšine prípadov práve životopisy do dvoch strán majú väčšie percento úspešnosti ako životopisy na tri a viac strán. Hovoria o vás, ako dokážete šetriť nielen svoj pracovný čas, ale aj čas vašich budúcich spolupracovníkov. Nesnažte sa vyjadrovať príliš zložito, ale najmä zrozumiteľne.
1. Kontaktné údaje
- Meno a priezvisko, titul – nepoužívajte žiadne iniciály a taktiež oslovenia ako pán, pani, slečna.
- Adresa – dôležité je uviesť adresu trvalého, ale aj prechodného bydliska. Podstatné je, aby vaša adresa bola napísaná správne.
- Telefón – uveďte aspoň jedno telefónne číslo (dnes je vhodnejšie uviesť mobilné telefónne číslo, prípadne pevnú linku), na ktorom bude možné sa s vami ihneď skontaktovať.
- E-mailová adresa – dôležitý údaj, ktorý veľa prezradí o vašich základných počítačových a internetových znalostiach. Ak ju ešte nemáte, odporúčame si ju založiť čo najskôr. V žiadnom prípade neuvádzajte pracovný e-mail, napríklad novak@názovfirmy.sk, alebo nevhodné názvy e-mailov, ktoré sú vhodné výlučne pre priateľov, napríklad zajacik@gmail.com. Môžete uviesť dátum a miesto narodenia, štátnu príslušnosť či stav – nie je to však povinné.
2. Vzdelanie
- Pri uvádzaní vzdelania, ako aj pracovnej kariéry začnite od konca (doktorandské štúdium, vysoká škola, stredná škola).
- Uvádzajte časové údaje, odkedy a dokedy ste študovali, názov a sídlo školy, kde ste študovali, odbor, spôsob ukončenia školy (štátna skúška, maturitná skúška). Ak ste len začali študovať, napríklad na VŠ, túto skutočnosť môžete uviesť v životopise. Základnú školu neuvádzame, lebo jej absolvovanie sa považuje za samozrejmosť.
3. Ďalšie vzdelávanie
- Uchádzači o zamestnanie na údaje o ďalšom vzdelávaní často zabúdajú. Sú však dôkazom ich záujmu o zvyšovanie a prehlbovanie ďalších dôležitých poznatkov. Ide o všetky rekvalifikácie, absolvované kurzy, tréningy a podobne, z ktorých máte doklad o absolvovaní: certifikát či osvedčenie. Opäť uvádzate časové údaje, presný názov kurzu či rekvalifikácie, názov vzdelávacej ustanovizne, miesto, kde sa vzdelávanie organizovalo.
4. Pracovné skúsenosti
- Opäť začnite od konca. Zamestnávateľa totiž obyčajne zaujíma stav v súčasnosti až po niekoľko rokov späť. Treba uviesť, odkedy a dokedy trvalo zamestnanie, názov zamestnávateľa, miesto, názov pozície. Väčšinou je názov pozície dosť všeobecný (napríklad asistentka, referent) a zamestnávateľ nemusí presne odhadnúť, čím všetkým ste prešli. Preto uveďte i stručnú náplň práce – okruh pracovných úloh, kompetencie, aké najdôležitejšie projekty ste riadili.
- Ak ste v jednej firme pracovali na viacerých pracovných pozíciách, uveďte najskôr firmu a pod ňu pracovné pozície v chronologickom poradí – od poslednej pozície po prvú. V tejto časti sa uvádza i materská dovolenka, respektíve evidencia v úrade práce.
- Ak vás v úrade práce evidovali kratšie ako pol roka, tento fakt nemusíte uvádzať. Pol roka medzi jednotlivými zamestnaniami zanikne. Ak ste boli evidovaní dlhšie, už sa uviesť musí – v opačnom prípade by v životopise vzniklo "biele miesto", chýbala by postupnosť rokov.
5. Jazykové znalosti
- V súčasnosti takmer každý zamestnávateľ vyžaduje ovládanie cudzieho jazyka. Dôležité je uviesť, aký jazyk ovládate a na akej úrovni. Je vhodné, ak uvediete stupeň znalosti daného jazyka: napríklad pasívne, základná znalosť, slovom a písmom, aktívna komunikácia, odborná terminológia, na prekladateľskej úrovni, materinský jazyk a pod. Ide o to, aby to odzrkadľovalo skutočnú úroveň znalosti daného jazyka, a najmä, aby ste nezavádzali zamestnávateľa tým, že daný jazyk ovládate aktívne.
- Ak bude mať zamestnávateľ záujem vás otestovať priamo na pohovore, vy nebudete schopní zo seba vydať ani jednu vetu, budete sa vyhovárať, že ste dlho nehovorili v danom jazyku. Takto si môžete byť istí, že si vás zamestnávateľ určite nevyberie, lebo vás bude pokladať za človeka, ktorý klame a zavádza.
6. Osobitné schopnosti
- V tejto sekcii sa uvádzajú údaje, ktoré sa týkajú týchto oblastí: vodičský preukaz – skupina, počítačové znalosti – uveďte všetky počítačové programy, ktoré ovládate, s príslušnou úrovňou (základná znalosť, používateľská úroveň, pokročilá, administrátorská úroveň). Nemusíte sa cítiť ako expert, pamätajte si však, že sa nájde ešte veľa ľudí, ktorí nevedia ani základy práce s počítačom. Nedávajte šancu zamestnávateľovi myslieť si to isté o vás. Prípadne uveďte znalosť strojopisu, pri niektorých pozíciách sa to môže veľmi hodiť, ekonomické znalosti – ak ovládate účtovníctvo, personalistiku, znalosť zákonov či vedenie pokladnice, uveďte to v tejto časti.
7. Záujmy
- Túto sekciu nie je nevyhnutné zahŕňať do životopisu, vaše záujmy hovoria veľa o vašej osobnosti. O tom, či ste skôr introvert (uprednostňujete individuálne športy) alebo extrovert (skupinové športy), ako prežívate voľný čas, o zameraní mimo profesionálneho života atď. V tejto časti môžete uviesť dobrovoľnícke aktivity, členstvo v kluboch, združeniach, asociáciách, záujmových organizáciách, profesijných organizáciách a podobne.
8. Referencie
- Je užitočné, ak môžete uviesť kontakt na osoby, ktoré o vás môžu podať referencie. Niektorí zamestnávatelia to doslova vyžadujú. Ak môžete vyplniť túto rubriku – je to bod pre vás.
9. Meno, miesto, dátum a podpis
- Dátum životopisu by mal byť vždy aktuálny. Podpisom vyhlasujete pravdivosť údajov, podpísať sa však môžete pri pohovore. Dnes už je takmer samozrejmosťou, že zasielate životopis elektronicky. V prípade, že posielate životopis v elektronickej forme, ak máte tú možnosť, podpíšte si ho elektronickým podpisom. Ak ho však posielate poštou, životopis by mal byť podpísaný rukou.
Text: Jana Véghová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK