Presunúť na hlavný obsah

Ako netrpieť po silvestrovskej oslave

Zdravie a relax

Silvestrovský žúr vie dať celkom zabrať. Najmä ak v ruke striedate jeden pohárik alkoholu za druhým. Ako teda predchádzať následkom?

Myslite dopredu

Na následky silvestrovských osláv je najlepšie myslieť už dopredu a žalúdok, aj celé telo na zvýšenú záťaž dobre pripraviť. Pred večerným žúrom sa nebojte zjesť mastnejšie jedlo, ktoré má dlhší čas trávenia - spomalíte tak vstrebávanie vypitého alkoholu. Pred dlhým večerom je tiež vhodné sa dostatočne vyspať, aby telo bolo oddýchnuté.

Nezabudnite svoj organizmus zásobiť vitamínom C, tekutinami a hlavne sa držte osvedčenej zásady – piť s mierou a nemiešať rôzne druhy alkoholu. Biely alkohol ako vodka či gin sa odbúrajú rýchlejšie a žalúdok podráždia menej ako tmavý alkohol. Prichystajte si aj pohár vody, prípadne pohár mlieka, ktorý vypijete pred spaním – ráno si za túto prezieravosť budete gratulovať!
 
Jedzte
Ak ste to vo víre zábavy s pitím predsa len prehnali, doprajte si na druhý deň predovšetkým pokoj. Aj keď sa pri pohľade na jedlo bude váš podráždený žalúdok pravdepodobne skrúcať nevôľou, musíte doplniť stratené látky, ktorých úroveň v organizme počas konzumácie alkoholu prudko poklesne – predovšetkým cukry, minerály a vitamíny. Odporúča sa preto hroznový cukor, ovocie a med, teda zdroje vitamínov a prírodnej fruktózy, ktorá pomáha odbúrať alkohol. Čistý polievkový vývar dodá dôležité minerálne látky a soli, okorenené vajíčko natvrdo zasa bielkoviny. Slabosť a roztrasenosť v žalúdku pomôže zmierniť hoci aj kúsok tmavého pečiva. 

Pite
Príčinou celkového žalostného stavu vášho tela a pocitov nevoľnosti po prebdenej noci je dehydratácia organizmu spôsobená väčším množstvom alkoholu. Najdôležitejšie je preto postupne dopĺňať tekutiny, a to najlepšie vo forme minerálnych vôd s obsahom soli a minerálov (hlavne sodík, vápnik, magnézium). Ak je to možné, siahnite radšej po nesýtených, pretože bublinky zbytočne dráždia žalúdok. Vhodné sú aj 100%-né džúsy a bylinkové čaje z mäty, medovky alebo rumančeka, ktoré majú na žalúdok zároveň upokojujúci účinok. Vyvarujte sa kávy a čierneho čaju, ktoré organizmus naopak odvodňujú a mohli by stav ešte zhoršiť. 

Pomoc z lekárne
Liekom proti bolesti sa vyhnite, pretože sa nesmú kombinovať s alkoholom, ktorý vám po prehýrenej noci ešte isto koluje v žilách. V krajnom prípade - pokiaľ vás pocity podráždeného žalúdka privádzajú do presvedčenia, že už udrela vaša posledná hodina - siahnite po osvedčenej ružovej tabletke. Moderná medicína ponúka aj rôzne "vyprošťováky", ktoré v žalúdku znovu nastolia stratenú rovnováhu. Nečakajte však zázraky, ani okamžité uvoľnenie. Ak sa chcete na nohy postaviť čo najrýchlejšie, radšej doplňte stratené látky, napríklad aj vo forme šumivých multivitamínov.

O zázračných vlastnostiach aloe vera sa už popísalo veľa. Vedeli ste však, že šťava z tejto kráľovskej rastliny má blahodarné účinky na podporu trávenia a je dokonca účinným prostriedkom v boji proti následkom konzumácie alkoholu? Tajomstvom aloe je jeho číra gélovitá dužina,  ktorá je bohatou zmesou vitamínov, minerálov, enzýmov, aminokyselín, cukrov a ďalších až okolo 300 rôznych látok. Koncentrovaná šťava z dužiny podporuje trávenie a reguluje činnosť žalúdka. Priaznivo pôsobí aj pri  problémoch pankreasu, povzbudzuje činnosť tráviacich žliaz, napomáha pri vylučovaní slizníc a pozitívne ovplyvňuje črevnú flóru, pretože na seba viaže jedovaté toxické látky hromadiace sa v črevách, pečeni a žlčníku.

Nenechajte sa ale oklamať sladkými nápojmi s kúskami "dužiny" – sú to len chutné džúsy a nemajú badateľné účinky ani vo väčšom množstve. Naproti tomu pravého koncentrovaného extraktu z aloe stačí denne užiť asi len 50 mililitrov a čoskoro zbadáte jeho pozitívny vplyv na vaše telo – zlepšenie imunity, úprava zažívania, zvýšenie výkonnosti a celkovej chuti do života.

Text: zh pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK